ARM Verilog-HDL kullanıyormuş

Başlatan gerbay, 22 Haziran 2014, 12:24:23

gerbay

Alıntı Yap
After a company licenses the Cortex-M processor design, ARM provides the
design source code of the processor in a language called Verilog-HDL (Hardware
Description Language). The design engineers in these companies then add their
own design blocks like peripherals and memories, and use various EDA tools to
convert the whole design from Verilog-HDL and various other forms into a transistor
level chip layout.

The Definitive Guide to ARM Cortex-M3 and Cortex-M4 Processors kitabından..

haydi gençler verilog öğrenmeye..

Erhan YILMAZ

kralsam

Alıntı yapılan: gerbay - 22 Haziran 2014, 12:40:32
sonra CV leri update edip ARM a yollayacaz :)   

ya da MCU yapacaz..  bir de "milli işlemci yaptık" diye pompalamanın bir yolunu bulursak tübitak/devlet desteği de alırız. milli işlemci pompalaması yerse bir çok devlet ihalesinde ille de o olacak diye şartnameye koyarlar zaten.. savunma sanayi projeleri direk cepte zaten..

Abi yapalım da yapana kadar karnımızı kim doyuracak .. :) Öğrenmek basit. İşlemci mimarileri de az çok belli zaman alır ama yaparız.. :)) Boş zamanlarda yapmaya kalkarsak adamlar a 500-600 sene sonra falan belki yetişiriz.. :D

ilhan_mkp

Dsp ve cpld uzak doğulular için çocuk oyuncaği olmuş her yere koyuyorlar.
Gerbay hocam biz niye bunlari etkili kullanamiyoruz hatamiz ne bu konuda bir izleniminiz varmi

speak48

hocam zaten hdl olarak ya verilog kullanacaklar yada vhdl
evet arm verilog kullanıyor ama
tasarım standartları farklı
her mimariyi ayrı bir bölüm geliştiriyor.
verilogta olsa sistemleri birbirine benzemiyor.

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 22 Haziran 2014, 13:56:51
Gerbay hocam biz niye bunlari etkili kullanamiyoruz hatamiz ne bu konuda bir izleniminiz varmi

uzak doğuda elini sallasan  asic tasarımcısına denk geliyo.
dijial,analog,rf,backend,frontend  mühendisleri.
biz burda fpga alanında çalışmak istiyoruz dediğimizde gel çalış diyen olmuyo.

kralsam

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 22 Haziran 2014, 13:56:51
Bence bizim uygulamalar için pahalı kaçıyor.

ilhan_mkp

Hocam ama  şöyle bir durum var 2000tlye alici bulan bir elektronik üründe 8051 yada pic kullanmak fiyatla alakali değil.

Bütçe skintisi olmayan işlerde bile dişe dokunur bir kullanim alani yok.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: gerbay - 22 Haziran 2014, 12:40:32
sonra CV leri update edip ARM a yollayacaz :)   

ya da MCU yapacaz..  bir de "milli işlemci yaptık" diye pompalamanın bir yolunu bulursak tübitak/devlet desteği de alırız. milli işlemci pompalaması yerse bir çok devlet ihalesinde ille de o olacak diye şartnameye koyarlar zaten.. savunma sanayi projeleri direk cepte zaten..

Aslında benim elime güzel bir FPGA kit geçti. Hatta yüksek lisansa başlarsam bununla birşeyler yapayım diyorum ama ortada kalırız diye tırsıyorum. :D

kralsam

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Haziran 2014, 14:31:16
Aslında benim elime güzel bir FPGA kit geçti. Hatta yüksek lisansa başlarsam bununla birşeyler yapayım diyorum ama ortada kalırız diye tırsıyorum. :D
Hocam tek başına yapacaksan ve tecrübende olmadıysa patlama ihtimalin var. Eğer bu yönde çalışacaksan aldığın projeyi iyi düşün.. :))
Düzeltme: Hocam bu arada cihaz bayağı sağlam duruyor. FPGA yanında işlemcide var sanırım.. Tam Sinyal işleme canavarı olur.. :)

mesaj birleştirme:: 23 Haziran 2014, 14:36:30

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 22 Haziran 2014, 14:18:01
Hocam ama  şöyle bir durum var 2000tlye alici bulan bir elektronik üründe 8051 yada pic kullanmak fiyatla alakali değil.

Bütçe skintisi olmayan işlerde bile dişe dokunur bir kullanim alani yok.
Hocam şimdi CPLD kullanılacak devrede muhtemelen MCU da oluyor. Bunların ikisini kullanabilmek için iki ayrı yazılım yazmak gerekiyor. Bu da geliştirme süresini biraz uzatıyor. Aynı zamanda hata olasılıkları da artıyor. Onun yerine işlemci büyütmek daha kolay geliyor. Ayrıca bu tercihlerde bilen kişilerin az olması da büyük etken.

Erhan YILMAZ

@kralsam Hocam çok sorun olacağını düşünmüyorum. Üniversitede dersini almışlığımız bir kaç sayıcı vs. uygulama yapmışlığımız var. Yoğunlaşırsak evelallah bir şeyler çıkar ama Türkiye de çok ilgilenen yok. Yaparsın tezini akademik olarak kalır öyle.
Kit çok sağlam işte bi tarafı pc bi tarafı fpga kit pcie ile birbirlerine bağlılar. Hatta istersen pc kısmına ide yi kur fpga programlamaya başla. Usbden boot edip windows falan kuruyorsun :D Bakalım olmadı hobi olarak uğraşırım.

engerex

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Haziran 2014, 14:31:16
Üzerinde Intel Atom işlemci mi var? 1.6Ghz, çift çekirdek, 4 izlek, 64 bit...

speak48

cycloneV lere gömülü arm cortex9mp-neon  koydular.
ama ben pek kullanışlı olcağını sanmıyorum.

kralsam

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Haziran 2014, 14:54:53
@kralsam Hocam çok sorun olacağını düşünmüyorum. Üniversitede dersini almışlığımız bir kaç sayıcı vs. uygulama yapmışlığımız var. Yoğunlaşırsak evelallah bir şeyler çıkar ama Türkiye de çok ilgilenen yok. Yaparsın tezini akademik olarak kalır öyle.
Kit çok sağlam işte bi tarafı pc bi tarafı fpga kit pcie ile birbirlerine bağlılar. Hatta istersen pc kısmına ide yi kur fpga programlamaya başla. Usbden boot edip windows falan kuruyorsun :D Bakalım olmadı hobi olarak uğraşırım.
Hocam aynen dediğin gibi muhtemelen hobi olarak kalır ama çok eğlenirsin. :)

Bu arada @speak48 hocam, aksine ben çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Amaç İşlemci tasarımı olmayacaksa bence çok daha faydalı olur. İçerde temel işlerini görecek işlemcin olur ve takır takır işletim sistemini çalıştırır mesela etrafada kafana göre lojik tasarlarsın istediğin mimaride gelişmiş bir işlemcin olur.. PWM mi lazım onu çok koyarsın. Seri portmu lazım onu koyarsın I2S  mi onu koyarsın... :) Keşke bunların analog şansıda olsa..

speak48

softcore nios2 var 100mhz de çalışan ,dediğiniz çevre birimleride bedava veriyorlar zaten.
ihtiyaca göre değişir ama
zaten gömülü arm ile çalışmak bile karma karışıkken
dışaradaki atomla çalışmak hobi için tam bir çorba olur.

gerçi elimizde olsada bi denesek armli fpgayı hiç fena olmazdı :D

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com