Grup Calismasi

Başlatan z, 05 Mayıs 2014, 00:09:11

z

Grup kurarak bir calisma yapalim. Ama once bir fikra;

Temel komsusu Hans'a seslenmis.

Hans, bu aksam bizim evde sex partisi veriyorum gelirmisin?

Hans: Gelirim tabiki kimler var diye sormus.

Temel: Sen Ben bir de senin hanim demis.

------------------------

Pek cogumuz bir projeyi tamamiyle ustlenmeyi severiz. Projede birden fazla isi bilen oldumu sorunlar yasariz.

Fakat gunumuz tek tabanca devri değildir.

Kendinizi bir grup calismasi icinde sinamak istiyorsaniz bu calismaya katilin derim.

Masraf olmamasi adina calismayi STM32F4 kiti ile tamamen yazilim (C) uzerine yapacagiz.

-----------------------------------

Kurallar

1) Her bir grup A, B ve C olmak uzere 3 kisiden olusur.

2) A ve B  projede kendilerine verilen program parcasini yazar. A ve B birbirinin ne yazacagini bilmez.

3) C, A ve B den gelen program parcalarini alir ve birlestirir kodu calistirir.

4) A ve B  asla ve asla email, ozel mesaj, telefon vs kanallari ile birbirleri ile gorusmezler

Bu calismanin faydali olacagini dusunenler katilmak isterlerse isimleri yazsinlar.

Proje dediysem ahim sahim seyler değil. Belki 10 dakikada yazilacak program parcalari. Amac belli. Grup calismasi.

Fakat proje hata yapmaya musait konular uzerine olsun. Iki ayri kisi kod yazsin herkes kendi kodunu denesin ama bir butun olarak deneme sansi sadece C de olsun.

Eklemek istedikleriniz ? Soz sizin.

Projenin ne olacagina A ve B ye bildirme konusuna aciklik getiririz. Proje nasil?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Kulağa hoş geliyor. Katılmak için ARM bilmek gerekiyor mu? C'nin bilmesi gerekecek ama platformdan bağımsız iş paketleri / kod parçaları varsa belki A ve B ARM bilmeden de işi götürebilirler. Böyle bir durum olursa bir grupta A veya B olmak isterim. Aslında ARM bilsem daha çok C olmak isterdim, asıl eğlence orada gibi sanki. Çünkü yazılım bölümlendirmesini, bir başka deyişle mimari tasarımını C yapacak. Olayın en zor ve fark yaratacak kısmı burası zaten.
Gökçe Tağlıoğlu

X-Fi

Benin tezim bu iş yürümez. Bu fikir için karşılaşılacak en temel insani sorun herkes daha fazla kod yazıp, projeyi yönetmek istemesi durumu olacaktır.

Tabi bunun bir yarışma olduğunu düşünmezsek.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muhittin_kaplan

z

Proje zaten tek yarismadan ibaret olmayacak. A, B, C her yarismada degisir. Hatta kisiler A-B mi C mi olmak istediklerini de belirtebilirler.

Hemen baslayalim demiyorum zaten. Ilk firsatta yapalim boyle bir calisma.

serdararikan

ben uzun zamandır bu fikirdeyim.hoş ARM konusuna henüz başlayamadım ama hedef odaklı grup çalışması bu forumun bu ülkeye borcudur diye düşünüyorum.

electricker

Yurtdışında laboratuvarlarda Task adı altında belirli küçük görevler veriliyordu. Daha sonra bunlar birleştiriliyor ve konunun özeti çıkarılıyordu. MikroC kitabını yeni yeni bitiriyorum, program parçacıkları yeni başlayanlar için iyi olur kanaatindeyim. A veya B kişisi olmaya ben de varım.

Tagli

serdararikan, anladığım kadarıyla burada amaç işe yarar bir proje çıkarmak değil, proje organizasyonu ve iş bölümü konularını öğrenip deneyim kazanmak.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Yolcu ucaklari binlerce onbinlerce parcadan olusuyor. Parca dediysem vida somun değil. Basli basina bir urun.

Bunlarin her biri ayri ulkelerde ayri firmalarda yapiliyor. Sonucta bunlar biraraya getiriliyor ve kusursuz bir urun cikiyor.

Grup calismasi, bir butunu parcalara ayirma cok onemli.

Cogumuz bu konuda sinifta kaliriz.

Bizdeki grup calismalarinda gruptan biri baskin cikar bir bakarsiniz tum isi o yapar digerleri bakar laklak eder.

Aklima universitedeki labaratuvar calismalarimiz geldi.

mistek

Grup çalışması bende sıfır sıfır sıfır.

Ne yapılacaksa yapalım hocam benide yazın.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

t2

Grubun bir yöneticisi olmalı üyelere yaptırım uygulanabilmeli Bunlar olacak mı ? nasıl olacak? kim kimi yönetecek?  Motivasyon nasıl sağlanacak?  Sen az çalıştın ben çok . o zaman ne olacak. kimse bir şey yapmıyor bari bende yaptıklarımı paylaşmayayım denebilecek.

Universal programlayıcı yapıyoruz gibi çok grup çalışmasına başlanmış pek bir şey çıkmamıştır.

Motivasyon eksiktir. Bu Grup Calismasi ndan bir şey çıkmaz.

z

@X-FI

Bu konudaki dusuncelerini bir konusmamizda da dile getirmistin. Seninle ayni dusuncedeyim. Fakat yanildigimizi  ispatlamak istiyorum.

Senden ricam, kucuk bir projenin C'si (muduru) ol.

Aksilik cikacagini dusundugun bir calisma olsun. Bu projeyi diledigin iki kisiyi secerek (A ve B) paylastir. Hatta kodlarin bir kismini da sen yaz.

Bakalim ne sorunlar cikacak.

Kimseye eziyet derecesinde agir proje olmasin. Kod yazilacak diye bir iki gun harcanmasin ama sorunlu proje sorusu olsun.

Haydi bakalim yanliyormuyuz yanilmiyormuyuz?

mistek

Hocam sorunlu projeden kasıt nedir? Çok fazla bilgi gerektiren bişey mi olacak yoksa proje aslında basit sadece incik boncuğu çok bişey mi olacak?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

3 kisinin kodu bira araya gelince cip diye calismasin. C deki eksikliklerimiz, vurdum duymazliklarimiz, abi bir sey olmaz mantigimiz projede basimiza is acsin.

Aslinda bu konuda sozu zaten isleri geregi grup calismasi yapmak zorunda olan arkadaslara biraksak daha iyi olur.

Varmi boyle birileri?

electricker

Ben kendi çalıştığım projede grup çalışması yapıyorum ve subversion(svn) sistemi kullanıyoruz. Matlabda görüntü işleme kodlarımı yazıyorum, grubumdaki arkadaşlarım yazıyor, hocamız versiyon takip sistemi üzerinden yaptığımız değişiklikleri görüyor ve takip ediyor. Github ve benzeri uygulamalar da kullanılabilir. Bu tür versiyon takip sistemleri bir projenin KARARLI ve hızlı ilerlemesini sağlıyor. Daha geçen hafta vizeler dolayısıyla biraz ara vermiştim. Hemen bir mail aldım <Beyler!!! versiyon 45 de kalmış ilerleme yok Neden???> geri dönüp yaptığım değişikleri de gördüm ve yazdıklarımı commit ettim. Benim önerim TortoiseSvn veya Github tarzı versiyon takip sisteminin kullanılması..