Konnektorlerin metal aksamlarinin topraklanmasi

Başlatan z, 05 Nisan 2014, 13:24:28

z

USB ve SD kart konnektorlerinin metal cercevelerinin devre GND si ile birlestirilmeyip bosta birakildigini goruyorum. Halbuki metal aksam PCB de bir kac noktadan padlere lehimlenmis ancak bunlari GND ile birlestirmek varken bosta birakmislar.

Bunun sebebi nedir?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Metal kasa burada elektiriksel bir değere sahip değil. Bu sebeple bu kasanın bir anten gibi davranıp çevredeki parazitleri toplamasını istemiyorlar.
Bu tip metal kasalar kendi haline bırakılıyor. Bunun  bir sakıncasıda yok.

z

PCB'nin cok genis GND alanlari var.  Buna kucucuk kasanin metalini eklemek mi sorun oluyor?

Yoksa iki kart kablo ile birbirine baglandiginda orgulu dis iletken mi bu metal cercevelere baglanmis oluyor?

Edit: simdi olctum USB kablonun iki ucundaki metal aksama baktim onlar da birbirine bagli değil. Demekki shieldleme yapan orgu de buraya baglanmiyor.

Melih1802

Doğrudur. Fakat o metal yüzey hiç bir elektiriksel değere sahip değil. Bunuda GND yaparlarsa birde onun topladığı paraziti bastırmakla uğraşacaklar.

Konuyu kökünden bitirmişler.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 05 Nisan 2014, 13:24:28
USB ve SD kartlarin metal cercevelerinin devre GND si ile birlestirilmeyip bosta birakildigini goruyorum. Halbuki metal aksam PCB de bir kac noktadan padlere lehimlenmis ancak bunlari GND ile birlestirmek varken bosta birakmislar.

Bunun sebebi nedir?

Bahsi geçen şaseleme işlemi aslında FARADAY kafes'i (SHIELDING) işlemidir.
GROUNDING tekniğinde oldukça gerekli ve önemli olan bu olay, hem havadan yayılan elektromanyetik dalgaların, hem de devrelerin yaydığı parazitlerin ekranlanması amacıyla yapılmaktadır.
Kullanılan devrenin elektromanyetik dalgalara olan hassasiyeti gereği bu ekranlamanın yapılması gereksiz görülebilir.
Aslında boş olmayıp DIGITAL GROUND hattı ile kartın iç katmanlarından şaselenmiş olabilir.

z

Haydi USB yi gectim, USB de iki cihaz uzun sayilabilecek kablo ile bir birine baglaniyor. Peki SD kartta konnektorun metal aksami neden GND'ye baglanmiyor?

Ote yandan laptop gibi bir cihazin dis plastik kutusunun ic yuzeyine iletken boya surup bunu GND'ye bagliyorlar.

Gene celiskili olarak STM32F407 Discovery kitinde SWD tarafindaki (STM32F103) USB konnektorunun metal cercevesi bosta birakilmisken STM32F407 tarafindaki  USB konnektorun metal cevcevesi GND'ye baglanmis.

Melih1802

Plastik içi kaplama Dışarıdan gelebilecek parazitler için, sd kart için yine gereksin gnd yükü olmasın diyeceğim.

STM32 kitine gelince Buradaki mantık şu; Her iki yöndede GND yapılmıyor bir ucu boşta bırakılıyor sebebide AKI oluşmaması için AKı oluştuğunda daha büyük parazitlere ve indüklemeye sebep oluyor.

z

Bu aciklamalar yeterli gelmiyor bana.

Mesela iki USB konnektorden 1.si bagli değil. 2.si bagli ise ve bu duruma aciklama asagidaki gibi yapiliyorsa

Alıntı YapSTM32 kitine gelince Buradaki mantık şu; Her iki yöndede GND yapılmıyor bir ucu boşta bırakılıyor sebebide AKI oluşmaması için AKı oluştuğunda daha büyük parazitlere ve indüklemeye sebep oluyor.

Su soruyu sorarim;

Cercevesi GND ile baglanan konnektor, kablo ile bagli oldugu diger cihazin USB konnektoru ile AKI olusturmayacak mi?

Yoksa USB konnektorlerde erkek konnektorler GND'ye baglanir disiler baglanmaz kurali mi var? (Erkek disi ayrimini ben yaptim dogrusu mini usb micro usb olmali galiba)

Eger boyle bir kural olursa mantikli olur.

Fakat SD kart konnektorunde elimdeki kartta metal cerceve bagli değil. Buna hic anlam veremiyorum. Hatta bu cerceveyi tam malzeme yuksekliginde yapanlara da kufrediyorum zira konnektorun altindan yol gecirmeye korkuyorum cercevenin yollara surtunme ihtimali var.

STM32F4Discovery kitinin semasinin oldugu asagidaki dokumanda  Sayfa 36'da konnektorden 6 uc cikiyor. 6. uca (0 numara) Shield denmis ve semada bu acik ve secik olarak GND'ye bagli gosteriliyor.

Fakat Kart uzerinde olcum yaparsaniz GND'ye bagli olmadigini goreceksiniz.

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/user_manual/DM00039084.pdf

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 05 Nisan 2014, 14:24:08
Bu aciklamalar yeterli gelmiyor bana.

Mesela iki USB konnektorden 1.si bagli değil. 2.si bagli ise ve bu duruma aciklama asagidaki gibi yapiliyorsa

Su soruyu sorarim;

Cercevesi GND ile baglanan konnektor, kablo ile bagli oldugu diger cihazin USB konnektoru ile AKI olusturmayacak mi?

Yoksa USB konnektorlerde erkek konnektorler GND'ye baglanir disiler baglanmaz kurali mi var? (Erkek disi ayrimini ben yaptim dogrusu mini usb micro usb olmali galiba)

Eger boyle bir kural olursa mantikli olur.

Fakat SD kart konnektorunde elimdeki kartta metal cerceve bagli değil. Buna hic anlam veremiyorum. Hatta bu cerceveyi tam malzeme yuksekliginde yapanlara da kufrediyorum zira konnektorun altindan yol gecirmeye korkuyorum cercevenin yollara surtunme ihtimali var.

STM32F4Discovery kitinin semasinin oldugu asagidaki dokumanda semaya bakarsaniz (Sayfa 36) Konnektorden 6 uc cikiyor. 6. uca (0 numara) Shield denmis ve semada bu acik ve secik olarak GND'ye bagli gosteriliyor.

Fakat Kart uzerinde olcum yaparsaniz GND'ye bagli olmadigini goreceksiniz.

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/user_manual/DM00039084.pdf

Burada anlaşılması gereken konu GROUNDING ile SHIELDING olayıdır.
Temelde her iki kelime aynı anlam gibi görünse de farklı şeylerdir.

Melih1802

36. Sayfadaki USB metal çerçevesi Bir kondansatör üzerinden bağlanmış olabilir' mi ?.

Üstad bu arada naçizane cevaplarım sizi dediğiniz gibi kesmeyebilir.
Sizinde bildiğiniz gibi bu baskılı devre çizim işi ne kadar hesap kitap yapsanız' da gerçek hayattaki sonuç ile uyuşmayabiliyor.
Baskılı devreye aktarma işi büyük tecrübe gerektiren bir iş muhtemelen bu kartı çizen kişi bazı detayları sizin benim gibi düşünmüş fakat sonuçta farklı bir sorun görünce çizim tekniğinde bazı değişiklikler yapmış olabilir. Sahada sonuçlar farklı olabiliyor takdir edersiniz.

Biz burada her ne kadar eldeki bilgimiz, tecrübemiz ile mantıklı sonuçlara varmak istesek' de tasarımı yapan arkadaş olayı ona' da sürpriz olacak bir şekilde çözmüş olabilir.

İşim gereği elime bir çok kart geçiyor. Hepsini kapasitem dahilinde inceliyorum neyi neden yapmışlar diye.
Fakat bazı durumlarda bende bazı çizim tekniklerine akıl erdiremiyorum. her seferinde bir şeyler öğreniyorum.

Benim bilgim ve mantığım buraya kadar yeni bilgi ile donandığım' da belki farklı bir bakış açısı ve tecrübe ile akıl erdirebilirim.

Araştırmaya devam.

learner

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Nisan 2014, 14:36:19
Burada anlaşılması gereken konu GROUNDING ile SHIELDING olayıdır.
Temelde her iki kelime aynı anlam gibi görünse de farklı şeylerdir.

Bu konuda bilgi ve tecrübeniz var mı? Paylaşırsanız sevinirim. Kafamın karıştığı bir konu bu.

Bendeki şemalarda ve devrelerde usb metrali 1Mohm direnç ve 4.7nf kondansatörle gnd ye bağlanmış. Direk olrak gnd ile ölçülemiyor.

Melih1802

Erhan YILMAZ

Bende üzerinde mini usb soket bulunan bir kart çiziyordum şimdi. USB tablete bağlanacak. Soketin kasasını şaseye bağlamıyayım mı yani?

z

Alıntı yapılan: learner - 05 Nisan 2014, 15:59:42
Bu konuda bilgi ve tecrübeniz var mı? Paylaşırsanız sevinirim. Kafamın karıştığı bir konu bu.

Bendeki şemalarda ve devrelerde usb metrali 1Mohm direnç ve 4.7nf kondansatörle gnd ye bağlanmış. Direk olrak gnd ile ölçülemiyor.

Bu konuyu arastirirken firmalarin bu tip onerileri oldugunu okudum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: learner - 05 Nisan 2014, 15:59:42

Uzun süredir GROUNDING konusunda araştırma yapmaktayım.
Konunun bilimsel açıklamaları olduğu halde, gelişen digital teknolojinin de araya girmesiyle grounding konusu oldukça karmaşık hal almıştır.
http://www.analog.com/static/imported-files/seminars_webcasts/36710482603117527507217348021sect7b.pdf
Bu PDF dosyası teknik olarak yol gösterecektir.