MSP430 Hesap makinesi

Başlatan z, 18 Haziran 2014, 23:59:46

z

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9ElT7siDtaE

Guc tuketiminin onemli oldugu uygulamalardan birisi de hesapmakineleri.

Bu hesap makinelerinin ilk ciktigi yillarda gostergeler malesef iyi akim cekerdi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

Hocam, anladigim kadari ile hesap makinelerine ilginiz var.
Tüplü hesap makinesini açip kapatip haince sabotaj yaptiginiz okul etkinligi mesajinizi hatirliyorum.

Bu arada baska bir konuda  TI-89'dan bahsetmistiniz.
Iligleniyorsaniz bende ROM'unun imaji var (kendi makinemden aldigim, makineyi bir ögrenciye verdim), tek yapmaniz gereken telefona emülatör uygulamasini yükleyip bu ROM dosyasini göstermek.

z

Ahh ahh yarami destin.

Casio FX3600P'e cok alismisim. Hic bir makine onun tadini vermiyor. Yanimda telefon varken ayrica hesap makinesi almayayim diye tuttum Appple Code gelistirme icin bir ton para verip 1 senelik lisans aldim. Telefonuma FX3600P ye benzer bir sey yaptim. Ama nalife. Dokunmayik tuslu hesap makinesi de olmuyor.

Kac tane yeni nesil hesap makinesi aldim hatirlamiyorum. Evde isyerinde yer gok hesap makinesi.

Illede FX3600P.

Yahu o mesaji yillar yillar once yazmisimdir. Iyi hatirliyorsun.

M_B

@z hocam bende de FX6300 var.
Ama dediğiniz gibi FX3600 bir gösterisi var. Zamanında bende almak istemiş ama grafik ciziyor diye FX6300 almıstım. Keske almıs olsaydım.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

kimlenbu

Casio'nun kuzu görünümlü kurt hesap makinası olan fx-5500LA üstüne tanımam. 1kb'lık kod hafızası sayesinde geçtiğim dersler geliyor aklıma...

z

Ebaydan alayım. Elimdeki makine tamamen haşat olmuş durumda.

Bu arada bendeki makine Fx3600P değilde Fx3600Pv.

@kimlenbu

Makinende sin(5) hesabı yapmak istersen tus basış sırası 5 Sin mi yoksa Sin 5 mi?

Fx3600Pa, Fx3600Pb ve Fx3600Pv şeklinde modellerini belirten yazı haricinde fark bulamadım.

Bu son harflerden acaip merakım karıştı.

CLR

Bence en iyi hesap makinesi Casio FX-991ES-PLUS denklemleri doğrudan kağıda yazar gibi yazıyorsunuz. Ayrıca bit bazında BIN,HEX,DECIMAL,OCT dönüşümleride yapıyor.

Diğerleri ile 991ES arasındaki farklar

Knowledge and Experience are Power

JKramer

Alıntı yapılan: z - 19 Haziran 2014, 11:18:02
@kimlenbu

Makinende sin(5) hesabı yapmak istersen tus basış sırası 5 Sin mi yoksa Sin 5 mi?

Bende de aynısından var, bu yüzden cevap vereyim; sin 5 :).

muuzoo

Alıntı yapılan: CLR - 19 Haziran 2014, 12:47:55
Bence en iyi hesap makinesi Casio FX-991ES-PLUS denklemleri doğrudan kağıda yazar gibi yazıyorsunuz. Ayrıca bit bazında BIN,HEX,DECIMAL,OCT dönüşümleride yapıyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Diğerleri ile 991ES arasındaki farklar

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ayrıca 3x3 matris işlemleri de yapabilir. 3. dereceden denklemleri de çözbeiliyor. En iyi fiyat/performans oranına sahip cihaz bence.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

Sin 5 işlemi, 5 in sinüsünü hesapla anlamına geldiğinden eski modellerde 5 Sin tuşluyorduk.

Yeni nesil makinelerde ise Sin(5) işlemi için  Sin 5 tuşlamak gerekiyor.

Bu anlaşılabilir ama 1+2 nin sinüsünü hesaplamak için eski makinelerde  1 + 2 = Sin sıralaması

yeni nesil makinelerde 1+2 = Sin Ans oluyor. Ya da Sin 1+2) yapmak gerekiyor.

Alışkanlıkları terketmek çok zor.

Makine değiştirmek Q klavyeye alışıp F klavye kullanmak gibi bir şey.

FX991ES de aldım ama attım bir kenara.

CLR

10yıl kadar 3600 kullandım halada çalışıyor, güzel alet ama son 2 yıldır 991ES-Plus kullanıyorum, notasyonuna çok alıştım, sırt çantamda  program yazarken lazım olduğu için fx991es ve smd malzemeler için 10x büyüteç herzaman yanımdadır.
Knowledge and Experience are Power

picusta

Benim dedigim söyle birsey:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Bisha.TI89Emu
7" 'lik tablette güzel lakin biraz büyük tabii.
PC için de emülatör varmis.

991ES-Plus 'de güzel makina imis. Tabii TI-89 baska kategoride.

kralsam

Hocam bende Casio FX5800P kullanıyorum. Bir göz at istersen ama bu makinelerde hata olmaması için riske girmeyip her işlemi parantez içine yazmalısınız. En güzel yanıda Fx5500 gibi bunun da programlanabilir olması ve GLCD li olması.
Onun dışında FreeMAT PC tarafında gayet tatmin edici.. :) Free matlab gibi..

z

@kralsam

Masamda bu makineden de var. Bunu da sevemedim. Makinede hesap yaparken düşünmek istemiyorum. Parmaklarım tık tık neye basacağını kendisi bulsun.
3600Pv de beynim değil parmaklarım çalışıyor.

Bu makinelerde ise neye basacağımı düşünmek zorunda kalıyorum.

Hani ayda yılda bir sinüs log hesaplayacak olsak makinenin adının sanının hiç önemi yok. Ama makine hayatınızın bir parçası olacaksa iş değişiyor.

Adapte olamadım yeni makinelere.