Erkek mi Disimi?

Başlatan z, 09 Mayıs 2014, 21:34:06

z

Havyayi isittim. Hadin karar verin artik. Gercekten de lehimlemek icin sizi bekliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hocam bu sefer Erkek LCD üzerinde Dişi anakart üzerinde olsun. Beğenmezseniz sonraki kartta tam tersini yaparsınız.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

tyildizak

Alıntı yapılan: z - 09 Mayıs 2014, 22:55:39
Havyayi isittim. Hadin karar verin artik. Gercekten de lehimlemek icin sizi bekliyorum.

bazı prototiplerde pcb tarafındaki erkek header'lara lcd'yi  geçirip lehimlemeden çalıştırıyorum :) anlık denemelerde böyle de bir avantajı var.

Mucit23

Şuan bende 2 adet lcd ye erkek header lehimledim. Sizde aynısını yapın gitsin :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: z - 09 Mayıs 2014, 22:55:39
Gel beni dinle kart tarafına DİŞİ tak. Pişman olmazsın ;)
Displayı söktüğünde kart temiz görünür. Ölçü yapman gerektiğinde bu uçlara pin sokarak daha bilimsel test yapabilirsin.
Kısa devre riski olmaz.
Kartın temizliği kolay olur.
Ayrıca bahsedildiği örneklerde olduğu gibi anakart tarafındaki tüm soketler DİŞİ'dir. Sadece voltaj gelen soketler erkektir. Bu da genel kural olduğu içindir.
Bak sonra söylemedi deme haa ;D

z

Gonlumden gecen erkegi ana karta takmakti. (Gerekcelerini yazmistim)

Simdi aklima gelen su aciklama mantigima daha cok yatti.

Eger ki LCD yi ana karttan uzaklastirmak amaciyla flat cable lehimleyip diger ucuna da tek sirali konnektor lehimlemek istesem pin headera mi  yoksa disi olana mi daha kolay lehimlerim?

Piyasada tek sirali  kart tipi disi konnektorler cok yaygin ve kolay bulunuyor. (Bunlarin kablo monte edilenleri zor bulunuyor)
Disilerin lehimlenen pinli kismi cok kisa ve cok cabuk egilebilen tipteler.

O halde kablo baglarsam ucuna sert  pinli erkegi lehimlerim. Bu durumda disi taraf ana kartta olur.

Secimimi yaptim lehimliyorum. 

Mucit23

Hayırlı Uğurlu olsun :)

mehmet

Erkek kartta olursa hdd kablosu ile uzatabilirsiniz istediğiniz
zaman. Ben de karta ve lcd' ye erkek header
takıyorum...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

z

Kucucuk problemi buyutmede ustume yoktur.

muhittin_kaplan

hep dişiyi karta taktım. 2 sebepten
1. Elektriksel neden (enerjili jack fiş vs dişidir. erkek ondan enerjisini alır.)
2. LCD nin Arızalı Vb durumlarda basit bir düzenekle (breadboard gibi) test ortamı yaratmak için.

learner

Alıntı yapılan: z - 09 Mayıs 2014, 22:35:56
PC'de seri portlar erkek fakat bunlara disi takiliyor, VGA ise PC tarafinda disi fakat kablonun ucu erkek.

Bence seri port kabloları çok takılıp çıkarılır, dış ortamda gezen hep seriport kablosudur. Bu yüzden pinler eğilip bükülmesin diye dişi konektör seriport kablosundadır. Fakat VGA kabloları çokfazla tak çıkar yapılmaz buyüzden pinlerin eğilme  tehdidi çok yoktur ve kablo ucu dişidir.

erpay

Ben genelde erkekleri karta dişileri LCD kısmına takıyorum. Temel nedenim oraya bazı durumlarda jumper kablo ile ulaşmak. Ama bazı LCDlerimde de erkek olduğu için elimde dişi-dişi ya da erkek-erkek konnektörlerden oluşturulmuş çeviriciler de var her duruma hazır oluyorum böylece :)

OG

Alıntı yapılan: z - 09 Mayıs 2014, 23:11:19
Kucucuk problemi buyutmede ustume yoktur.
İşe şeytanın bulaştığı anlar. Bir türlü bitirtmez.

Bu durumu sezdiğimde ilk aklıma geleni yaparım. Kendi kendime de (aslında içimdeki vesveseciye) "gerekirse birdaha değiştiririm, vaaamı diyeceğin" der kovarim oni.  :D
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

Kartada LCD ekranada erkek konnektör takıyorum arayada IDC konnektör üzerinden yassı kablo ile bağlıyorum. İstediğim bacak sayısını bulamasada iş görüyor. (Karta doğrudan IDC erkek konnektör takılabilir;PCB elde yaparken fazla delik delmek zor geldiğinden tek sıra kullanıyorum.

Deneme içinde kolayca sökülüp takılıyor ve değiştiriliyor;
Özellikle montaj için kolaylık sağlıyor.
Temas sorunu olmuyor.
IDC konnektörlerin montaji daha kolay. (bir IDC pensesi gerekiyor)

Eksileri
Konnektör maliyeti,
IDC pensesi gereksinimi
Konnektörler çift sıra olduğu için bazen sıra şaşırma (kartta iki sırada bağlanırsa sorun yok)
istenilen bacak sayısında konnaktör bulamama ( kullanılmayan bacakları silikonla kapatmak yeterli)
Yön olayına dikkat etme.

Örnek olarak GLCD ile kart arasındaki bağlantı...
ambar7

z

Alıntı yapılan: OG - 10 Mayıs 2014, 09:46:36
İşe şeytanın bulaştığı anlar. Bir türlü bitirtmez.

Bu durumu sezdiğimde ilk aklıma geleni yaparım. Kendi kendime de (aslında içimdeki vesveseciye) "gerekirse birdaha değiştiririm, vaaamı diyeceğin" der kovarim oni.  :D

Bu serefsiz o zaman benim yanimdan hic ayrilmiyor. Bu arada saka degil gercekten aklima takildi. Seytan bilimden teknikten anlarmi?