Tüm bilgisayarlar ARM ve Linux , ne diyorsunuz ?

Başlatan camby, 25 Haziran 2014, 08:39:27

mistek

Tübitak savunma sanayi için yerli işletim sistemi yapmıştı. Demek ki aynı ekibe genel kullanım içinde bir çalışma yaptırılabilir. Ama yaptırılmıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

F.T

neden bu memleketten bişi olmazmış?olur kardeşim bu memleketten herşey olur.önce herkes kendine güvensin bakalım.öz güveni olsun.yok bi cacık olmaz yok zart olmaz yok zurt olmaz.
bu memleketten herşey olur.olacakta.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

speak48

kralsam

@gerbay hocam,
bu ülkedeki yapılan nerede ise her iş senin Verilog konusundaki muhabbete benziyor malesef. Birileri devleti bilimsel sanılan bir kaç yabancı sözcükle kandırıp parayı alıyor. Sonra proje olduğu gibi ortada kalıyor. Bu konuda devlet birimlerine de kızamıyorum. Belki bizim öyle bir yapımız olmaya bilir ama sözüm meclisten dışarı çoğu firma devletten biraz daha fazla aşırma sevdasında.. Kimse birşey yapmak için çalışmıyor. Her firmanın günümüzde mantıklı olarak tek amacı var para. (Kim için yapayım? Ne için yapayım?) Ben de bu soruları kendime sormaya başladım doğrusu..

z

İyi de Gerbay devlet dairelerindeki işletim sistemini kafana göre değiştiremezsin ki.

İşletim sistemi yazmak başlı başına olay. Elbetteki bu iş için bir birim kurulacak maddi destek sağlanacak.

Q klavyeden aşamalı olarak F klavyeye geçilecek talimatını veren makam işletim sistemi değişecek talimatını vermek zorunda.

Bu makam da Başbakanlığın taa kendisi. Ülke güvenliğini sağlamak değil mi amaç?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mufitsozen

Ben taaa 1978 senesinde ilk defa soylemistim. Bu vesile ile yeniden soyluyorum. Boyle giderse bu Amarikalilar bir gun bizi gececek!!

Aslinda biz onlara temizligi ogrettik ama onlar cok nankor ciktilar, bizi gecmek icin ugrasip duruyorlar.

Bu yuzden tekrarliyorum, hemen birseyler yapilmazsa bu Amarikalilar birgun bizi gececek!!.

ondan sonra tut tutabilirsen, ıngilizi, fransizi, almani, japonu, kanadalisi, italyani, ispanyolu, korelisi, cinlisi, hintlisi, isveclisi, norveclisi, rusu filan falan hepsi bizi gececek.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

t2

Alıntı Yapo yüzden bir şey beklemeyin bizim memleketten..

Alıntı yapılan: gerbay - 26 Haziran 2014, 16:47:49
@t2,

Çemişgezek..
Tabi verecek cevap bulamayınca işi espriye vuruyorsun. Bu memleketten beklemeyeceğiz,  hangi memleketten bekleyelim?
Memleket senden cevap bekliyor.

mufitsozen

sevgili @gerbay, orhun anitlarindan aldigin yazinin devaminida yazsana,

su "acken toklugunu tokken acligini dusunmezsin...." kismini belki birileri bir ders cikarir  :P

sevgili @t2 "bilişime fazla kafa yorarsan kafayı sıyırırsın" bence boyle seylere cok kafayi takma bu kadar buyugumuz var onlar bizim yerimize ne yapacagimiza karar verir., bizde onlarin dedigini en iyi sekilde yerine getiririz. Hayat zaten zor, birde kafayi siyirirsak isimiz is yani.

yani sakin ol, kendi isini yap, ne deniyorsa onu yap. Hersey daha iyi olacak.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

birkan

Kademeli olarak F klavyeye geçildide ne oldu. Aha bizim odada 6 bilgisayar var. 3 tanesini değiştirdiler F oldu. Bir senedir 3 tanesi Q kaldı.

z

@Gerbay

Ben de F klavye diretilmesine sinir oldum. Fakat konu bu değil. Eğer Başbakanlık F klavye kullanın diye talimat verebiliyorsa işletim sistemi değişecek diye de talimat verebilir. Demek istediğim sadece bu.

Yoksa dünyanın en iyi işletim sistemini de yapsan Başbakan talimat vermediği sürece bir Allah'ın kulu bu işletim sistemini devlet dairelerine yüklemez. Yükleyemeye yetkisi de olamaz.

Söylediğim sadece bu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

metaltrrocker

Pardusun ciktigi zamanlarda bizim okuldaki ogretmenler odasindaki 6 bilgisayarda da pardus yukluydu. Sehir merkezindeki bir okul degildi bu okul.
O zamanlarda birseyler farkliydi.

birkan

Windows'u  bırakmak demek ofis yazılımlarını bırakmak demek. Asıl sorun bu. Resmi dairelerde Multiplatform olan ofis yazılımlarından birine memurlar bir süre alıştırılabilse çok çabuk işletim sistemi değiştirilebilir.

Bana 2006 yılında Linuxa geçeceğiz talimatı verildi. Bende komutana önce ofis yazılımını değiştirip bir süre sonra Linuxa geçme önerisinde bulundum. Herkesin bilgisayarından microsoft ofisi sildim ve open ofis kurdum. Personel alışamadı. Ayrıca microsoft ofis ile yazılmış bir çok belgeyi open ofis açamadı. Bir kısmını da bozdu. Neticede geçiş yapamadık. Bir hafta sonra microsoft ofisi tekrar kurdum bilgisayarlara. Resmi dairelerde her şey ofis yazılımında bitiyor.

Yine o yıllarda Askerlik Şubelerinde linuxa geçildi diye haberler yayınlandı. Hemen şubeye telefon edip bunun doğru olup olmadığını sordum. Sadece bir web sunucuya Linux kurulduğunu, basının durumu abarttığını söylediler.

mehmet

Q klavye malumunuzdur ki rastgele sıralanmış
tuşlardan oluşur ve hiç bir bilimsel çalışması yoktur.
Dvorak ve F klavyeler bilimsel araştırmalar ile
oluşturulmuştur.
Hatta F klavye ile sadece Türkçe değil, herhangi bir dilde
yazım yapmak Q klavyeye oranla çok daha hızlıdır.

Tabi makyaj yüzdeki sivilceleri geçici olarak gizler.

Her konuda uğraşıp; bios, çekirdek, donanım veya ne gerekliyse
mümkün olduğunca millileştirmeye çalışmalıyız.

Denize geri atılan deniz yıldızları misali. Küçük şeyler ile başlanıp
bunları büyük kaplarda biriktirebiliriz. Herkes bir adım atsa yeterli.

En azından forum olarak birleşmemiz gerekli değil mi?

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

metaltrrocker

Ben tam olarak bu q kalvyenin bu kadar yayginlasmasini anlaniyorum. Daktilonun ic yapisini bilmiyorum. Q klavye ihtiyaci cikan yazi makinesinin yapisi ile ayni mi? Peki onlar neden dvorak kullanmamislar da q kullanmislar bilgisayarlarda?