Bilgisaayar önerisi Mac mi PC mi

Başlatan mfurkan7, 27 Nisan 2014, 01:07:53

mfurkan7

Merhaba arkadaşlar ben yeni bir PC almak istiyorum. Elektrik-Elektronik mühendisliği okumaktayım. Sizce Mac mi almalıyım yoksa PC mi. Oyun oynamıyorum. Ama mesleki olarak ileride yapacağım işlerimde ya da üniversite hayatım boyunca ekran kartına ihtiyaç duyabileceğim işler yapacak mıyım? Örneğin görüntü işleme üzerine çalışmak istiyorum acaba bu alanda ekran kartına ihtiyaç duyar mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

z

MAC kullaniyorum ve multimedia uygulamalarinda cok memnunum. Fakat mesleki calismalar icin uygun programlari temin edemiyorum.

Bu nedenle MAC'i internet ve eglence isleri icin kullaniyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mfurkan7

Peki hocam normal bir PC alsam ekran kartına ihtiyaç duyar mıyım mesleki işler için yoksa paylaşımlı bir ekran kartı da işimi görür mü?

Kabil ATICI

Şu anki tümleşik ekran kartları 3D programları karıştırmadan yeterli gibi görünüyor. 3D programlar olarak mimari ve makine çizim programlarını kastediyorum. Çok yüklemezsen bunları idare eder. (profesyonel anlamda)

Yoksa elektronik ile ilgili programlar o kadar yoğun bir ekran kartı ihtiyacı yok... (en azından yaygın olarak kullanılanlar)
ambar7

mfurkan7

Hocam peki ultrabooklar hakkında önerileriniz nedir? Bir de sizce ultrabooklarda dokunmatik ekranlıları tavsiye eder misiniz?

Erol YILMAZ

Bu aralar Hp ProBook veya EliteBook ları inceliyorum.
Diğer Hp lerle yakından uzaktan bir alakası yok deniyor.

Ultrabook lar güzel fakat I-O konnektörleri az olabiliyor.

RaMu

Matlab simulink kullanırken paylaşımlı ekran kartından ötürü ram problremi yaşıyorum,
(matlab ile stm32f4 programlamaya uğraşıyorum, ram yetmeyince derleme yapamıyor)

Bence ekran kartı ayrı olan pc alman daha iyi olur.

Bende dokunmatik ekranlı laptopları beğeniyorum hernekadar fiyatları yüksek olsada birtane alacağıom kesin,
özelli,kle kalemle kullanılabilir olanlar tercihimi,
benim beğendiğim iki model şunlar;

Bunda ekran küçük ama 1kg çok hoş bir windows tablet
http://www.sony.com.tr/electronics/vaio/vaio-tap-11

Buda 15.5 inc modeli var ama taşımak zor olabilir 3kg neredeyse
http://www.technotrigger.com/sony-vaio-fit-15-flip-pc-with-amazing-design/
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

erpay

Bende mac vardı, normal işlerde z hocamın dediği gibi işe yarıyor ama mesleki yönden yine Windows kurmak durumunda kaldım ve pek randımanlı olmadı. O yüzden ben de tekrar normal bir PCye döndüm şu an elimde ASUS'un gaming serisi bir bilgisayarı var laptop olmasına rağmen pek taşımak için uygun değil fakat performans yönünden fazlasıyla yeterli.

engerex

Eğer ülkede Mac dersen MAC OSX kurulabilen dizüstü pcleri araştırırsan ve kurabilirsen dual boot ile windows ve osx kullanabilirsin. Aynı fiyata sahip dizüstü PC maclerden daha iyi donanıma sahip oluyor.

Ersin

MacBookPro var , Windows kurdum , dual boot gayet performanslı çalışıyor.Maddi imkanın müsaitse mac al.

Ramiz

Mac booklarda windowsu emulator ile mi çalıştırıyorsunuz? yoksa format atıp, windows mu kuruyorsunuz?

Eğer format atıyorsanız,

-Normal pc laptoplardan yavaş kalmıyormu?
-IOS a geri dünüşü oluyormu? Benim bildiğim IOS windows gibi satılan bir işletim sistemi değildi.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

LukeSkywalker

Macbooklara bootcamp isimli uygulama sayesinde windows kuruluyor. Bootcamp apple'ın kendi yazılımı. Çift işletim sistemi oluyor cihazda. Ama macbook'u windows ile kullanmak çok keyifsiz..  Elektronikte ilerleyeceğim diyorsanız windows kullanmak size kolaylık sağlar.

dijital74

Artık Mac'ler de intel sistem kullanıyorlar. Yani temelde x86 mimarisi ile çalışıyor artık Mac'ler. Aynı paraya daha iyi donanımlı bir sistem almak varken, Mac'lere bu kadar para vermek niye ? Diğer yandan Apple ürünleri ABD'deki fiyatın iki katı oluyor ülkemize girinceye kadar.

Kabil ATICI

Bu tür diyaloglar uzun zamandır yapılıyor. 3-5 bin dolaklık Mac almamak için 100bin dolarlık solaris alanı bile gördüm. Ki yaptığı iş için ciddi (PC olarak) bir para harcamışlar ama yeterli verimi alamamışlar hatta çalıştıkları sektörden yurt dışından danışman getirip niçin işlerinin yeterli verimlilikte yürümediğini öğrenmek istemişlerdi.

Şu anda Apple (kişisel bilgisayar olarak) İntel işlemci kullanıyor. Herhangi bir değişiklik yapmadılarsa, (MacOS) Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyorlar. Tek önemli fark bios. İşte bilgisayara kurulan o boot camp bu bios olayı için.  Hatırladığım kadarı ile sistem 64 bitlikti. Özellikle film edit olaylarına girmeye çalıştıkları için yüksek RAM ihtiyacı doğrultusunda.

Sonuçta bu tür şeyler tercih meselesidir. Bu arada bilgisayarları karşılaştırırken overclock yapılmış cihazlarda dikkatli olun. Çünkü makineyi alıp iki gün sonra makinenin orası burası yanmış veya aşırı ısınıyor konuları ile uğraşıyor halde bulmayın.  Bir de özellikle Türkiye'de toplanmış ürünlerle kıyaslamayın ki, gümrük ciddi bir maliyet artış getirir.

Bu tür tartışmalarla uğraşmak yerine kullanılmak istenen özelliklere en uygun ürünü almak daha yerinde olur.
ambar7

mfurkan7

Ben şuanda Lenovo Z510 üzerinde düşünüyorum. Fiyatına göre performansıda iyi duruyor. MAC'lerden zaten o kadar büyük performans alamayacaksam ve de windows kuracaksam almaya gerek olmadığını düşünüyorum. Yorumlarınız için teşekkürler.