Şifreli kapı kilidi mekaniği bağlantısı nasıl olmalı

Başlatan Recep METE, 27 Nisan 2014, 17:49:05

Recep METE

Arkadaşlar, ccs c  kullanarak eepromlu şifreli kilit yaptım.Boardda denedim çok güzel çalıştı.Ben bunu giriş kapısına uygulamak istiyorum.Kilit olarak kalenin aşağıda gördünüz şifreli uygulamalara uygun kilidini buldum.Sormak istediğim ben lcd ve tuşları kapının dışında duvara monte edeceğim.Peki pcb devreyi nereye takmalıyım.Kilidin içerisine olmaz herhalde.Duvarda da olmaz,adam devreyi sökerek kısa devre yaparak kapıyı açabilir.Böyle çalışma yapanlar bu sorunu nasıl çözdü acaba.Yorumlarınızı merakla bekliyorum.

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mechanicalengine

Aklıma gelen, pcb'nin dışarı konulması durumunda kısa devre yapılması riski var. Fakat zaten içeride olan birisi için bu durumun risk oluşturmadığı yönünde. Kilidin daha çok dışarıdan girişlerin engellenmesi yönünde uygulandığını düşünürsek pcb'nin içeride çok da kolay ulaşılamayacak bir yerde konumlandırılmasının uygun olacağını düşünüyorum.

POWER

güvenlik bu kadar önemliyse pcb kartı içeriye koyup tuş takımını dışarıya uzatman lazım diye düşünüyorum.
TB6BKG

Recep METE

Böyle bir çalışma yapan varsa yaptığını paylasirsa memnun oluruz.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

triyak

kutunun vidaları görülmeyecek şekilde etiket vs ile kaplayın ve mümkünse kutuyu duvara gömün.Çokta ugraşmaya gerek yok, sonucta hırsıza kilit dayanmaz.

emre salman

bulduğunuz kilit sisteminin linkini atabilir misiniz merak ettim kale kilit mekanizması nasılmış

pwm.c

Dostum, bu tür sistemlerin kartları dışarıda olabilir ancak sağlam bir kutu içinde bulunmalı ki kolay kolay kıramasınlar. ayrıca, kutu içinde bir alarm sistemi bulunur. bu altta bir buton yada devre üzerinde fotosel şeklindedir. karta müdehale edildiği zaman herhangibi sensörle algılanıp alarm çalar yada kiliti elektrikle açılamayacak şekilde bloke edebilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

tauf1

öncelikle kutu al kutunun alta yakın kısmından tuş takımının kablosunun içeri girmesi için havyayla erit daha sonra 30x30 sac levha al ve kutunun arka vidalarının geldiği yerden del ve kutuyu sacın arkasından vidala daha sonra sacın köşelerinden vida atarak duvara vidala ares çizimine bakarsan a portunun orda iki tane pad bırakılmış bu içerden bağlanacak buton için.

Recep METE

Alıntı yapılan: zerolax - 27 Nisan 2014, 20:44:02
bulduğunuz kilit sisteminin linkini atabilir misiniz merak ettim kale kilit mekanizması nasılmış

Kilit mekanizmasının bulunduğu linki aşağıda veriyorum.Linki aşağıdadır.Yorumlarınızı bekliyorum.
http://www.hirdavatfirsati.com/p-3662-Elektronik-kapi-kilitleri-Kale-125-Monoblok-tip-elektrikli-kapi-karsiligi-basac-KD-012-20-125-.html

mehmet

İki blok olsa; biri tuş takımı ve LCD. Diğeri
kapıyı açan kısım. Aralarında seri, spi, twi, vs.
bir yöntemle haberleşseler. Şifre kontrolü sadece
içeride bulunan blok tarafından kontrol edilse.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

z

Dis kutuya sadece tus takimini koy.

Tuslari uzun kablo ile icerideki elektronik devreye tasi. Tus tarama hizini vs iyice dusur. Baktin calisti kullan. Eger etraftan gurultu kapip arada bir tus basildi durumlari aliyorsa
care ararsin.

Yerinde olsam 555 ile bir osc devresi kurarim. Bunun RC devresindeki R nin degerini tus takiminda basilan tusla degistiririm. Sonucta kart ile tus takiminda 3 kablo olur. +5v, Gnd bir de frekans.

Yazilimda degisiklik yapip frekansdan tusu cozen eklenti yaparsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

okulda bir tane yaptım kullanıyoruz cihaz şöyle; mekanik kısımda bildiğiniz yeni tip zincirsiz kapı otomatiğini kullandım ki üç yıldır sorunsuz çalışıyor(otomatiği söküp içinden bobine paralel 100nf bağladım). elektronik kısımda da iki devre kurdum. dışarıdaki devre tuş takımını kontrol edip girilen bilgileri seri  tek hat iletişim ile içerideki cihaza iletiyor. içerideki cihaz da bilgileri yorumluyor. daha ileri bir güvenlik unsuru olarak dış kısımda ayrı bir devre ile butonları taratıp girilen bilgileri içerideki cihaza optik olarak girebilirsiniz. iç ve dış cihazın beslemelerini de birbirinden bağımsız olarak tasarlarsanız tadından yenmez.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.