Tüm bilgisayarlar ARM ve Linux , ne diyorsunuz ?

Başlatan camby, 25 Haziran 2014, 08:39:27

camby

http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/Rusyada-devletin-tum-bilgisayarlari-ARM-islemci-ve-Linux-isletim-sistemli-olacak.htm

Rusya tamamen geçiyormuş.

Alıntı YapRusya Federasyonu, resmi dairelerdeki tüm bilgisayarları yeniliyor. Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın Almanya şansölyesi de dahil olmak üzere dünya genelinde pek çok kişinin telefonlarını dinlemesi ve elektronik servislerden veri toplamasının anlaşılmasıyla birbiri ardına patlak veren skandallar silsilesi, dünya genelinde güvenlik endişelerini en üst düzeye çıkarmıştı.

Hemen her alanda iç kaynaklarını kullanmak, dışa bağımlılığı mümkün olduğu kadar azaltmak isteyen Rusya, arka kapı barındırdıkları ve Amerikan İstihbarat Servisleri'ne bilgi aktardıklarına dair çeşitli komplo teorileri ve iddiaların olduğu AMD ve Intel işlemcilerle ilişiğini kesmeye hazırlanıyor. Bu karar çerçevesinde, bizzat Rusya tarafından geliştirilen ARM Cortex-A57 tabanlı yeni nesil "Baykal" işlemcisinin önümüzdeki yıl ile birlikte devlete ait tüm bilgisayarlarda kullanılması bekleniyor. 8 çekirdekli olan ve 2GHz hızında çalışan 64-bit işlemcinin ilk etapta iki versiyonu olacak, 2016'da 16 çekirdekli daha güçlü bir versiyonu da kullanıma sunulacak.

Yeni işlemciye bağlı olarak tüm bilgisayarların Linux işletim sistemine geçirileceği Rusya'da, yeniden dönüşüm çerçevesinde 500 milyon değerinde 700.000 yeni PC ve 800 milyon dolarlık yatırım ile 300.000 sunucunun satın alınacağı, Amerikan şirketleri için oluşacak toplam kaybın 5 milyon sistem ve buna denk gelen 3.5 milyar dolarlık bir bütçe olacağı ifade ediliyor.

MC_Skywalker

çok doğru bir karar alımşlar.  bizim de pardus vardı... olan oldu.

Almanlar zaten bu işi uzun zaman önce başlatmışlardı fakat yavaş yavaş gidiyorlardı.

trinity

Linux un ortak bir çekirdeği var, bütün linux dağıtımları bunu kullanıyorlar, ama bu çekirdek 15milyon satır açık kaynak kod içeriyor, ne kadar güvenli olduğu meçhul.

Tagli

Alıntı yapılan: trinity - 25 Haziran 2014, 10:14:38
Linux un ortak bir çekirdeği var, bütün linux dağıtımları bunu kullanıyorlar.
Bu pek doğru değil. Genelde işlemci üreticileri, kendi işlemcileri için ana ağacı kopyalayıp değiştiriyorlar. İşlemcinin donanımına uyum sağlamak için bazı bölümlerinin yeniden yazılması veya değiştirilmesi gerekiyor. Özellikle gömülü sistemler için bu böyle. Popüler işlemcilerde, bu değişiklikler zaman içinde kernel.org'daki ana ağaca yansıyabiliyor. Ama öyle bile olsa, orası geriden geliyor (donanım desteği açısından bakarsak).

bu çekirdek 15milyon satır açık kaynak kod içeriyor.
Bu kodun yarıdan çoğunu donanım sürücüleri oluşturuyor.

ne kadar güvenli olduğu meçhul.
Hakkında çok daha az şey bildiğimiz Windows'tan daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Kaldı ki, tam tersi, açık olan kod güvenlidir çünkü herkesin gözü önünde. Kimse farkedilmeden oraya kod sıkıştıramaz. Bu güvenliği, versiyon kontrol sistemi olan git'e borçluyuz. 15 milyon satırın içinde tek bir harf bile değişse, bu git tarafından raporlanır ve binlerce geliştirici bunu farkeder. 2011 ağustosunda yaşanan kernel.org'un hack'lenmesi olayında da, koda bir müdahale olmadığını da yine git'e dayanarak söyleyebiliyoruz.
Gökçe Tağlıoğlu

TA7R

Raspberry Pi var ama ARM işlemciler hakkında fazla bilgim yok , bunların hepsi Çinde mi üretiliyor , desk top lar için arm işlemci çıkıyor mu ?

MC_Skywalker

Nvidia fiması şu GeForceleri  üreten firma, server için ARM çekirdekli işlemci üretiyor. ve AMD ise ARM 64bit çekirdek lisansını almıştı üretim yapıyormu bilmiyorum.

Nvidia mobil tarafında enson TegraK1 (Tegra5) çıkarttı. Cortex-A çekirdeği kullan bu işlemci içinde GeForce GPU da barındırıyor.  ama bu GPU sadece ekran sürme özelliği için değil paralel işlem gücünü arttırmak için.

trinity

Linux üzerinde de Amerikalı programcıların ve şirketlerin ezici üstünlüğü var, ABD Linux a bir açık kapı sıkıştırmış olabilir. Bence Rusya kendi çekirdeğini kendi yazsın tam güvenilir olur.

mehmet

Sadece işletim sistemlerinde mi bu arka kapılar. Yazıcı sürücüsü yüklüyorsunuz,
bazıları yarım saat sürüyor. Admin yetkisiyle kurmanız gerekli. Ne yaptığını biliyor
musunuz? Paronayak davranılacaksa bu tip yazılımların yüklenmesine dikkat
etmek daha önemli. Kapalı kod her zaman yazanın inisiyatifindedir. Kritik
sistemler için en güveniliri açık kaynak kodlu sistemlerdir.

Ancak günümüz koşullarında, ticari endişeler, (güya)kullanım kolaylıkları, vs.
gibi sebeplerden mahkumiyet söz konusu...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

engerex

Sağlayacakları elektrik tasarrufu dahi muazzam.

Tagli

Yeri gelmişken bir kez daha adını anayım: Richard Stallman. Bu adamın Youtube'daki videolarını izleyin.
Gökçe Tağlıoğlu

bocek

Tabi zaten microsoft garajda kuruldu, google'ı iki tane genç garajda kurdu, facebook'u dallamanın teki kurdu. Hepsi birer dahiydi ve müthiş başarılara imza attılar...  biz de yedik.

Bütün bunların, windows'un, google'ın, gmail'in, androidin, facebookun vs bizleri izlemek, tanımlamak ve toplum mühendisliğiyle işlemek için amerikan devletince desteklenip, planlanıp uygulandığına inanıyorum.
Rusya da bunun farkında zaten ve kendi arama motorlarını kurdular (yandex), kendi facebook benzeri siteleri var vs. maksat kendi vatandaşları ile ilgili bilgileri mümkün olduğunca az oranda diğer gizli servislere bırakmak. İşin ticari boyutu da var tabii.
Tabi bu işler birdenbire olmuyor. Aşama aşama diğer açıkları da kapatacak, kendi ARM benzeri çekirdeklerini, mcu'larını da uygulamaya koyacaklardır.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Tesla.25

Alıntı yapılan: bocek - 26 Haziran 2014, 12:35:44
Tabi zaten microsoft garajda kuruldu, google'ı iki tane genç garajda kurdu, facebook'u dallamanın teki kurdu. Hepsi birer dahiydi ve müthiş başarılara imza attılar...  biz de yedik.

Bütün bunların, windows'un, google'ın, gmail'in, androidin, facebookun vs bizleri izlemek, tanımlamak ve toplum mühendisliğiyle işlemek için amerikan devletince desteklenip, planlanıp uygulandığına inanıyorum.
Rusya da bunun farkında zaten ve kendi arama motorlarını kurdular (yandex), kendi facebook benzeri siteleri var vs. maksat kendi vatandaşları ile ilgili bilgileri mümkün olduğunca az oranda diğer gizli servislere bırakmak. İşin ticari boyutu da var tabii.
Tabi bu işler birdenbire olmuyor. Aşama aşama diğer açıkları da kapatacak, kendi ARM benzeri çekirdeklerini, mcu'larını da uygulamaya koyacaklardır.

Google 'ın tarihine bakarsanız zaten, çok kısa zamanda milyon/milyar dolarlık şirket haline gelmiştir. Peki nasıl?
Dediklerinize katılıyorum.

trinity

Google kurulurken IBM ücretsiz server desteği sağlamıştı, siz bir arama motoru kurun bakalım sizede ücretsiz server desteği gelecek mi, yoksa daha bir kuruş para kazanmadan kapınıza maliyeden gelip vergi levhasımı soracaklar.

bocek

IBM deyince aklıma geldi. Yıllar önce IBM ilk PC'leri piyasaya sürerken işletim sistemi olarak Bill Gates'in DOS isimli bi b.ka benzemeyen sistemini seçmişti nedense. Ondan sonrasını biliyoruz zaten.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

z

PC ler ilk ortaya çıktığında  dünyada bu makineler için işletim sistemi yazabilecek başka adamların olmaması imkansız.
Türkiye de dahil diğer ülkeler MSDOS benzeri bir işletim sistemi yazabilirler hiç olmazsa bir kaç versiyon geriden gelebilirlerdi.

İlerleyen yıllarda bilgisayar teknolojisinin çok ciddi bir güvenlik tehditi oluşturacağını yetkililer göremedi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com