Erkek mi Disimi?

Başlatan z, 09 Mayıs 2014, 21:34:06

z

Belki bir trick vardir diyerek sizlere de danismak istiyorum.

Alfanumerik LCD yi ana karta  pinheader ve disisi  ile baglayacagim. Boylece istedigim zaman LCD yi kolayca sokebilecegim.

Sorun su;

Erkek pinheader ile disisinden hangisini LCD'ye hangisini ana karta takmayi tercih ederdiniz neden?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Dişi anakarta, erkek lcd'e.

z

Tercih sebebini yazmazsaniz anlami olmaz ki.

Mesela disi olani LCD ye takmayi dusunmustum.

1) Sebebi, zamanla konnektor asinir temassizlik sorunu olursa dogrudan LCD'yi degistiririm daha pratik olur.

2) Scopla sinyal izlemem gerekirse erkek pinler Ana kartta oldugu icin LCD takili değilken probu kolayca baglayabilirim.

Sizin oneriniz tam tersi. Belki de sizin onerinizin daha cok avantaji vardir. Varsa bunlar nelerdir?

Erhan YILMAZ

Bende merak ettim. Bende karta dişi olanları takıyorum genelde.
Nedenleri, temas almasın esd olmasın anten görevi görmesin vs.

Mr_YAMYAM

Temel kuralı belirtelim
Üzerinde elektrik barındıran tüm konnektörler DİŞİ'dir. Bu genel bir kuraldır.
Ancak bu tip tasarımlarda bu kural kişiselleştirilebilir.
Ana kartın da bir elektrik kaynağı olduğunu düşünürsek (Yük tarafı display) doğal olarak öncelik düşünce, kart tarafının dişi yapılması yönünde olmalıdır.

z

Evet erkek olani ana karta takilirsa bu kez de disisi takilmadan voltaj altinda calismak gerekirse bir seylerin pinleri kisa devre etme riski var.

Aslinda cok problem edilecek bir konu degil ama bakarsin onemli trickler bilenler vardir.

YK44

mesela anakart 5 volt değilde 220 volt olsa idi erkekmi takardınız dişimi?

z

O durum tamamen ayri. 220V'a ancak ve ancak tel vs ile ulasmayi gerektirir yani konnektorler ayrildiginda voltaj olan tarafin disi olmasi zaten sarttir.

YK44

Ama hocam bunda da mesela mclr kısmı hassas ise yada besleme filtreleri iyi değilse yada kartı ekransız çalıştırma durumu var ise pinlere  el değmesini yada başka bişey değmesi doğru olmaz değil mi.

mistek

Ana kartta dişi, LCD üzerinde erkek kullanıyorum. Sebebi LCD üzerinde erkek header daha güzel duruyor. Birde anakarttan LCD sökünce aktif pinlere iletken bişeylerin deymesine karşı önlem olarak.

LCD sökülebilen kartlarda da hep Dişi header anakartta olacak şekilde yapmışlar.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

LukeSkywalker

LCD'mi karta takılıyor yoksa kart mı lcd'ye takılıyor? LCD karta takılıyor ise yani karta giriyor ise erkektir.

Ramiz

Erkek mi Disimi?

Bende ne farkedeceğini merak ediyorum?
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

z

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 09 Mayıs 2014, 22:27:08
LCD'mi karta takılıyor yoksa kart mı lcd'ye takılıyor? LCD karta takılıyor ise yani karta giriyor ise erkektir.

Olaya sexual bazda bakamayiz.

PC'de seri portlar erkek fakat bunlara disi takiliyor, VGA ise PC tarafinda disi fakat kablonun ucu erkek.

tyildizak

lcd'yi sonradan başka prototiplerde de kullanmayı planlıyorsanız sökülüp kenara konduğunda pinlerin eğilip bükülme riski olur. imalatta da aynı şey geçerli, gerçi eğilen pinleri düzeltmek uzun sürmez ama neden uğraşılsın? Ben dişi header'ı lcd'ye monte etme taraftarıyım. Piyasada rastladığım pek çok üründe de bu şekilde kullanıldığını görüyorum.

MC_Skywalker

80186 işlemcili bir kartta sadece DB9 pin soketler hariç geriye kaln tüm soketleri erkek.  Dış dünyadan gelen kabloların ucundaki soketler dişi olacak şeklide tercih edilimiş. Ana karta takılan ADC kartı üzerinde erkek soket barındırıyor. 

bende kendi tercihim olarak Dişi soket anakarta erkek soket LCD şeklinde tercih ederdim.  Bazı kartlardda Anakart ve diğer kartlar erkek soket kullanmış ara bağlatıyı 5-6cm lik ribbon kablo ile yapmışlar.