Stm32f407 Rtc Problemi

Başlatan yamak, 02 Nisan 2014, 23:29:57

yamak

Stm32f407'de Rtc donanımı kullanıyorum.Chip çalışırken problem yok.Yani rtc düzgün bir şekilde çalışıyor.Fakat kapalı durumda Rtc duruyor.MCU'yu beslediğimde saat kaldığı yerden saymaya devam ediyor.Vbat pinine pil bağlı ve LSI kristali kullanıyorum.Acaba bu sorun neyden kaynaklanıyo acaba?

camby

Hocam RTC'nin ayarları ile ilgili olmasın,

Bir uygulamada Vbat üzerinden pil kullanmıştım ben de , backup memory kullanıp istediğim gibi veri saklamıştım pil ile.

yamak

Hocam veriyi tutuyor.Yani saat kaçta kaldıysa chip çalışmaya başladığında ordan saymaya devam ediyo.Fakat kapalıyken sanki kristal hiç çalışmıyogibi. Acaba LSI kristal kullanmamdan mı kaynaklanıyo. LSE mi kullanmalıydım?

camby

çip içindeki LSI , RTC için kullanılmıyor ki , 32khz fakat 32,768 khz değil , çalışsa da yanlış sayar.

yamak

Hocam clock kaynağı HSE,LSI ve LSE olarak seçilebiliyor diye biliyorum.Prescalar registerları ile de 1 HZ üretilecek şekilde bölünüyor.
Datasheette yazılanı yanlış mı anladım acaba?

camby

Hatırladığım üzerinden konuştum ben de , bir bakayım.

mesaj birleştirme:: 03 Nisan 2014, 00:01:19

Evet farklı clock kaynaklarından beslenebiliyor RTC fakat , LSI Vbat üzerinden çalışmıyor olabilir. Enerji gittikten sonra low power modlarının birinde kalmak lazım sanırım RTC biriminin çalışması için.

yamak

Evet hocam ben de ondan şüpheleniyodum zaten. Galiba öyle olması gerekiyor.

camby

Diğer markalarda nasıl bilmiyorum ama bence bu bir eksiklik. Çipin içinde RTC var ve Vbat girişi var  , Vbat ile RTC'yi çalıştıramıyoruz.

Enerjinin gittiğini yakalayıp beslemeyi pile çevirip low power mode geçmek lazım , uğraş dur..

yamak

Hocam ben de öyle düşünürek devreye harici kristal koymadım.Yani zaten çipin içinde kristal var.
Neyse artık baskıya göndermemiştim,göndereceğim versiyona eklerim.

Erol YILMAZ

Dahili XTAL li, birkaç RTC gördüm onlarda modül haldeydi.

Mcu çipin içine pek kristal koymazlar bence.

camby

Cipin icindeki osilatoru kullaniyor olsaydin.bile.bu cok kotu.bir timing olurdu cunku rc osilatorlerin hata degerleri kristallere gore cok fazla , r ve c elemanlari sicakliktan etkilendiginden dolayi.

yamak

Alıntı yapılan: camby - 03 Nisan 2014, 11:17:20
Cipin icindeki osilatoru kullaniyor olsaydin.bile.bu cok kotu.bir timing olurdu cunku rc osilatorlerin hata degerleri kristallere gore cok fazla , r ve c elemanlari sicakliktan etkilendiginden dolayi.
Evet hocam haklısınız o yönden düşünmemiştim.Bu arada yukardaki mesajınızda Vbat ile rtc'nin çalışmadığını söylüyorsanız.Normalde çalışıyor fakat LSI osilatör kullanınca çalışmıyor.Yani low power modunda olmasına gerek yok.