Proton + öğremeye çalışıyorum, isiste simülede hata veriyor, yardım!

Başlatan mc_307, 28 Mart 2014, 10:38:18

mc_307

Sayın ipek teşekkürler. Fakat demissiniz ki, led yandığında o pin kırmızı olacak demişsiniz, benim yaptigim devredede led yaninca pin kirmizi oluyor. Yani isistem isise fark edebiliyormu? Resme bakarsanız muhittin hocanınki gri rengi alıyor...

Maxim

anlamsız şekilde konuyu uzatıyorsunuz :D
muhittin hocanın kodu nedir onu görelim?

birde ledlerin voltajları aynımı?
belki bilmiyorsunuz ledlere çalışma voltajı verebilirsiniz
sağ klik yapın ledlere bakın, her ikisinide eğer direk bağlayacaksanız 4volt yapın (direnc kullanmadan)

mc_307

Maxim kardeş bilsem sormam herhalde, acemiyim yeni başladım, forumun amacıbu değil mi? Sizler niye burdasınız bizler niye burdayız.? Mesaj başına para yazıyorsa bilelim, anyada konyadan bahsetmiyorum ben. Göründügü gibi herşey protonla alakalı.

Ama teşekkür ederim, o led olayınıda sayenizde öğrencem gibi.
Forum amacına ulaşıyor...

İyi günler.

Maxim

sanki sizi sopayla kovalıyormuşum gibi neden lafları ters anlıyorsunuz?
birde iyi tarafından bakın
haa gülen adam koymadım diyemi oldu bütün bunlar
al gülen adamı yukarıdaki mesaja ekledim, oldumu ?

mc_307

Maxim ustam aynen öyle :), mimik eksikliği sert çıkmışsınız izlenimi veriyor. Bir gülümseme yetti valla :). Kusuruma bakmayın acemiyim harbiden. Özür dilerim.

muhittin_kaplan

Sen Darılmadan Gücenmeden aklına gelenleri sorarak devam et. Kısa sürede çözersin.

Maxim

mc_307

muhittin hocam , mevzu maxim ustanın dediği gibiymiş, siz o kırmızı led i 2v olarak ayarlamışsınız, bendeki 2.2v muş. 2v yapınca sizinki gibi oldu. maxim ustanın dediği direnç takma olayını yapınca led çalışmıyor. normalde devreyi döşerken rb1 ve led arasına bir direnç takmak lazımmı lazımsa değeri ne olmalı?. oradaki 10k direnç değeri her zaman aynımı olmalı?

Maxim

bir yanlışlık olmasın
ben direnc takma dedim zaten
(proteus için geçerli, gerçek devrede takman lazım 220 ohm)

proteusta direncle falan uğraşmak istemiyorsan led voltajını 4 falan yaparsın normal bir şekilde kullanırsın.