Gömülü Sistemlere nasıl başlanmalı ?

Başlatan unknownperson, 19 Haziran 2014, 20:04:42

CLR

İnternetden öğrenmek bedava olduğu kadarda tehlikeli birşeydir. Hele hele yeni başlayanlar için keşmekeş, inanılmaz bilgi kirliği var, gereksiz bilgi çok. Bu birçok kişinin hevesini kıracaktır, çalışması yarım kalacaktır. Çok kez başlayıp bırakacaktır. Bu nedenle @F493 arkadaş bence %100 haklı. Ayrıca 1500TL abartılacak bir mebla değil. Bir kısım arkadaş için 1 aylık maaş bir çoğu için ise maaşının bir kısmını teşkil ediyor. Bir aylık maaşınla geleceğine yön verecek bir adım atıyorsun. Bir firmada 1500TL ile çalışırken, bir aylığını verip 1500TL kursa verirsin,  2000TL'ye başka bir işe girersin. Mesela bu sitede C'yi kendi öğrenmiş belki yıllar geçmiş ama hala struct, union, enum, struct pointer, fonksiyon pointer kullanmamış kişiler muhakkak vardır. Kursa gidilince bunlar adım adım öğretildiği için herşey yerinde ve zamanında öğrenilmiş olur. Yoksa volatile geç öğrenirsin işin rengi değişir.

Ben istanbul'da değilim ne bahsi geçen kursu ne de F493'ü tanımam.
Knowledge and Experience are Power

mistek

Alıntı yapılan: CLR - 23 Haziran 2014, 14:39:10
İnternetden öğrenmek bedava olduğu kadarda tehlikeli birşeydir. Hele hele yeni başlayanlar için keşmekeş, inanılmaz bilgi kirliği var, gereksiz bilgi çok. Bu birçok kişinin hevesini kıracaktır, çalışması yarım kalacaktır. Çok kez başlayıp bırakacaktır. Bu nedenle @F493 arkadaş bence %100 haklı. Ayrıca 1500TL abartılacak bir mebla değil. Bir kısım arkadaş için 1 aylık maaş bir çoğu için ise maaşının bir kısmını teşkil ediyor. Bir aylık maaşınla geleceğine yön verecek bir adım atıyorsun. Bir firmada 1500TL ile çalışırken, bir aylığını verip 1500TL kursa verirsin,  2000TL'ye başka bir işe girersin. Mesela bu sitede C'yi kendi öğrenmiş belki yıllar geçmiş ama hala struct, union, enum, struct pointer, fonksiyon pointer kullanmamış kişiler muhakkak vardır. Kursa gidilince bunlar adım adım öğretildiği için herşey yerinde ve zamanında öğrenilmiş olur. Yoksa volatile geç öğrenirsin işin rengi değişir.

Ben istanbul'da değilim ne bahsi geçen kursu ne de F493'ü tanımam.

Tam beni tarif etmişsiniz. C'yi internetten kitaplardan kendi çabamla öğrenmeye çalıştım. Deitel&deitel kitabını baştan sona okudum struct, union, enum, struct pointer nedir biliyorum ancak etkili kullanamıyorum hep biyerlerde takılıyorum neden kullanmam gerektiği konusunda karar veremiyorum. Bir öğreticinin olması ufak tecrübelerle bilgi parçacıklarını birleştirmesi gerekiyor. Tecrübeli büyüklerimden ara ara konularını anlatmasını istiyorum rica minnet ile sağolsun anlatıyorlar kitapta okumaktan çok daha öğretici oluyor.

Bugün hepimiz iyi kötü PCB çizebiliyoruz değil mi? Ama fedevel diye bi abi var adam profesyonel kurs hazırlamış usb bellekte satıyor birkaç yüz dolara çıkıyor fiyatları. İnternette binlerce PCB çizim video su var ama olmuyor işte kaç kişi oradan profesyonel öğrenebiliyor? Düzen olmadıktan sonra zor. Birde anlatan kişinin tecrübesi olacak...

Bence kurslar kesinlikle faydalıdır. "Kitapta yazmaz her kural"

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr.Java

Ben anlam karmaşasına düştüm arkadaş ! Şimdi bu kursta C mi öğretiliyor yoksa PIC C mi ? Yoksa her ikiside mi ?

Ha öyleyse neden sitelerinde C programlama(1) kursu var ?

Şimdi ben kursa gitsem 120 saatte hem PIC C hem de C mi öğreneceğim ? 120 saatte mi oda ? Ha giden adam varsa gerçekten hakkıyla yorum yapsın bitsin gitsin şu konu..

mistek

Alıntı yapılan: Mr.Java - 23 Haziran 2014, 21:21:15
Ben anlam karmaşasına düştüm arkadaş ! Şimdi bu kursta C mi öğretiliyor yoksa PIC C mi ? Yoksa her ikiside mi ?

Şimdi ben kursa gitsem 120 saatte hem PIC C hem de C mi öğreneceğim ? 120 saatte mi oda ? Ha giden adam varsa gerçekten hakkıyla yorum yapsın bitsin gitsin şu konu..

Hocam kurstan ne beklediğinize bağlı. 120 saatte profesyonel programcı olmayı bekliyorsanız belki beklentinizi karşılamaz. Bugün dersanelere(Üniversite sınavı için) 4-5bin lira para veriyoruz. Toplamda(Haftada 12 saatten 40 hafta) 480saat ders görüyoruz. Konu gayet basit kitaplarda yazan okullarda anlatılan şeyleri dersanede 5bin lira verip tekrar dinliyoruz. Öğrenme sürecinde takviye gerekiyor.

Size yanlış gelen konu 1500 lira olması mı 120saat olması mı yoksa böyle bir kursun var olması mı? Kimse kazma kürekle iş yapmıyor ki burada öyle değil mi?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

JOKERAS

Evet ben gittim gayette memnunum.
PİC C 1 kursu PİC 18 mimarisi üzerinden uygulamalar yapılıyor.
PİC C 2 kursu PİC 32 mimarisi üzerinden yapılıyor,bayağı ağır sayılır.

Valla kendi adıma TFT lcd,touch screen,USB ve TCP/Ip konularına fransız kalmıştım.
Çok karışık bir iş,ama hazır kütüpane fonksiyonları ile çözerim diyorsan
onlarıda zaten anlatıyor.Hoca anlatırken çok noktasını anlıyor insan,ama iş
uygulamaya gelince kendi başına kalınca robot oluyorsun,
İş sana çalışmana uğraşmana kalıyor yani.

Kurs ön koşulları var,C bilindiği varsayımıyla kurs yapılıyor.
Ha C'de takıldığın yerler var Hocaya soruyorsunuz,hoca size konu dışı olmasına rağmen
anlatıyor,yada Elektronik sorusu soruyorsunuz yine size cevap veriyor.
Bir devrede probleminiz var soruyorsunuz size yine cevap veriyor.
Kursa gittin anlamadın,aynı kurs tekrar açıldığında yine gidebiliyorsun,ücret ödemeden.
Yine anlamadın,aynı kurs tekrar açılıyor yine gidiyorsun ücret ödemeden.
Öğrenene kadar devam o size kalmış.

Yok ben C öğreneceğim bilmiyorum diyorsanız kursa gideceksiniz,yada benim gibi kitap okuyacaksınız.Ben Kaan Aslan Hocanın kitabını okuyarak C'yi öğrendim.
Takıldığım yerleri PiC C kursunda Gürbüz hocaya sordum hepsini anlattı,C'Yi kendime yetecek kadar biliyorum takıldığım bir yer olmadı!Gürbüz hocaya sorduğum hiç bir sorum havada kalmadı!
Başka eğitim kurumlarında konu dışı bir şey sorun bakalım ne diyecekler?

Protokoller var mesela,sayısız haberleşme protokolleri var,şifreleme data alma gönderme
çevresel elemanlarla haberleşme protokolleri var,bunu kişi kendiside yapabilir ama
orada işin ince noktaları anlatılıyor.
Kursa çok bildiğini iddia edenlerde geliyor,konuların ilk başlarında kurt gibiler,konular ilerledikçe kuzuya dönüyorlar.
Yani demem oki,kursa giden arkadaşlar kesinlikle bir şeyler öğreniyor,bilgileri görgüleri artıyor.

Kurs ücretine gelince,Daha C'nin ne olduğunu bilmezken Bakırköy'de Bilge Adam eğitim merkezi diye bir yer vardı,dedimki ulan gideyim şu kursa öğreneyim C'yi,gittim fiyat sordum,7 yıl önceydi sanırım, Programlamaya giriş ve C eğitimi bir arada paket eğitim 8500 tl fiyat çekmişlerdi gözlerimden ateş çıkmıştı.7 Yıl öncesinden bahsediyorum dikkat ederseniz!Eğer ben bir şeyler öğreneceğim diyorsanız ve bu işten para kazanacağım profesyonel düşünüyorum diyorsanız 1500Tl çekirdek parası.

Gürbüz hoca bir hoca gibi değil,bir arkadaş gibi davranır,bu konuda çok mütevazi alçak gönüllüdür.Şahsen benim için Gürbüz hoca zirvedeki sanatçılar vardırya hani herkes ona ulaşmak ister,o kursa gittiğim için kendimi şanslı hissederim.Düşünsenize öğrenmek istediğiniz bir işi,en iyisinden öğreniyorsunuz.

Gürbüz hocanın öğrencilerine anlattığı en önemli şey bence sistem modelleme,
bir sistemi modellemek bence işin en zor tarafı,dil bilmek işin en kolay tarafı.
Bir sistemi modellediğin zaman gerisi emin ol leblebi çekirdek kalıyor.
Sistem modellemekteki kasıt,bir malzemeyi en iyi şekilde kullanmak,bu yazılım olur,algoritma olur,tasarım olur vs,vs.Gürbüz hoca aslında kültür aşılıyor,sanat öğretiyor anlayana!

Bak 25 haziranda Kurs başlıyor,isteğiniz varsa kaçırma derim.
Şimdi ben bunu dedim,başka arkadaşlarda önerdi,bize ne derdi hatta hiç bir şey yazmaz
bakıp geçerdi.

F493

Alıntı yapılan: Mr.Java - 23 Haziran 2014, 21:21:15

Selam,

Kursta temel anlamda c anlatılıyor. Gürbüz hoca çok esnektir. Dilersen sabaha kadar anlatır. Hoca hayır demeyi sevmez. :-) Sınıfın seviyesine bağlı. fakat c biliniyor varsayılıyor.

Derste pic32 sor anlatır. Ben yaklaşık 7 yıl önce falan gitmiştim o kursa. İnanılmaz zevkli. :-) Kurs 3 ay deniyor 6 ayda zor bitiyordu. Genel sekreter güray bey "ya bu gürbüz hocaya hayranım, eğer müdehale etmesek 1 yıl sürer" diyordu. Artık kursu 2 parçaya ayırdılar. Ben FAT sistemini derste sıfırdan yazan tüm detaylarını anlatan ve 4 derste bitiren bir adam gördüm. Kurs açılış ve kapanışlarında simit partileri unutulmaz. Derste derleyici, işlemci mimarisi, c, haberleşme donanımları ve datasheet okuma olayı derinlemesine inceleniyor. Yeni arkadaşlıklar ve ortam cabası. İş bile buluyor dernek. Kaan aslan ve gürbüz aslanı langırt da deviren adam görmedik daha. :-). O insanlarla çalışmak, ders almak insana kendini özel hissettiriyor.

Beraber ders aldığım arkadaşlarım isviçrede ST de çalışanlar, tübitak ta çalışanlar, doktora yapan arkadaşlarım da vardı. Bunlar ne reklam nede hava, nasıl bir ortamda olursanız sizde öyle düşünmeye başlarsınız.  Ben c yi orada c kursunda öğrendim. Necati erginden ve oradan C mühendisi olarak çıkıldığını gördüm. C programlama dilinin herşeyini ama herşeyini anlatıyor ve ödevler veriyor. Pc ortamında siyah ekranda. Tüm itü c dersini geçmek için genelde orada oluyordu ozamanlar :-).

Not: Son aldığım duyumlar gürbüz hoca raspberry pi üzerine çalışıyor geçenlerde konuştum ve gelecek linux. Yakın zamanda Embedded linux kursu geliyor galiba. :-). Düşünsene işlemcide linux çalışıyor içinede  "raspberry pi apache server" yükle daha sonra sql server yükle olay tamam. Web üzerinden sql sorgusu gönder ve cevap al. Sen bir makinanın TFT ekranlı bir kontrol panelini yaptın yukarıda yazdıklarımıda yazdın işlemciye. Sen uzaktan makinaya ulaş ve veri tabanına iş emrini kaydet makine otomatik olarak database'den iş emrini alır ve işler sonucu yazar. Ana server'ada bildirir. İnşallah birgün linux nasip olur. :-)

Esen kalın.

t2

internetten kendi kendimize, forumlarda sorarak yıllarca öğrenebilecegimiz konular aslında belki 1ayda özel ders ile öğrenilebilir. İmkanı olan vakit öldürmesin, ders alsın. 

Mr.Java

Ben klasik kurs yeri sanmıştım orayı.Ders dışı birşey sorduğunda müşteri olarak hep göründüğümüz için "İsterseniz şu kursumuz var 3000TL oraya gönderelim ! " muhabbeti dönüyordu.Bu kurslardan artık tiksindiğim ve döner kesmeyi öğrenen dükkan açıyor muhabbetine döndüğü için bu tür yerlerde lafımı koyar ayrılırdım.Fakat sanırım önyargılı girdik konuya.Onu da iş stresine mazur görün.

Bir an ortam güzel görüdü gözüme.Arkadaşlar hepsinin ortak amaç aynı falan fistan...

Ama neticede istanbul da arkadaş ! Yine eller kollar mahkum ! Ben en iyisi bir görsel dvd daha alayım da yine tek tabanca devam edeyim.

unknownperson

Gömülü sistemler hakkında biraz araştırma yaptım ve birçok ön bilgiye (prerequest) ihtiyaç olduğunu gördüm, parantez içindekini yazmamın sebebi demek istediğimi en iyi tanımlaması. Gömülü sistemleri kendi kafamda aşamalara ayırdım.

1.Mikrodenetleyici bilgisi:
-->Yapısı
-->Prensibi
-->Çeşitleri vb..

2.C Programlama (En uzun kısım):
--> Yapılar
--> Algoritma kurabilme vb.

3.CCS Derleyicisi kullanımı (En kısa kısım):
-->Menü ve araçların kullanım bilgisi

4.Elektronik Bilgisi(Bu kısım daha çok teoriden pratiğe geçiş)

Benim düşüncelerim bunlar eğer herhangi bir yanlışlık varsa düzeltirseniz sevinirim. C de kafamı karıştıran bir şey var gömülü sistemler için kullanılan C dili ANSI C, C , C++ ,C# hangisi ? C# olmadığını biliyorum C++ olduğunu düşünüyorum ama bunda emin değilim bir arkadaşımız bu soruyu cevaplarsa ona göre çalışmaya başlayacağım.

Şuan C dilini biliyorum elektronikle ilgili çok ayrıntılı bilgim yok derleyici ve mikrodenetleyici kısmını kolay halledebileceğimi düşünüyorum. CCS için kullanılan C bilgimi geliştireceğim sonra da elektronik bilgimi geliştireceğim.

Siz bu yollardan geçmiş kişiler olarak nasıl bir yol izlemem gerektiğini düşünüyorsunuz ? Hangi kaynak, site vb. lerden yararlanmalıyım ? Elektronik bilgisi olarak devre elemanları ve kullanımlarını mı bilmeliyim tam olarak neleri bilmeliyim ?

Bir de C++'a geçerek sanki başladığım noktadan geriye gidiyor gibime geliyor yani C# öğrenmek varken C++ öğrenmek ? Bu iş C# ile olmaz mı ya da hangisinin geleceği daha parlak ? Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum.

Yardımcı olan herkesten şimdiden Allah razı olsun, Hayırlı Ramazanlar.

mir_as82

Hocam işin C kısmı için yazıyorum. Gömülü sistemlerin programlanmasında kullanılan  genelde C dilidir. Hangi C olduğu ise biraz değişkendir. A mikrodenetleyici si için derleyici üreten firma ansi C bin bazı özelliklerini içermeyen derleyici yapar. Ama bazı kısımları içinde ansi C den fazla özellik içeren bir derleyici yapabilir. Yani hangi C sorusunun net bir cevabı olmaz. Mcu ya göre, firmanın ayırdığı bütçeye göre değişir.

unknownperson

Alıntı yapılan: mir_as82 - 27 Haziran 2014, 14:12:44
Hocam işin C kısmı için yazıyorum. Gömülü sistemlerin programlanmasında kullanılan  genelde C dilidir. Hangi C olduğu ise biraz değişkendir. A mikrodenetleyici si için derleyici üreten firma ansi C bin bazı özelliklerini içermeyen derleyici yapar. Ama bazı kısımları içinde ansi C den fazla özellik içeren bir derleyici yapabilir. Yani hangi C sorusunun net bir cevabı olmaz. Mcu ya göre, firmanın ayırdığı bütçeye göre değişir.

Peki şöyle sorayım o zaman bu volatile,const,extern vb. belirleyicisi bulunan delay,setup,timer tarzında terimlerin geçtiği C hangisi ? Normal C programlarını okuyabiliyorum fakat bu terimlerin geçtiği C programlarını (Hangi C'yse artık) okuyamıyorum, anlayamıyorum bilmediğimden ötürü.

mufitsozen

Alıntı yapılan: unknownperson - 27 Haziran 2014, 14:35:40
Peki şöyle sorayım o zaman bu volatile,const,extern vb. belirleyicisi bulunan delay,setup,timer tarzında terimlerin geçtiği C hangisi ?

ANSI C de butun bu keywordler bulunur. sizin kullaniminiz dahilinde kullanacaginiz butun C derleyicilerinde bunlarin olmasi lazim (GCC, CCS C, Keil, IAR vb)

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

AsHeS

C bir dildir, C++ başka bir dildir, C# ise bambaşka bir dildir önce bunda anlaşalım.
ANSI C standardında çalışan her C derleyicisinde volatile,const,extern belirteçleri bulunur.

delay,setup,timer tarzında terimlerin geçtiği C derken eğer CCS C yi kastediyorsan ANSI C uyumluluğu yoktur en basit örneği printf fonksiyonudur. Fakat delay, setup vs bunlar derleyici ile firmanın gönderdiği hazır kütüphanelerdir (fonksiyonlar topluluğu). O sebepten bunlar farklı bir C dilinden ziyade CCS firmasının kafasına göre (tasarımcı için kolaylık amaçlı) bir derleyici yapmasından ileri gelir.

CoşkuN

Wiki.Picproje.org gibi bir sayfa açılıp bu tür çok sorulan sorulara bir cevap rehberi hazırlansa çok güzel olabilir. Aynı sorular her zaman sorulacaktır çünkü.

unknownperson

Demek istediğinizi anladım derleyiciye göre kütüphaneler farklılık gösteriyor. O zaman daha genelden özele gideyim Serdar Çiçek CCS C ile Pic Programlama kitabındaki C kısmını kitaptan çalışmak istemiyorum daha doğrusu kitaba bağlı kalmak istemiyorum C'yi internetten daha kapsamlı çalışmak istiyorum ben şimdi internette araştırma yapmam için hangi C yazmam gerekiyor ? (Bu arada kullanacağım derleyici CCS , ikinci bir ihtimal Keil daha tam karar veremedim. )