Yağ içinde pot veya pozisyon sensörü?

Başlatan musti463, 08 Mayıs 2014, 16:41:15

musti463

Merhaba arkadaşlar,

Bir açı sensörü yapacağım(0-90 derece arası ölçülecek ).Küçük alüminyum kutunun içerisine pot veya pozisyon sensörü sabitleyip şafta sarkaç takarak yapmayı planlıyorum.Yalnız sarkacın titreşim yapmaması için kutu içi yağ ile doldurulacak.

1- Pozisyon sensörü yerine pot kullanmamın dezavantajları nelerdir?
2- Linkteki pozisyon sensörü IP50 yani su geçiriyor.Yalıtkan yağ sistem çalışmasını etkiler mi? http://www.bitechnologies.com/pdfs/6120.pdf
3-Yağ sistemi etkiler ise yağ yerine kum kullansak pot veya pozisyon sensörünün şaftı dönmekte zorlanır mı?
Mustafa Emir SADE

z

İnşaat/yol makinelerinde bahsettiğin sistem var. Onlarda yağ dolu bir kutu içinde çalışıyorlar. Potansiyometre sürtünmeli çalıştığı için bir süre sonra sorun oluşturur.

Tornacıya gidip aparat yaptırarak suya sabuna dayanıklı hale getirebilirsin.

Sarkaç miline çok güçlü mağnetlerle ve demir parçaları ile U şeklinde bir aparat yaparsın. Sensöre de aynısından yaparsın.

Böylece iki aparat bir birine dokunmasa bile biri çevrildiğinde diğeri de döner.

Bu durumda sarkaç mekanizması yağın içinde çalışır. Sensör mekanizması ise yağın içindeki kapalı kutuda kalır.

(Yalnız yapacaksan adam gibi yap zaten yollarımız kötü)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

musti463

Alıntı YapSarkaç miline çok güçlü mağnetlerle ve demir parçaları ile U şeklinde bir aparat yaparsın. Sensöre de aynısından yaparsın.

hocam bu kısmı kafamda canlandıramadım.biraz daha açabilirmisiniz veya resim,şekil birşey yükleyebilirmisiniz?
Mustafa Emir SADE

Kabil ATICI

Linerlik. Pot sürtünme nedeniyle aynı konumda aynı değeri vermeyebilir.

Yalıtmak için mıknatıs kullanabilirsin. Yani ölçü sistemini su geçirmez bir sisteme koy ucuna mıknatıs yerleştir , karşısına hareketi iletecek noktayada bir mıknatıs koy.
Böylece hareket mıknatıslar ile ölçü sistemine iletilir, ve sıvı ortamdan yalıtılmış olur. (avantajı mil ile hareketi iletmekten ve yalıtmaktan kurtarır, dezavantajı yakınındaki manyetik aksam çalışmasının etkiler.

Bu arada yağın vizkozitesi  ölçüm hızını etkiler...
ambar7

musti463

@ambar7 hocam sistem uzun ömürlü ve yüksek doğrulukta olmalı. Mıknatıs sistemi mantıklı görünüyor fakat o sistemi kurması zor gibi
Mustafa Emir SADE

LukeSkywalker

madem accelerometer çok önemsenmedi o halde pot yerine encoder kullanılabilir?

mustafa_cmbz

Burada ölçeceğiniz açı ile ilgili kontrol kartınızda devamlı bir veri mi bekliyeceksiniz atıyorum açı 80 derece analog olarak bir data mı almayı düşünüyorsunuz yada digital.Yoksa ölçeceğiniz 2-3 açı değeri var bu açıları mı algılamak istiyorsunuz ?

Şayet her açıyı okuyu değerlendireceğim diyorsanız encoder tarzı birşey olabilir.Su geçirmezleri varmıdır bilmem ama kullanacağınız yağ ile ilgili ilk önce kimyasal olduğu için yağın özelliklerini o ortamın değişkenlerini hesaba katarak sensör arayışı içine giriniz.

Atıyorum su yağ geçirmez bir sensör bulursunuz ama ortamdaki ısı belli bir süre sonra artış veya düşüş gösteriyorsa aynı şekilde basınç vs. buna göre de arama kriterlerinizi daraltmalısınız.Yoksaharcadığınız paraya ve kaybettiğiniz zamana yazık olur..

Bunun ile ilgili sick ıfm keyence gibi sensör firmalarının arama sayfalarına girip araştırma yapabilirsiniz en azından kullanmanız gereken sensörün çalışma sınıflarını öğrenirsiniz..

musti463

@LukeSkywalker hocam bu ivme ölçerle baktımda tek eksen bizim için yeterli oluyor fakat digikey den baktım X ekseni için var , Y ekseni için var , Z ekseni için var.Hepsi aynı değil mi? Birbiri yerine kullanamazmıyız?
Mustafa Emir SADE

CLR

doğrudan inclinometer IC kullan, adis16201 gibi, biraz pahalıdır ama heryerde ve her ortamda çalışır. Ben askeri bir projede kullanmıştım, 25miliderece hassasiyeti var. SPI haberleşmeli. Benzer analog device harici bir kaç firmada var.

Accelerometerde olur ama her zaman bulunduğu açıyı hafızada tutman gerekebilir yoksa ceptelefonlarda ki gibi arasıra kafası karışabilir.

Knowledge and Experience are Power

musti463

Mustafa Emir SADE

Kabil ATICI

Magneto rezistif bir eleman olarak çalışıyor (Wheatstone köprüsü). Gerilim bölücü dirençler üzerindeki manyetik alan değişimi çıkış uçlarından elde ediliyor.
Mıknatıs ile kullanılıyor.  Mıknatıs çip üzerinde döndükçe çıkışlarda bir gerilim farkı oluşuyor, bu gerilim farkı hesaplanarak açı elde ediliyor.

Etrafta değişken manyetik alan yoksa  veya mıknatısın bastırabileceği manyetik alandan fazla yoksa iyidir. Normalde o belirttiğiniz modelde etraftaki sürekli manyetik alanı yok saymayı sağlayacak yapı da vardır.

Kendisini kullanmadım.
ambar7

CLR

VTI'ın SCT100 serisinide kullanabilirsin,

Ben tavsiye ettiğim IC'ler de ne mekanik / mıknatıs nede kalibrasyon yok, doğrudan chip'i boarda monte ettiğinde, spi  ile okuyorsun, kart/chip döndükçe açıbilgisini alabilirsin.
Knowledge and Experience are Power

LukeSkywalker

SCA100T gibi inclinometer entegreleri hareketli sistemlerde gürültü üretir mi? Mesela accelerometer hareketli bir sistemin üzerindeyse dur kalk gibi anlarda çok fazla gürültü üretiyor ivmelenmelerden dolayı. İnclinometerlar acaba yatay düzlemde harekete nasıl bir tepki veriyor.

hasankara

benim accelometer ile açı ölçme de aklıma yatmayan bir durum var. sonuçta bu aygıtlarında ölçemeyeceği hassas bir ivme aralığı olacak. çip çalışmaya başladığı anı referans kabul edip döndükçe referansa göre olan açıyı bize dijital olarak versin. bu aygıtı çok hassas ve sürekli olarak döndürdüğümüzde, yani aygıtın ölçemeyeceği bir ivme ile döndürdüğümüzde referans noktası da kaymaya başlayacak gibi düşünmekteyim. ama referans noktası fiziksel olsa, mesela encoder gibi böyle bir durum ortadan kalkmış olur. accelometer ile çalışmam olmadığından dolayı boşuna mı evham yapıyorum bilmiyorum ama teorik olarak böyle bir sorunla karşılaşacağımızı görmek zor değil.

z hocam encoder e benzer bir öneride bulundu aslında, gözde büyütülecek bir şeyi yok. 3 tane analog hall sensörü çembersel yerleştirip su geçirmeyecek şekilde kutu içinde muhafaza edersin. hall sensörlerin bulunduğu alanı çembersel olarak dışardan bildiğine göre, bir mıknatısı, içerde ki bu çembere paralel olarak çevirdiğinde bulunduğu noktayı, elde edeceğin analog gerilim seviyeleri sayesinde çok net hesaplayabilirsin.