PIC ve PC bağlantısı

Başlatan baran123, 05 Mayıs 2014, 21:40:01

LukeSkywalker

Alıntı YapUSB, usb.org da her şeyiyle orada duruyor ama bir anlatan, bir öğreten lazım demi @LukeSkywalker
Laf atayım :)

Selim hocam bloğunda anlatmıştı biraz mikroC'nin HID kütüphanesini....
http://elektrokod.wordpress.com/2013/11/02/mikroc-ile-usb-programlama-1/
http://elektrokod.wordpress.com/2013/11/14/mikroc-ile-usb-programlama-2/

PC kısmında da sık kullanılan iki adet dll var, USBLibrary.dll ve umng.dll. Mutlaka başka DLL dosyaları da var, fakat bu ikisinin kullanımı diğerlerine nazaran daha kolay.
Bu dll dosyalarından USBLibrary olanında veri alma event'ı var, diğerinde veri almak için öncelikle karşı tarafa veri gönder dememiz ve hemen ardından okuma yapmamız gerekiyor. Bunun için ayrı konu açalım isterseniz. Burada saçma yorumlar yapmayalım, kızarlar sonra ...

baran123

kudret hoca sağ olsun özelden mesaj attı ne kadar da güzel yazmıs, bir çalısma yaparsam paylaşıcam en ayrıntılı şekilde çünkü başkası da merak eder konu açar saçma yorum yaparlar falan kızar abilerimiz :)

Mr.Java

Vallahi ben java ile usb haberleşme yapmıştım bir aralar.Çok kolay olmuştu.Zaten java resmi olarak desteklemiyor usb haberleşmeyi.Bu nedenle native library kullanıyoruz.Bu benim için büyük avantaj sağlamıştı.Çünkü yazılan kodda bana sadece set ve get etmek kalmıştı :)

Usb haberleşme ile seri haberleşme mantığı algoritma olarak aynıdır.
İletişimi kur.Veriyi gönderilen diziye 1 ekleyerek gönder.(PC tarafı)
(MCU tarafı) eğer pc tarafından gelen veri "led yak" ise led yak.

hatırladığım kadarı ile böyleydi.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 06 Mayıs 2014, 23:00:08
kudret hoca sağ olsun özelden mesaj attı ne kadar da güzel yazmıs, bir çalısma yaparsam paylaşıcam en ayrıntılı şekilde çünkü başkası da merak eder konu açar saçma yorum yaparlar falan kızar abilerimiz :)
Merhaba,
Verdiğim linklerdeki kitapları satın almaya bak ve de boş zamanlarında ara ara bakıver.Kolay gelsin.
asm  ile basit bir çalışmamı vereyim öğrenci arkadaşların işine yarayabilir.
https://www.dropbox.com/s/g5wruf6tod9ign2/ASM_CALSMA_SADE.rar
Amatör

Tagli

Peki USB öğrenmek istesek, vendor id ve product id olayını nasıl çözeceğiz? Ben zamanında heves edip dokümanlarını çalışmaya başlamış ama bu noktada takıldığım için bırakmıştım.

Bu arada, USB'li PIC'lerin USB haricinde bir avantajları var: Fazladan bellek. Bu modellerde genelde USB buffer olarak ihtiyaç olduğu için fazladan bellek oluyor. Zamanında 18f2550'yi tam olarak bu amaç için kullanmıştım. Yani hiç USB kullanılmayacak bile olsa 18F2550 gibi modeller faydalı olabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

veliusta

Amaç Öğrenmekse 18F4550 alınmalı.

LukeSkywalker

Vid ve pid microchip tarafindan ucretsiz dagitiliyor.

t2

Her interface için, HID usb  hızı 64kB/ saniye. uygulamada 40 kB/saniye yapabiliyoruz.
interface'i artıralım mesela 4 interface olsun.  4 x 40 = 160 kB/saniye  olacakmış gibi görünüyor.
Gerçekte böyle bir şey olur mu yapabilen var mı hala anlamış değilim. USB kitabına bakın diyorlar. kitaba bakıyoruz. 
Her interface için, HID usb  hızı 64kB/ saniye yazıyor. tamam ona inandık.

HID aygıtta  interface artırılır mı ?  tabi mümkün . hiç sorun yok. bu program ile oluyor. veya kendiniz de yaparsınız. 4 interface krallar gibi çalışır.

ee ozaman 4x 64kB hız elde eder miyiz? hadi onu bırak 4x40KB = 160KB/sn olur mu?  gerçekten kullanılabilir mi ? kullanan oldu mu?
işte bu soruyu sorunca işin uzmanları hemen kıvırmaya başlıyor.  laf salatası yapıyor