SG3526 Sorunu. Liner orantılayamıyorum.

Başlatan Melih1802, 12 Mayıs 2014, 15:20:39

Melih1802

Merhaba.

Ekteki şemayı yaptım. Fakat 10K potansiyometre ile motorun hızını kontrol etmek istediğimde orta noktalarda bir anda Min-Max hızlanıyor. En kısıkta "0" ve 10K olduğunda ( veya tersi dert değil ) motorun bu oranda en az ile en fazla dönmesini istiyorum.

Bunu nasıl dengeleyebiliriz. Yapan arkadaşlar varsa bana çevre eleman değerleri yazabilirler mi.

Dikkatsizliğimden dolayı üretimden kalkmış bir malzeme ile ( sg3526 ) tasarım yapmışım, neyse ki çok adetli bir üretim değil.

EDİT: Çizimde C7 kondansatörünü yanlışlıkla Mosfetin Drain ucuna bağlamışım. Kondansatörü çıkartınca aniden açılıp kapanma bitti fakat Potansiyometre 4K seviyelerine geldiğinde ( Motor yerine 24Volt Ampül bağladım ) Ampül ışığını kesiyor.

Herkese Teşekkürler.

pisayisi

Şema biraz deneme yanılma yolu ile tasarlanmış gibi geldi. Hem geribesleme hem kazanç devresi tuhaf duruyor. Pwm frekansın çok düşük Rt ve Ct ile bu frekansı akord edebilirsin. C1 i 1 uf dan 100nf a indirebilirsin. Biri bu pwm frekansında çalıştırmıştır kendi motorunu ancak seninkinde çalışmayabilir. R3 ayar potunun sağına soluna 1-2 k arası direnç bağlamanı öneririm. Motora ters bir diyot at. Biraz kurcala çalışabilir, baktın olmuyo uğraşma 555 li devreler bile bundan iyi çalışabilir...
Murat

z

Öncelikle motor uçlarına paralel ters bir diyod yerleştir. Akım değeri de en azından motor akımının yarısı kadar olsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

"z" hocam

Şimdilik lineeariteyi görsel olarak gözlemleyebilmek adına Motor yerine 2 Adet 24 Volt Ampül bağladım.

Mosfetim IRFZ44 içinde koruma diodu var. Fakat yine harici bir tane takarım.

Sıkıntım şu an itibarı ile şu;

-10K pot 3-4K arasına gelince ışık alıyorum,
-Ampüllerin voltajı max 16Volta kadar çıkıyor.
-0 ila 3-4K arasında ışık yok.

Benim istediğim Potansiyometre ne kadar çevrilirse o oranda doğrusal ışık şiddeti artsın.
Işık şiddeti düşükte sorun yaratıyor.

Bu dengelemeyi nasıl yapabilirim.

mesaj birleştirme:: 12 Mayıs 2014, 16:09:09

Alıntı yapılan: pisayisi - 12 Mayıs 2014, 15:55:23
Şema biraz deneme yanılma yolu ile tasarlanmış gibi geldi. Hem geribesleme hem kazanç devresi tuhaf duruyor. Pwm frekansın çok düşük Rt ve Ct ile bu frekansı akord edebilirsin. C1 i 1 uf dan 100nf a indirebilirsin. Biri bu pwm frekansında çalıştırmıştır kendi motorunu ancak seninkinde çalışmayabilir. R3 ayar potunun sağına soluna 1-2 k arası direnç bağlamanı öneririm. Motora ters bir diyot at. Biraz kurcala çalışabilir, baktın olmuyo uğraşma 555 li devreler bile bundan iyi çalışabilir...

Deniyorum.

Melih1802

Devrede biraz değişiklik yaptım ve şu an gayet iyi çalışmakta Fakat bir sorunum daha var.

13 Nolu pinden çıkan sinyal duty cycle %50 civarında kalıyor. Bu sebeplede 0 ila %50 arasında ayar yapabiliyorum.

Nasıl 0 ile 100 arasında ayarlayabilirim.

z

13 Numaralı pinde max %50 sinyal alman normal.

16 numaralı sinyal de max %50 olduğundan orlama işlemi sonucunda toplam oran %100 oluyor.

Melih1802

Üstad Osilaskop ile 13 ve 16 nolu pinlere baktım.
Aralarında Faz farkı yok, tek fark "B"  "A" nın tam tersi evrilmiş hali yani.

Belkide fazı çevirmeye yarayan bir pin vardır ama ben bulamadım.

Hımm sanırım 13 ve 16 nolu pinleri birleştirip bu ucu Gate ye gireceğim değilmi. Yok 2. bir mosfet daha ekleyeceğim onuda "B" ile besleyeceğim.

Şimdi olacak.

mesaj birleştirme:: 14 Mayıs 2014, 05:19:32

10K potansiyometre kullanıyorum. Potansiyometre 4K değerine ulaşıncaya kadar işlev yapmıyor.

Bunu tam skala yapmak için nasıl bir tasarım yapmam lazım.

mesaj birleştirme:: 13 Mayıs 2014, 15:43:22

Alıntı yapılan: z - 13 Mayıs 2014, 13:41:10
13 Numaralı pinde max %50 sinyal alman normal.

16 numaralı sinyal de max %50 olduğundan orlama işlemi sonucunda toplam oran %100 oluyor.

2 mosfet ile çalıştı. Ben cimrilik edip 1 tane takmıştım gerçi mantıklı bir sebebim vardı.

z

2 Mosfet takmazsan max %50 değere ulaşmam normal.

2 Mosfet takmayıp 13 ve 16 nolu bacakları orlayabilirsin. Ama bu durumda çıkışa bir de MOS sürücü eklemek gerekir.