Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

PIC ve PC bağlantısı

Başlatan baran123, 05 Mayıs 2014, 21:40:01

OG

@LukeSkywalker

Piyasadaki programların çoğu hala seri port haberleşmesi uzerine yazılıyor. Ve USB-TTL veya USB/RS232 donusturucu ile çalıştırılıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

LukeSkywalker

Kendimizi kandırmayalım arkadaşlar. USB iletişim gibi bir imkan varken seri port çok mantıksız. Kullanılan mcu usb içermiyorsa seri iletişim tek çare olabilir. Fakat USB içeren bir denetleyiciye seri port ile işkence çektirmeye gerek yok. Arkadaş 18f2550'den bahsetmiş. Başka mcu deseydi ona göre yorum yapardım. Eğer kullanılan mcu usb içermiyorsa ve mcu+dönüştürücü, usb içeren aynı işi yapabilecek bir mcudan daha ucuza geliyorsa tercih edilebilir.

baran123

Arkadaslar 18f2550 sart degıl sadece pc ve pıc arasında baglantıyı ogrenmek ıcın dedım 628a da olabılır zaten oyle dusunuyorum 628a ıle bırlıkte usb rs232 donusturucu kullanmayı planlıyorum bu 2sını kullansam max entegresıne gerek kalmaz dımı ?

OG

Valla kimseyi kandırmıyoruz. İstatistiğim yok ama piyasa %80 öyle.

esensoy

Bende de güncel bir kart var USB den pc ye bağlanıyor,
PC, aleti com port olarak görüyor,
Sonra yazılımı bildiğiniz com ile haberleşerek işlemleri gerçekleştiriyor,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: esensoy - 06 Mayıs 2014, 12:29:17
Bende de güncel bir kart var USB den pc ye bağlanıyor,
PC, aleti com port olarak görüyor,
Sonra yazılımı bildiğiniz com ile haberleşerek işlemleri gerçekleştiriyor,
Ne kartı acaba bu?

esensoy

Motor kontrol kartı, nedir lazım mı oldu hocam?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

LukeSkywalker

USB kontrollü motor kontrol kartı yok mu piyasada acaba? 
Seri port kullanılması tabiki daha kolay olduğu içindir ki piyasaya hakim olabilir. Bu onun modasının geçmediği anlamına gelmez. Seri portu olmayan laptopa ancak dönüştürücü bağlarsınız. Dönüştürücünün de driverını yüklemek zorunda kalırsınız. Ama USB hid cihazı bilgisayara taktığınız anda tanır, takır takır da veri gönderirsiniz.  Driver tanıdı tanımadı uğraşmazsınız. Zengin adamın hali başka olur tabi. Alır PIC18f2550 gibi bir mcu sonra bir de ona çusb-rs232 çevirici entegre ekler öyle kullanır.
Kolay gelsin..

baran123

Lutfen konu yanlıs yere gıtmesın zengınlık falan lutfen yanı amacım serı port ogrenmek sadece OGRENMEK ben hem ser hemde usb ogrenmek ıstıyorum p yuzden 2550 alırım onda serı yaparım ogrenınce usb ye baslarım 2 adet pıc almama gerek kalmaz dıye dusunmustum varsa daha ıyı bır fıkır onerı buyrun .

Tagli

Alıntı YapSeri portu olmayan laptopa ancak dönüştürücü bağlarsınız.
Bağlayalım. Sorun nedir?
Alıntı YapDönüştürücünün de driverını yüklemek zorunda kalırsınız.
Hayır kalmam. Linux kullanıyorum. Takıyorum, çalışıyor.
Alıntı YapBir urun tasarlayip uzerine seri port koyun bakalim kaçtane satacak?
USB ile seri portu karşılaştırmak, kıyaslamak falan zaten tamamen yanlış. Aynı amaca / kitleye hitap etmiyorlar. Biz tutup da seri port ile webcam yapacağız demiyoruz. Ama USB ile de fabrika otomasyon sistemi kurulmaz.
Gökçe Tağlıoğlu

semih

Ben laptop ile usb-rs232 dönüştürücü kullanarak pic'i kontrol ediyorum. Ara yüzü c# ile yazdım. C# çok kolay ve kaynakta bulabilirsin forumda. Seri port ile kontrol etme hata verir gibi şeyler duyabilirsin ama ben hiç hata almadım. :)

OG

Konunun yabancısı olarak,

HID cihazların hızı nedir, yani seri port standart hızı (8N1) değerinden düşünülürse aşağı yukarı hangi hızlara karşılık gelir?

Mesela 9600 civarında gibi
Mesela 56000 civarında gibi
Mesela 115000 civarında gibi
Mesela 1Mb civarında gibi
Mesela 2Mb civarında gibi

bu şekilde yaklaşık bir değer öne sürebilecek varmı?

LukeSkywalker

USB ile otomasyon sistemi neden kurulamasın ki? Benim bahsettiğim şey fiziksel seri port dikkat edilirse. Seri iletişimin modası geçmez diye üzerine bastırarak söyledim. USB'nin açılımı da sonuçta Universal SERIAL Bus. Yani evrensel seri veri yolu.  Bu da aslında bir seri iletişim türü. Ha şu da var, usb'yi çözen adam rs232'yi zaten çözer.
Şimdi burada sorulan soru tabi uçtu gitti arada. Arkadaş PC'den PIC18f2550'yi kontrol etmek için tavsiye istedi. Ben de kendisine gereken cevabı verdim. Seri port laptoplarda yok dedim. Siz benim bu cümleme cevaben seri iletişimin modasından bahsettiniz... Evet laptoplarda seri port yok, kullanılacak mcu PIC18f2550 ve arkadaş yine de seri iletişim kullansın ve araya dönüştürücü alsın.

Bir de usb özelliği olan bir  mcuyu usb ile PC'ye bağlayacağım ama araya dönüştürücü kullanacağım. Gururum yemez :)
Kolay gelsin..

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2014, 20:51:59

Alıntı yapılan: OG - 06 Mayıs 2014, 20:48:28
Konunun yabancısı olarak,

HID cihazların hızı nedir, yani seri port standart hızı (8N1) değerinden düşünülürse aşağı yukarı hangi hızlara karşılık gelir?

Mesela 9600 civarında gibi
Mesela 56000 civarında gibi
Mesela 115000 civarında gibi
Mesela 1Mb civarında gibi
Mesela 2Mb civarında gibi

bu şekilde yaklaşık bir değer öne sürebilecek varmı?
64kb/s

OG

Peki bir soru daha,

Adam iş istedi,
PC yazılımı var, sizin yaptığınız donanım var, ve PC-PLC iletişimi var.
PC sizin cihazınızla iletişecek,
PC ayn zamanda PLC ile iletişecek

Sizin cihazınız HID oldu, buurası tamam.

PLC ler malum genelde 232, 485, GIO fiziksel bağlantılara sahipler.

Bunu HID ile nasıl yapacağız? Öğrenmek isterim.

LukeSkywalker

Benim cihaz PLC ile haberleşecek mi?