Konnektorlerin metal aksamlarinin topraklanmasi

Başlatan z, 05 Nisan 2014, 13:24:28

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 06 Nisan 2014, 19:46:26
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Boyle yapilmaz yazan baglanti ile RS232, USB baglantisinin ne farki var?

PC nin elektronik devrelerinin GND'si ile metal govdesi bir birine baglimi evet.
Ayni sekilde yazicinin GND'si de metal govdeye baglimi evet.

Peki PC toprakli prize baglimi evet.
Yazici toprakli prize baglimi ever.

Peki RS232 yada USB de Gnd pinleri bir birine baglimi evet.

Sonuc: Data kablosundaki Gnd hatti ile elektrik prizlerindeki toprak hatti bir loop olusturuyor mu evet.

Açıklayalım ;)
Gerek RS232 gerekse USB bağlantıları da aynı mantıkla yapılmaktadır. Tek farkla.
Bu bağlantılar karşılıklı haberleşme hattı oldukları için hem yük tarafı hem de kaynak tarafı olan bağlantılardır. Bu tür DUPLEX bağlantılarda ortak bir SHIELD tespiti yapmak zorunludur. Bu ortak SHIELD tek taraftan topraklanmaktadır.
Yazıcının kendi topraklaması ve kendi shield bağlantısı vardır. Yazıcıya gönderilen sinyallerin transmisyon hattı shielding bağlantısı PC tarafından yapılmaktadır.
Yazıcının göndermiş olduğu sinyallerin ise shield bağlantısı yazıcı tarafında yapılmaktadır.
Yazıcı tarafındaki topraklama (GROUNDİNG) direk prize irtibatlanır.
PC tarafındaki topraklama da direk priz tarafında yapılmaktadır.
Bu iki toprak bağlantısı incelendiğinde, en iyi topraklama şekillerinden birisi olan SYSTEM STAR GROUNDING (Yıldız topraklama) şekli ortaya çıkmaktadır.

Alıntı YapSonuc: Data kablosundaki Gnd hatti ile elektrik prizlerindeki toprak hatti bir loop olusturuyor mu evet.
HAYIR oluşturmuyor. ;D
Yukarda bahsettiğim gibi her iki ayrı sistemin (PC ile PRINTER) topraklanması farklı yerlerden yapılmaktadır.
DİKKAT
Sistem SHIELD ile toprak bağlantısını karıştırmayalım. Shield topraklanabilir de topraklanmayabilirde. Devrenin tasarımı gereği topraklanması gerekiyorsa bu bağlantı zaten yapılmıştır.
Burada arkadaşların anlamadığı nokta sanırım sistem SHIELD bağlantılarının birleşip birleşmediği hususudur.

hgs

Beaglebone black şema ve pcbsini incelenmeli.

http://elinux.org/Beagleboard:BeagleBoneBlack#Hardware_Files

Kafadan uydurma teoriler kurmayalım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: hgs - 06 Nisan 2014, 20:38:56

Olur ağabey, kafadan uydurma teoriler kurmam ;D
Alıntı YapLOAD (YÜK) tarafında ise bu bağlantı boş olmalıdır.
SOURCE (KAYNAK) tarafında ise bağlantısı yapılmalıdır.
Bu temel kuraldır ve asla değişmez. Bunun takdiri daha önce belirtmiş olduğum gibi tasarımcıya aittir

Alıntı yapılan: ErsinErce - 06 Nisan 2014, 17:32:16
Buradaki nokta neden izolasyon yaptığımızla doğrudan alakalı aslında hocam.
eğer iki beslemenin birleşmesi gereken bir cihaz varsa kontrol edilen noktanın shield'ı kendi cihazımızla birleştirilirken
komut alınan kısmın shield'ı kondansatör, kondansatör+direnç gibi elemanlarla elektriksel akış sağlanıyor.

eğer STM32 kitimizin 2 usb kısmı da GND ile birleştirilseydi. yapılan Shield 2 noktadan earth ile birleştirilmiş olurdu.
bu da tabi istenmeyen bir durum
Ama bir arkadaşımızın değinmiş olduğu gibi izolasyon teknikleri konusunda hiçbir bilgim yok. Kalmamış hiç ;D

Melih1802

Biraz konu dışı gibi olacak fakat bu sayfalardan örendim bu malzemeyi paylaşmak istedim.
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/IP4283CZ10_SER.pdf

Bu kitin içinde kullanmışlar http://elinux.org/Beagleboard:BeagleBoneBlack#Hardware_Files

mesaj birleştirme:: 07 Nisan 2014, 11:17:14

ErsinErce

Alıntı yapılan: hgs - 06 Nisan 2014, 20:38:56

hay hay

aşağıdaki pdf'i de okuma sakın, bu pdf başkaları için, uzun sıkıcı zaten

http://www.analog.com/library/analogDialogue/bestof/pdf/17_1.pdf

hgs

Bol bol pdf okuyun. Boş bırakın soketlerin gndlerini. Sonra buradan akım akacak diye teoriler uydurun. Ama bunu kendi kafanızda yapın. Doğruymuş gibi burada anlattığınızda buna müdahele edilmesi gerekir. Bunu yazınca bozuluyorsanız, yapacak bir şey yok.

F4 boardunda şemada shieldlerin 2 side gndye direk bağlı durumda. Bu kartı referans alma imkanı yok. Altı üstü bir breakout kartı.
Beaglebone ise REVC ye geçmiş herhalde 10 kadar versiyonu oluşmuş durumda. (Hatta beaglebone tasarımının devamı olduğunuda hesaba katmak gerek).  Kartın çalışma hızı ve komponent yoğunlugu dolayısıyla üzerinde harcanan emek, bilgi F4 disco boarduyla kıyaslanamaz.
Hafta sonu olduğundan laptop gibi elektronik donanımlarının soketlerini ölçemiyorum ama adım gibi onlarında konnektörlerininde gndye bağlı olduğuna eminim. Sağdan soldan dandik pdfleri öne sürmüyorum. Ticari ürünlerin durumlarını gösteriyorum.

Beaglebone black şemasında tüm soket kılıflarının bağlı olduğu bacaklar kendi aralarında birleştirilmiş durumdadır. Bu yapı da "ESD RING" olarak adlandırmıştır. Bu net 0.1R 0805 direnç ile tüm devrenin grounduna bağlanmıştır.

Bu iş bu şekilde yapılır. Üzerinde bu kadar düşünülecek teori uydurulacak bir konu değildir.

t2

Peki hocam niye direk bağlanmamış da 0.1R ile bağlanmış?  100 bin tane üründe 1 adet direnç baya bir maliyet yapar. niye   0.1R niye ? niye?

ErsinErce

her shield i gnd ye bağlamak doğru değil deyip uyarmaya çalışıyoruz
sebebi de bu bu bu diye anlatmaya çalışıyoruz.
kendi cihazlarında ister bağla ister bağlama benim için önemli değil.

Ticari ürün diye bir hobi kitini öne sürüp bak burada böyle yapılmış, kafa yorup düşünmeye gerek yok, bu doğrudur vs deyip
asıl senin başkalarını yanıltmaya hakkın yok.

işin teorisinde bazı kısımları yanlış algılamışta olabilirim ama uygulamamın doğru olduğunu çok iyi biliyorum,
ESD ile EMC farklı şeyler o yüzden o iş her zaman öyle yapılmaz

sebepleride bütün pcb tasarımı, EMC, noise reduction hakkında yazılan kitapların referans gösterdiği dandik pdf de

hgs

Beagle bone yanında F4 kartını referans alarak konuşuyorsunuz. (Bu referans aldığınız kartında şemasında gndye bağlı olduğunu herhalde 3-5 kere yazmışımdır.) 2 sinin arasında çalışma şartlarında en az 10x fark var. Ama siz yinede F4 kartını referans alıyorsunuz, alabilirsiniz...

Ben size laptopunuzdaki hmi, usb gibi soketlerin durumu nedir diye soruyorum? 9-10 saat sonra ben de ölçeceğim. İmkanınız varsa hemen ölçün. GNDye bağlı ise ve siz yinede bu teorileri savunmak, geliştirmek istiyorsanız geliştirin. GND ye bağlı olmayan soket varsa üzerinde konuşulur.

ErsinErce

f4 kartı referansım değil, yukarıdaki pdf referansım, ayrıca uygulamalarını da yapıyorum
ilk başta pdf i vermememin sebebide bu konuda toplumca sıkıntı yaşıyoruz ve türkçe birkaç kelime birşeyler yazıp okuyacak kişileri biraz bilgilendirmek
İngilizce pdf çoğu kişi ya anlamıyor yada okumak istemiyor.

laptopunuzda şase ile gnd arasında 0.1R yerine ferrite bead görebilirsiniz.

hgs

Bead orada olmaz. (Neden olamayacağını benden değil o pdflerden öğrenmeye çalışın. )

t2, sorunun cevabı; Ortada var olan yada şöyle diyeyim sorunu çözme yöntemi havuz yöntemidir. Basit bir yaklaşımdır. Ama çok etkilidir. Bana ilk ögretilen konulardan biridir. (Ayrıca 0.1R direnc 100k adette para etmez. )

ErsinErce

Alıntı yapılan: hgs - 07 Nisan 2014, 00:22:38
Bead orada olmaz. (Neden olamayacağını benden değil o pdflerden öğrenmeye çalışın. )

Peki tamam sen haklısın, beaglebone black te yapılanları bundan sonra tüm tasarımlarımda kullanacağım

hgs

Laptopumundada desktop pcdede soketlerin hepsi kısadevre. Benim için konu kapanmıştır.

ErsinErce

Peki demek yetmiyor madem buyur;

intel'in usb için design note ları
yerine göre FB de kullanılmış, kapasitörde kullanılmış, direk bağlantıda yapılmış

http://www.ti.com/sc/docs/apps/msp/intrface/usb/emitest.pdf

Cypress'ın usb tasarımlarında yapılan hatalar isimli dökümanı

http://uk.farnell.com/images/en/ede/pdf/usb_dev_mistake.pdf

konu kapanmıştır  ;)

hgs

Neden hırs yapıyorsunuz ? 

1. pdfte bolca bead kullanmışlar. Ben hala olmayacağını söylüyorum. Nasıl olamayacağınıda siz kendiniz aşağıdaki soruları düşünüp cevapladığında kabul edeceksiniz...

- Bead nedir? Nasıl seçilir?
- USB haberleşmesi olan bir cihaz tasarlamanız gerekirse burada kullanacağınız VBUS ve Shield için kullanabilecek 1 tane bead marka modeli gösterebilirmisiniz? (Digikey yada farnellden bir ürün göstermeniz yeterli olur.)
- Bu kullanacağınız beadi hangi verilere göre seçtiğinizi lütfen yazarmısınız?

Ek= Bu tasarlanacak cihazın kullanım alanını geniş kabul ediyoruz. Endüstriyel ortamlardan, son kullanıcıya kadar her yerde kullanılabilecek. (Bead seçimi için yeterince bilgi vermişimdir umarım.)

2. pdfte bead değilde baglantı kapasite ve 1M üzerinden yapılmış. Bead içinmi örnek verdiniz baglantı tipini göstermek içinmi?   Eğer bağlantı şeklini göstermek için bu pdfi verdiyseniz ben en başından beri ya direk yada bir takım malzemelerle gndye bağlanacağını iddia ediyordum. Yanlış hatırlamıyorsam siz gndye bağlanmaması gerektiğini düşünüp buna uygun teori üretiyordunuz. ?? ?