Step Motor Hesaplamaları

Başlatan BurakKordolu, 18 Haziran 2014, 22:57:41

BurakKordolu

Merhaba ;
Arkadaşlar Step motorları öğrenmeye çalışıyorum. Özellikle Mosfet türü sürücü devreleri üzerine bilgi edinmeye çalışıyorum. Bazı konularda kafam karıştı. Sürücü devresi hazırlarken Akım Volt ve güç konusunu anlayamadım. Bazı şeyleri ezbere hazır devrelerden yapmaya çalışmaktansa  işin hesap kitap tarafını öğrenerek tecrübe edinmeye çalışıyorum.  Elektronikten öğrendiğimiz Güç (Watt)= Akım (Amper) x Gerilim (Volt) x Cos-fi
formülüne göre :
Elimizde 5 Volt 2 Amper Unipolar Step Motor olduğunu düşünürsek yukarıdaki formüle göre
Güç (Watt)=5 x 2 = 10 Watt gücünde bir motorumuz mu oluyor?Bu motoru çalıştırmak için en az 2A ve 5 Volt Gerilim sağlayacak bir güç kaynağımı gerekir.  Bu  tür motorlarda kullanılacak en uygun Amper Volt Watt değerleri nasıl hesaplanır. Bu değerde verilen 2A değeri motorun maksimum çekmesi gereken amper değerimi dir? Motorda kullanılacak akım ve gerilim konusunu anlayamadım. Sürücü Devresi hazırlarken motorun bilgilerine göre uygun değerler  nasıl hesaplanmalıdır.  Gerilim sabitleme gibi konuları okudum ama bunu step motora göre nasıl hesaplanması gerektiğini  anlayamadım. Bu konuda bilgili arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.