2x16 lcd

Başlatan aydınD, 02 Mayıs 2014, 20:55:31

aydınD

merhablar
resimdeki devreyi kurdum fakat LCD de görüntü alamadım
7805 gereğinden fazla ısınmakta
devre isiste çalışmaktadır
acaba voltaj mı az gelmekte veya bağlantılarda mı hata yaptım

serhat1990

ARES pcb resmi üzerinden devreyi incelemek biraz zor şema mevcutsa onu eklersen daha iyi yardımcı olabiliriz.  Devrede kısa devre var mı , Regülatör çıkışında kaç volt alıyorsun , Bu gibi ölçümleri yaptın mı ?

aydınD

kısa devre yok baktım ama gözden kaçıyor olabilir orasından tam emin değilim

mesaj birleştirme:: 02 Mayıs 2014, 21:14:40

LCD de görüntü oluşmamasının nedeni ne olabilir

Kabil ATICI

LCD ekran bağlantısı bu devreye uygun olmayabilir. Bacaklarını kontrol et.

Devre üzerine işlemci dahil hiçbir eleman (entegreler ve LCD ekran) takılı değilken 7805 ısınıyor mu? Isınıyorsa kısadevre var veya bir elektrolitik kondansatörü ters takmışsın.

Sonra sırayla önce pic tak. Bak ısınma varsa bağlantılarda hata vardır. Bu durumda pic'de ısınması gerekir!!!

Son olarak ekranı tak.Ama önce bacak bağlantılarının (özellikle besleme bölümünün) uyumlu olduğunu kontrol et. En önemlisi LCD ekran yeşil ise özellikle arkaplan aydınlatması ciddi bir akım çeker ki bu 12V'da 7805'in ısınmasına neden olur. Isınma fazla ise 7805'e bir soğutucu takman gerekir. Vela LCD arkaplan aydınlatma ledlerine seri bir direnç (22 Ohm gibi) ekleyebilirsin. Bu 7805'deki akımı düşürür ve parlaklığıda azaltır.

Aslında gerilim ve akımı gösteren bir güç kaynağı ile denersen daha kolay çözebilirsin. Çünkü kısa devre olduğunda 2.5A civarına kadar çıkabilen akım gözleyebilirsin.
ambar7

z

Senin GND hattini izleyemedim. GND hattini sanki sinyal tasiyor gibi yapmissin.

Eksi hat  pek cok noktaya ulasmiyor gibi. Gercekten izlemesi guc.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aydınD

LCD yi bağlamadan 11 volt civarı çalıştığında normal bir ısınma oluyor 7805 de
LCD yi bağladığımda ise 10 volta getirdiğimde enerjiyi ısınmaya bağlıyor
acaba LCD bacaklarında mı kısa devre var yoksa

mesaj birleştirme:: 02 Mayıs 2014, 21:26:56

hocam isterseniz ares i ni de yükleyebilirim forma

z

Gridi kaldirip en tepedeki resmi gridsiz versen de olur. Paintle vs bakilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aydınD

Kabil ATICI

"acaba LCD bacaklarında mı kısa devre var yoksa"
bunu söyleyecek olan sensin.

Ekran yeşil mi? Ve arkaplan aydınlatman var mı?

Asıl enteresanı 7805'den sonra LCD ekran ve işlemci beslemesine niye diyot (1N4007) koyulmuş?

Devren resmi daha iyi olurdu...
ambar7

aydınD

yeşil LCD kullandım

LCD bacaklarında kısa devre yok

aydınD

resimdeki devredeki gibi bağlantıyı yaptım ama bir görüntü oluşmadı
voltaj yetersiz geliyor olabilir mi
LCD bağlantı uçları picde standart bacaklara gitmiyor mu
bacak bağlantılarını inceleyebilecek olan var mı

Kabil ATICI

Buradaki çizimde bir sorun yok. Sen kendi elindeki LCD ekran ile uyumlu olup olmadığına bakacaksın.

Buradaki PCB'yi yaptıysan ve arkaplan ışığı yanıyorsa senin bağlantında sorun var demektir. Çünkü buradaki pcb şemasında arkaplan aydınlatma ledleri bağlantısı yok.

Beslemeye gelince LCD üzerinde 1 ve 2. bacak arasındaki gerilimi ölç. Eğer buradaki devreyi yaptıysan besleme girişine 7-12V aralığındaki herhangi bir gerilimde çalışması lazım (12V altında sadece röle çekmez)

ambar7

Fgocmen

Resimde LCD Bağlantısında Soldan Sağa Doğru 15 ve 16 numaralı Bacaklar Boşta LCN nin Arka Plan Aydınlatması LCD'yi Taktığında Eğer Yeşil Arkaplan Aydınlatması Yanıyorsa LCD Bağlantısı Terstir. LCD'nin Datasheetine Bakarak Pic Çıkışlarında kilerle Karşılaştır malısın.

Bence LCD Bağlantısında Sıkıntı Var devre Piyasada Olan ÇAlışan Bir Devre

Ornek LCD

Misal Elimde Deneme Amaçlı Kullandığım LCD de Alt Taraftaki Pinler Tersten Başlıyor Üst Taraftaki Pinler Düz :)

YaFeS

aydınD

evet devrede arka plan aydınlatması yok ama o olmadan da LCD de yazılar görünmez mi
LCD bacak bağlantıları proteus şemasında çalışmaktadır

mesaj birleştirme:: 05 Mayıs 2014, 17:49:37

kullandığım LCD http://www.ersinelektronik.com/2X16-Yesil-LCD-Display-Modul-TC1602D-01YC0,PR-4242.html budur bağlantı uçlarını yanlış yapıyor olabilir miyim
LCD nin bacak bağlantılarını resmi baz alarak yapıroeum ama... yanlış mı var

aydınD

Alıntı yapılan: aydınD - 02 Mayıs 2014, 21:45:02

buradaki role sekiz bacak bendeki 5 bacaklı nasıl uygun hale getireceğim