Tüm bilgisayarlar ARM ve Linux , ne diyorsunuz ?

Başlatan camby, 25 Haziran 2014, 08:39:27

Tesla.25

@z,
Sıfırdan çekirdek geliştirmeye gerek yok. Linux gerçekten yeter. Yılların bilgi birikimi, uygulamaları, dökümanları, eğitimleri varken tekerleği sıfırdan icat etmeye gerek yok. Ki Pardus gayet yeterdi her iş için. Zaten dünya çapında çok sevilmişti. Ama üniversitelerimiz çekirdek geliştirmeyi, araştırma çalışması mahiyetinde yapabilirler, öğrencilere ders verebilirler ...

Ha bu şaşalı isimlere sahip olan üniversiteler ne yapıyor arkadaş? Ben bir üniversitenin bilmem hangi sayfasını açtığım zaman, "Visual Studio nasıl kurulur?" u okumak istemiyorum. Linux 'un XXX özelliği ile iligli birşeyler okumak istiyorum. Ya da C++ dili. Ya da derleyicinin çalışma mekaniğini...

Başbakan talimat versin diyoruz ama acaba bu işlerden haberi var mı? Birileri anlatıyor mu? Birileri anlatıyorsa ona, masal gibi gelmediğini ne biliyoruz?  -- Ulaştırma Bakanı örneği... --

Bu ülke acilen kendi mikroişlemcisini üretmeli ve Linux çekirdeğini alarak kendine özel bir sistem geliştirmeli (evet, yeniden)!!!
Mikroişlemci üretirken amacımız Intel ile rekabet etmek değil, bunu da peşinen söyliyim. "Biz de varız !" diyebilmeliyiz ve kendi askeri sistemlerimizde kullanmalıyız.

MC_Skywalker

Windows'un bu işin altında kalkması dünyanın en büyük ylanı diyorum.  Donanım üreticileri şuan sistem uyumluğu bahanesi ile microsofta  gebe durumdalar. temel sürücü leri yazıp microsofta gönderiyorlar ve bunlar işletim sistemine dahil ediliyor. sürücler windows API denen doanım ara katmanına göre yazılıyor.  kısacası donanımlar microsoftun isteğine göre gelişyor dersek yanlış söylememiş oluruz.  içinde yüklü windowsu 8.1 olan bir makınayı windows un başka bir sürümüne geçirmek istediğinizde takla atmaya başlıyorsunuz.

Linux şu anda windows tan daha iyi şeklilde donanımları tanıyıp çalıştırıyor.  buna en büyük örnek liveCD denilen dağıtımlar.

Apple konusunda tecrübem yok bahsettiğiniz sorunları biraz açıklaya bilirmisniz yakında MAC sisteme göç etmeyi ciddi ciddi düşünüyorum.

Tesla.25

Apple yazılım satmayan bir şirket olduğu için, pek sıkıntı çıkarmıyor. Yani kullanacağı donanımlar kesinkes belli olduğu için, bu sınırlı sayıdaki donanıma yazılım yazıyorlar. Yanlış bilmiyorsam, mesela bir X ürünü alacaksanız, işte Apple 'ın önerdiği markalardan falan alın diyorlardı.

Yuunus

"Engerex" sürücü sorunu sadece linux için değil win içinde büyük bir sorun; ilk çıktığında kendi makinama win7 64 bit kurduğumda da bir an linux kurmuş gibi kendimi çaresiz hissettimiştim, aynı sürücü sorunları ortaya çıkmıştı, iki gün sonra tekrar 32 bit'e dönmüştüm; sonuçta tüm mesele destek... Msoft un dünya kadar sürücü yazan adamı var aynı sayının katbekat fazlası linux içinde geçerli fakat linux'u geliştirenlerin sürücüdeki hataları belirli süreler zarfında gidermek gibi bir kaygıları yok olursa olur gibi bir durum var. Bir de linux ta kullanıcının win tan miras kalmış   Next,,,Next alışkanlıgına tezat bir yapı var herbir şeyi kendin yapıyorsun örneğin en bilinen donanım: ekran kartını tanıtmak için elinle kodları değiştirip tekrar çekirdeğe göre derleyip install ediyorsun  yani pek kullanıcı dostu değil 2000 yılı civarı kullananlar bilir, adama bilgisayardan tövbe ettirirdi öyle her aradığın sürücüyü bulamazdın, forumlara sorardın sorunu bilen olursa vicdanına cevap verecek...Allah tan pisi, yum, apt...vs geliştirildi de bu sorunlar bir nebze de olsa çözüldü fakat hala istenilen kullanıcı düzeyi yakalanamadı. işin aslı benimde gönlüm linux tan yana ama piyasa şartları da göz ardı edilemez, işin aslı destek lazım, muhattap lazım, adam sıkıştığında aranacak bir firma olacak bunlar olmadan linux hobi olmaktan öteye gidemiyor. Zaten adam gibi bir dağıtım yada program olunca hop ya Msoft satın alır yada başka bir firma, Bakın RedHat ile Fedoraya biri beleş biri paralı, fedora tamamen redhat tan dönme Fedora da en basit dosya paylaşım işi Samba ile yetki ayarları falan filan saatlerinizi alır öte yandan win ta bir kaç tıktan ibaret. Linux iyi sağlam beleş uzun ömürlü tabi kullanmayı bilirsen birgün bir donanım hatasıyla Kernell Panic çıkar ortaya var gerisini sen düşün, uğraş dur artık...

Kabil ATICI

Yanlış hatırlamıyorsam, Apple sistem X olarak belirtilen sistemle birlikte aslında Linux işletim sistemine geçti. Hele intel işlemcilerine geçtikten sonra normalde Apple bilgisayarlarındaki sistem diğer bilgisayarlara da yüklenebiliyor, buna tek engel bilgisayarın bios yapısıdır. Çeşitli yöntemlerle bu aşılabiliyor olsada, verimli çalışması için yine Apple ürünü makine üzerine yüklenmesidir, çünkü sistem üzerindeki bileşenlerin sürücüleri CD (DVD) üzerinde yüklü gelir. Kullanıcı ekstradan sürücülerle uğraşmaz. Makineyi sistemini yükler ve kullanmaya başlar. Bu noktada ben farklı bir donanım kullanmak istiyorum diyen, sürücü ve uyumluluk sorunları ile uğraşmak zorunda kalır.

Apple ürünleri konusunda eskiden şöyle bir deyiş vardı:
PC kullanıcıları makinelerinden, Mac kullanıcıları yaptıkları işlerden konuşurlar.

ambar7

MC_Skywalker

Apple OS X sadece İntel CPU larda çalışır AMD üretimi x86 destekli CPUlarda çalışmaz.

bu arada FreeBDS var UNIX trafında. Sun Solaris te open oldu.  Solaris birçok firewall üreticisi tarafından kullanılıyor. checkpoint vb.

muuzoo

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 26 Haziran 2014, 23:04:01
Apple OS X sadece İntel CPU larda çalışır AMD üretimi x86 destekli CPUlarda çalışmaz.

bu arada FreeBDS var UNIX trafında. Sun Solaris te open oldu.  Solaris birçok firewall üreticisi tarafından kullanılıyor. checkpoint vb.

Hocam basit bir şekilde AMD'de çalışıyor. Hackintosh diye aratabilirsiniz.

make 10.9 mavericks bootable usb AMD Hackintosh

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

speak48

bizim asıl meselemiz doğadan kopup tarihimizi anlamamamız ders çıkarmamamız.

bu gün bir ağaç diksen 20-30  yılda büyür.

teknolojide böyle bişey hadi iki kafadar birleşelim şunu bunu yapalım olmaz.
bugün başlasan bir iletişim sisteminin olgunlaşması için 10 sene bi işlemci mimarisi için 5 sene gerekir.

artık siz hesap edin bugünkü teknolojiyi yakalamamız kaç sene alır.
peki ya geçmemiz ?

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: muuzoo - 26 Haziran 2014, 23:09:44
Hocam basit bir şekilde AMD'de çalışıyor. Hackintosh diye aratabilirsiniz.

bugün iATKOS  sitesini kontrol ettiğimde aşaıdaki mesaj ile karşılaştım. ona isitinaden yazdım

Alıntı Yap
iATKOS M (Mavericks 10.9.1) March 2014

Only 64-bit capable Intel CPUs are supported / AMD is not supported
Core2Duo / Core2Quad / 1st, 2nd, 3rd and 4th Generation Core i3, i5, i7 / Xeon 3xxx, 5xxx, 6xxx, 7xxx, E3, E5, E7

nvidia 1xx-7xx support / nvidia 8xxx-9xxx support / ATI HD 4xxx-7xxx gpu support

Intel HD / HD 3000-4000-5000 support

niresh i duydum onu araştırıyorum.

एक होना

sonuç olarak milli yazılımı hazırlıyor musunuz :)

mufitsozen

Alıntı yapılan: BRL - 27 Haziran 2014, 01:49:05
sonuç olarak milli yazılımı hazırlıyor musunuz :)

"siz" derken? sizin milliyetiniz farklimi?

sadece ogrenmek icin meraktan soruyorum. (hem valla hem billa)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

एक होना

hocam yazılım bilgim olmadığı için milli yazılımı hazırlıyor musunuz diye sordum.
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım.

başka konularda da buna benzer konular açıldı milli işlemci için. neden olmasın diye kendi kendime sorguladım. diğer ülkeler yapıyorlar bunlara bilgi uzaydan mı geliyor yada dünya dışı varlıklar mı yardım edip de işlemci üretiyorlar.

maliyet ve engel çıkıyor diye söyleniyor aklımda kalanlar.

zamanında milli uçağımız vardı mili arabamız vardı sadece vardı engel olmak isteyenler ve dışa bağımlı yapabilmek için uğraşan kişiler yüzünden hazır olanı kullanmaya başladık.

hazır olan ürünlere bağımlı kaldık.

forum içerisinde o kadar çok değerli bilgili kişiler var ki. bir topluluk oluşturup yapılamayacak şey yok gibi görüyorum.

benim eksiğim yazılım ve donanım ve bu açığı bulunduğumuz forum altında toplanan bilgisi olan üstatlardan bir şeyler öğrenme niyetindeyim. yaş oldu 38 bu yaştan sonra ne işe yaracak diye bile sorgulamıyorum sadece öğrenmek için araştırma yapıyorum. öğrendiğimde belki günün birinde faydalı bir şey ortaya çıkarabilirim.

Mr_YAMYAM

Konu içerisinde güzel meselelere değinilmiş.
Bu haftaki hangout yayınında dilim döndüğünce bu konulara da değinmek isterim.
Eğer arkadaşlar katılır ve SORU-CEVAP şeklinde bir sohbet olursa.