Gömülü Sistemlere nasıl başlanmalı ?

Başlatan unknownperson, 19 Haziran 2014, 20:04:42

F493

Alıntı yapılan: Melih1802 - 21 Haziran 2014, 12:49:42
Bu tartışmanın haricinde şunu gördüm.

Açılmış bir başlık altında aynı konu ile ilgili 2. sayfaya geçilemez, mutlaka konu başlığından sapar.

Sanırım bu birazda yaz mevsiminin gelmesi ile ilintili bir durum.
Önümüz Ramazan ( Adı geçmişken Hayırlı Olsun ) hele hele Ramazanda burası ne olur bilinmez.

Arkadaş Gömülü Sistemlere nasıl başlanmalı ? diye bir soru sormuş. Bende öneride bulundum. Mesele bu aslında. Senin yazdığın cevap insanı aşagılayıcı hakaret dolu. Tam bir terbiyesizlik. Asıl sizin konuyu getirdiğiniz noktaya bakın yani. Beynimiz mi sulandı onu mu demek istiyorsun. Bu konuşma kimsenin bir halt bilmeden burada atıp tuttugunuda gösterdi. İyi oldu bence.

Alıntı yapılan: berat23 - 21 Haziran 2014, 12:49:53
if-else ve biraz daha fazlası, ne farkeder? hepi topu kaç operatör var?

yazılım standartı nedir ilk defa duydum. keza güvenli kod çok önemli olmasa gerek, işini yapmasını güvenli olmasına tercih ederim. ayrıca yazılımda güvenlik nedir, kodu başkasından saklamak mı tam anlamadım?

Sevgili kardeşim uçakların içinde 100.000 satıra yakın kod çalışır, uydular vb.. Bunlarda ölü kod, memory hataları ve pointer hatalarına karşı belli önlemler alınması lazımdır. örneğin http://en.wikipedia.org/wiki/MISRA_C ve dahası. Lütfen ya bukadar bilgisiz olupta yerden yere vurmayın insanı. Rica ediyorum. Bu iş sadece led yakıp söndürmek değil. Düşünün Koscoca data centerları ups leri. 1dk dursa milyon dolar zarar. Bu iş okadar kolay değil. Sadece google ile olmaz bu iş. İşte kurslar bunlar için de var.

Esen kalın.

mesaj birleştirme:: 21 Haziran 2014, 23:31:12

Alıntı yapılan: mufitsozen - 21 Haziran 2014, 13:18:38
http://www.barrgroup.com/files/killer_apps_barr_keynote_eelive_2014.pdf

süpersin mufitsozen
Döküman herşeyi anlatıyor aslında. Tokat gibi. Artık uyanmanın vakti gelmedi mi?..........

speak48

F493 maşallah
avcı uçakları gibi bombardiman yapıyorsunuz.

Burak B

Hastanede film çekilecem diye altına yattığınız MR cihazının yazılımının hata yaptığını ve size bol miktarda radyasyon bastığını düşünün birde. Nolacak ki radyasyon altı üstü bişecik olmaz. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

berat23

birşeyler öğretip bilmeyen ben gibilere bir yol çizen tüm arkadaşlara teşekkürler ederim.

@F493

birşeyler öğretme çabanız varsa kusura bakmayın ben yanlış anlamış olabilrim ama üslubunuz rahatsız edici. burada öğrenci görüp beni eziyorsunuz, aynı konumda başka bilen biri olsa bunları söyleyebilir miydiniz? insan bilmeyebilir yani nedir? siz hiç led yakmadınız mı, hep uçak kodu mu yazıyordunuz ki?

böyle güçsüze çakma modunda olmayın bence. bu da size benden bir küçük tavsiyesi olsun.

mufitsozen

Alıntı yapılan: speak48 - 21 Haziran 2014, 13:31:14
F493 maşallah
avcı uçakları gibi bombardiman yapıyorsunuz.

+100  :P

Alıntı yapılan: F493Sevgili kardeşim uçakların içinde 100.000 satıra yakın kod çalışır

Alıntı Yap
Speaking with IEEE Spectrum, Technical University professor Manfred Broy explained that a modern luxury vehicle "probably contains close to 100 million lines of software code" all of which is processed by up to 100 microprocessors networked throughout the car.

Take for example the Mercedes Benz S-Class, the car's radio and navigation system alone requires up to 20 million lines of code, while the car itself has almost as many microprocessors as the new Airbus A380 passenger jet.

http://www.motorauthority.com/news/1026505_modern-luxury-vehicles-claimed-to-feature-more-software-than-a-fighter-jet

Alıntı YapThe avionics system in the F-22 Raptor, the current U.S. Air Force frontline jet fighter, consists of about 1.7 million lines of software code. The F-35 Joint Strike Fighter, scheduled to become operational in 2010, will require about 5.7 million lines of code to operate its onboard systems. And Boeing's new 787 Dreamliner, scheduled to be delivered to customers in 2010, requires about 6.5 million lines of software code to operate its avionics and onboard support systems.

These are impressive amounts of software, yet if you bought a premium-class automobile recently, "it probably contains close to 100 million lines of software code," says Manfred Broy, a professor of informatics at Technical University, Munich, and a leading expert on software in cars. All that software executes on 70 to 100 microprocessor-based electronic control units (ECUs) networked throughout the body of your car.

http://spectrum.ieee.org/transportation/systems/this-car-runs-on-code

mesaj birleştirme:: 21 Haziran 2014, 13:51:39

Alıntı yapılan: berat23 - 21 Haziran 2014, 13:45:11
birşeyler öğretip bilmeyen ben gibilere bir yol çizen tüm arkadaşlara teşekkürler ederim.

@F493

birşeyler öğretme çabanız varsa kusura bakmayın ben yanlış anlamış olabilrim ama üslubunuz rahatsız edici. burada öğrenci görüp beni eziyorsunuz, aynı konumda başka bilen biri olsa bunları söyleyebilir miydiniz? insan bilmeyebilir yani nedir? siz hiç led yakmadınız mı, hep uçak

kodu mu yazıyordunuz ki?

böyle güçsüze çakma modunda olmayın bence. bu da size benden bir küçük tavsiyesi olsun.

YASA!!

sayin @berat23 size saygiyla sapkami (yada kavugumu-goruse gore degisir) cikariyorum.

belki ben goremem ama(yasim cok ileri :-( ) ama bir gun bu forumdada seviyeli tartismalar olabilir, insanlar karsit goruslerden olsalar ve sonucta mutabakata varamasalarda birbirlerine saygili davranabilirler diye dusunmeye basladim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

F493

Alıntı yapılan: berat23 - 21 Haziran 2014, 13:45:11

@F493

birşeyler öğretme çabanız varsa kusura bakmayın ben yanlış anlamış olabilrim ama üslubunuz rahatsız edici. burada öğrenci görüp beni eziyorsunuz, aynı konumda başka bilen biri olsa bunları söyleyebilir miydiniz? insan bilmeyebilir yani nedir? siz hiç led yakmadınız mı, hep uçak kodu mu yazıyordunuz ki?

Sevgili Berat sen ve müritlerin bilgiyi yerden yere vuruyorsunuz ben yol gösteriyorum kurs tavsiye ediyorum başka ne yaptım.

HİÇ GEREK YOK BEN KAYDIMI FORUMDAN SİLEYİM NE GEREK VAR ÖNERİMİZİ BIRAK HOCALAR BİLE KÜÇÜK GÖRÜLÜYOR SİLDİM GİTTİ KAYDIMI. İŞİM OLMAZ DAHA BURADA.

Ögrenciysen millete iş öğretmeye çalışma. Bizim ülkemizde nitelik öenmli değil eğer diş geçirebiliyorsan haklısın. Kaç kişi saldırıyorsunuz yöntemleri söylüyorum bu ne alaka diyorsunuz. Ne yapayım anlamadım. Size pabuç bırakıp milletin mala bağlamasına mı göz yumayım. Modaratör kusura bakma. Daha söylecek sözüm yok.

Bak bunları sen yazdın ve bana acıtasyon yapıyorsun şimdi.

bazı şeyleri fazla abartmamak lazım.
ufak bir google araştırmasıyla şunu gördüm ki tübitak'a ders verebilecek nitelikte biri olduğunu sanmıyorum ki tübitak çok genel bir kurum adı, mesela enstitülerden sage veya g222deki adama c öğretmesi imkansız.saydığınız uygulamalar çok rahat internette bulunabilecek şeyler. ayrıca türkiyenin en iyi c programcısı bence komik bir iddia. iyi bilebilir, bunu anlatabilir bunlar güzel şeyler ama abartmayalım .

eğitimin fiyatı ise alan ve satan haricinde kimseyi bağlamaz. fazla geliyorsa almazsın bu kadar basit. eğitime gidenler varsa demek ki ederi oymuş diye düşünmek fazla kafa yormamak lazım.

if-else ve biraz daha fazlası, ne farkeder? hepi topu kaç operatör var?

yazılım standartı nedir ilk defa duydum. keza güvenli kod çok önemli olmasa gerek, işini yapmasını güvenli olmasına tercih ederim. ayrıca yazılımda güvenlik nedir, kodu başkasından saklamak mı tam anlamadım?

öğretmen değilim, 3.sınıf öğrencisiyim, sorun nedir?

SORUN NEDİR DERKEN BİLE KAFA TUTUYORSUN ADAMA!!!!!!!!!!!....

@F493

Ben hayatımda uçak kodu yazmadım sadece kod güvenliğinin önemini vurgulamak için örnek verdim. Anlamadıgınız şeylerin anahtar kelimelerini verdim.

KOLAY GELSİN ARKADAŞLAR BENDEN BUKADAR.. ÇOK BİRŞEY KAYBETMİŞ SAYILMAZSINIZ ZATEN. NE FARK EDER VARIZ YOKUZ. HAYAT DEVAM EDİYOR.

Melih1802

@F493 Dostum.     Çok fena günahımı aldın.

Eğer bana birazcık olsun güvenirsen bana inan bu mesajım " Kimseye yönelik değildi"

Yemin ediyorum kimseyi, ne ima ederek ne de kast ederek bunu yazdım.

Bu foruma üye olmamın sebebi Daha üst seviye konuların konuşulduğu Elit bir üye kitlesinin bulunduğunu gördüğüm içindi.

Üyesi olarak bende kendimce bildiklerimi paylaşmaya bilmediklerimi sorup öğrenmeye çalıştım.

CCS C konusunda açtığım başlıklara verilen öz verili yanıtlara her seferinde Teşekkür ettim. Bana çok şey kattılar Allah hepsinden razı olsun.
Halen daha sorularıma cevap yazarlar ve destek olurlar. Her cevapları altında biraz ezilir ve " Ben bu insanlara nasıl faydalı olabilirim" diye düşünürüm.

Fakat ne varki her ne kadar iyi niyetle birşeyler yazmak naçizane bende kendi düşüncemi ve fikrimi söylemek istesem, ben daha ne olduğunu anlamadan birileri öyle cevaplar yazıyorlar' ki sabrın sınırında.

Forumda birilerinin çok bilgi olduğuna kuşkum yok ve buradan bilgilerine ve Tecrübelerine saygı duyuyorum. Ne var ki bu bilgi sanırım bu bazı arkadaşlarımızı sarhoş etmiş fikrine uymayan bir mesajı hakir ( Altium konusu. benim için kapanmıştır kimseye kinim yok fikir suçu nedir öğrendim Allah kimseye bunu öğretmesim çok zoruma gitti ) görüp işi neredeyse hakarete vardırıyorlar.

Derdim foruma üye olup burada birilerine sataşmak v.s v.s değil.
Sahiden bildiğimi paylaşmak bilmediğimi bana sabırla destek olan arkadaşlarımdan öğrenmek içindir.

İnşallah bir gün tanışırız o zaman gerçekten benin bu satırlarda yazdığım gibi biri olduğumu görürsün.

Sanırım bu satırlarada birileri alınıp ağzından köpükler saçarak cevap yazacak.

Saygılarımla.

mesaj birleştirme:: 22 Haziran 2014, 04:02:51

LukeSkywalker

Sayın F493 sakın ola bir yere ayrılmayınız.

berat23

müfit bey aslında burada anlatmak istediğim hep buydu. internet ortamı garip-kaotik birşey. mönitörden bakınca karşıdakinin ne olduğu anlaşılamıyor. herkes herşeyi ben bilirim modunda. ben birşey yazarken kırk defa düşünürüm acaba yanlış mıdır, daha iyi bilen biri düzeltir mi diye. yine bu forumda çok fazla değil ama başka forumlarda epey birşey bilmeyipte bilirmiş gibi milleti azarlayan çok insan var. mesela herkes yazmış(sizi tenzih ederim), uçakta şu kada satır kod var, gemide böyle kod var diye ama merak ediyorum hiç bu ölçekte bir yazılım işi ile profesyonel olarak uğraşan oldu mu(forumda bildiklerim var, onlar hariç)? bu günümüz modası birşeyler okuyup uzman gibi satma hareketini hiç anlamıyorum, anlamakta istemiyorum.

bizde hep ifrat-tefrit var. ya led yakmak, pic16 vs. küçümsenir, ya da biraz daha karmaşık uygulamalar(mesela burada bahsedilmiş tcp/ip, modbus, dynamic memory allocation vs.) yüceltilir. veya led yakma seviyesi üzeri herkes led yakmayı küçümser. hep birini ezme modunda herkes, ben bilirim havasında...

JOKERAS

Gürbüz Hocayı tanımış olsanız,size katacaklarını bilmiş olsanız bu tip saçma yorumları yapmaktan imtina edersiniz.
Gürbüz Hoca Türkiye'nin en eski ve en iyi Asm,C,C++ programcısıdır.Türkiye'de bu işle iştigal eden bir çok kişiyi eğitmiş birisidir,Hocaların hocasıdır.Programlama dili bilmeyi her şey sanan arkadaşlar var çok komik!
Kendisini tanıdığınızda buradaki yazılarınızı sileceğinizden eminim.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Salih

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 21 Haziran 2014, 14:03:01
Sayın F493 sakın ola bir yere ayrılmayınız.

Evet arkadaşa katılıyorum.
@F493 arkadaşın şahsında tüm arkadaşlara sesleniyorum.
Ne olur duygusal davranıp forumumuzu bırakmayalım.
Zaten kaç kişiyiz bu tür paylaşımları yapan.
Çok rica ediyorum.

F493

Alıntı yapılan: Melih1802 - 21 Haziran 2014, 13:58:42
@F493 Dostum.     Çok fena günahımı aldın.

Eğer bana birazcık olsun güvenirsen bana inan bu mesajım " Kimseye yönelik değildi"

Yemin ediyorum kimseyi, ne ima ederek ne de kast ederek bunu yazdım.

Bu foruma üye olmamın sebebi Daha üst seviye konuların konuşulduğu Elit bir üye kitlesinin bulunduğunu gördüğüm içindi.

Üyesi olarak bende kendimce bildiklerimi paylaşmaya bilmediklerimi sorup öğrenmeye çalıştım.

CCS C konusunda açtığım başlıklara verilen öz verili yanıtlara her seferinde Teşekkür ettim. Bana çok şey kattılar Allah hepsinden razı olsun.
Halen daha sorularıma cevap yazarlar ve destek olurlar. Her cevapları altında biraz ezilir ve " Ben bu insanlara nasıl faydalı olabilirim" diye düşünürüm.

Fakat ne varki her ne kadar iyi niyetle birşeyler yazmak naçizane bende kendi düşüncemi ve fikrimi söylemek istesem, ben daha ne olduğunu anlamadan birileri öyle cevaplar yazıyorlar' ki sabrın sınırında.

Forumda birilerinin çok bilgi olduğuna kuşkum yok ve buradan bilgilerine ve Tecrübelerine saygı duyuyorum. Ne var ki bu bilgi sanırım bu bazı arkadaşlarımızı sarhoş etmiş fikrine uymayan bir mesajı hakir ( Altium konusu. benim için kapanmıştır kimseye kinim yok fikir suçu nedir öğrendim Allah kimseye bunu öğretmesim çok zoruma gitti ) görüp işi neredeyse hakarete vardırıyorlar.

Derdim foruma üye olup burada birilerine sataşmak v.s v.s değil.
Sahiden bildiğimi paylaşmak bilmediğimi bana sabırla destek olan arkadaşlarımdan öğrenmek içindir.

İnşallah bir gün tanışırız o zaman gerçekten benin bu satırlarda yazdığım gibi biri olduğumu görürsün.

Sanırım bu satırlarada birileri alınıp ağzından köpükler saçarak cevap yazacak.

Saygılarımla.

mesaj birleştirme:: 22 Haziran 2014, 04:02:51

Tabiki kardeşim ne demek yanlış ifade etmiş olabilirsin. İnan bende sıradan bir insanım. Normal sizler gibiyim. Fakat bir konuyu bilmiyorsan dinlerim ögüt alırım incelerim, talep ederim. Ben bundan rahatsızım ben teknik birşey paylaşmadım ki sadece bir öneride bulundum. Ben kimseyi aşalımıyorum ne haddime. Adam öğrenci, ingilizce bilmez, ciddi bir işte görev almamış vb.. sanırsın ki 20 yıllık mühendis ben daha önrenci olgunu bile o yazınca öğrendim. Hiç uzatmaya gerek yok
C kursuna, pic kursuna gidilir.  Bende led yakarak başladım bu işe hala yakıyorum.
Standart, kod güvenliği nedir araştırılır. Ben adama kod güvenliği diyorum adama ne alaka diyor birde rüzgar kuzayden esiyor diyor elma armut yani. Led yakanları aşagılama diyor ne alaka ya. Ben daha bu yöntemleri kullanmadım bile ama en azından farkındayım. Bunu bilin istedim.

Melih1802

Yorum yapmayı çok isterdim bu konuda fakat benim şu an yazılım bilgim Led yak Söndür seviyesinde.

Bu sebeple "c" dili, hele detayları, kod güvenliği, beni fersah fersah aşar bu konuda bilgisi olan insanlara gıpta ile bakarım.

Dilerimki bu satırları okuyan herkes artık daha BABACAN yazar. O zaman sorun olmaz.

Bende bu forumdan önce bazı şeyleri bildiğimi SANIR dım fakat bilgimi arttırımca çok yeni şeyler öğrendim.

Yazdıklarımın bazıları şimdi dönüp baktığımda çok saçma sorularmış fakat sansıma cevap yazan herkes son derece müşfik ve anlayışlı çıktı.