TL3845 Voltaj ayarı

Başlatan Mucit23, 28 Mart 2014, 23:55:55

Mucit23

Arkadaşlar merhaba

Aliexpress te satılan DC-DC converterlerdan almıştım. 60V DC Gelirimi 12V a dönüştürmek için kullanıyorum
http://www.aliexpress.com/snapshot/256243251.html

Bu ürünün çıkış voltajı normalde 12,40 volt civarında. Ben yaklaşık 14V seviyesine çekmek istiyorum. SMPS enteğresi olarak TL3845 var.
Cihazın iç görüntüsü böyle

ücretsiz resim barındırma
Voltaj ayarı için ne yapmam gerekir?

OG

Açok şemasını çizmen gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Devrede TL431 varsa ona bağlı dirençlerle oynamak gerekiyor, o kısma bakarsanız çözersiniz. Loopback için farklı bir yöntem kullanıldı ise ona göre bakmak gerek. Şema veya ek bilgi olmadıkça zor.

Mucit23

Hocam Devrede TL431 yok. To92 kılıfta birtek 2n5551 var oda akım ayarı için olduğunu düşünüyorum. Aslında belki şema çıkarmadan kolaya kaçarak deneme yanılma birşeyler yapabilirim diyip TL3845'in 2 ve 1 Numaralı bacaklarına bağlı VFB ve comparator dirençleriyle oynadım.

Yukarıdaki resmi yeniden yükledim.

İşaretlediklerimden alttaki direncin orjinali 1Mohm ve 1 nolu bacağa bağlı. Ben 100Kohm yaptım. Bir üstündeki ise 2 numaralı bacağa bağlı. Bununda orjinali 10Kohm du 47 kohm yaptım. Bu değerleri bir iki denemeyle buldum.

Şuanda 14,88volt civarı bir gelirim var ama smps biraz dengesizleşti. Çıkış voltajında hafif salınımlar var ve cık cık ses geliyor sürekli. Şema çıkarmadan tahimin olarak başka neler yapılabilir.

OG

Alıntı YapŞema çıkarmadan tahimin olarak başka neler yapılabilir.
Mucit sen bari yapma bunu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Hocam durumun farkındayım  :-[
Durum biraz acele bu yüzden söyledim. Yoksa başka birisi benzer konu açsa bende ilk başta şema isterdim. Belki TL3845 in referans tasarımına bakılarak tahmini olarak işlem yapılabilir diye düşünmüştüm.

Edit;Cihaz yükte iken ses çıkarmıyor. Biraz asılayım bakayım. Yükte iken iyi gibi.

z

1M'a ellesme.

Cipin sadece 2 nolu bacagina bagli devre elemanlarinin semasini cikartiver.

Tek bir direnc degerini degistirerek sorunu cozeceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com