Ynt: Bilmece bulmaca iki kablolu optik sensor yapmaca

Başlatan z, 13 Temmuz 2014, 20:40:55

z

Icinde fototransistor ve IR ledi olan yarikli U sensorleri bilirsiniz.

Simdi klasik uygulamalarda bu malzeme 3 kablo ile kullanilir.

Bilmecemizde 2 kablo ile kullanacagiz.

Bunun icin;

1) Transistorun kollektorunden +5v hattina R1 direnci bagliyoruz. Cikisimiz kollektor oluyor.
2) Ledin - ucu ile transistorun emetoru GNDye gidiyor.
3) Ledin + ucu ile kollektor arasina R2 direnci bagliyoruz.

Artik kollektordeki voltaj yarikli sensorun icine konan isik engelleyicinin olup olmamasina gore analog bir voltaj uretecektir.

Sorumuza gelelim.

LEDin iletim voltaji 1v dur. Kollektor akimi, led akiminin 1/10 u dur. (hfe olarak 0.1 alabilirsiniz)

Max led akimini 20mA alabilirsiniz.

Kollektordeki voltajin, sensoru kesen malzemenin olup olmama durumuna gore en yuksek degisim saglayacagi R1 ve R2 degerlerini hesaplayin.

Bana 1k 2k gibi sonuc vermeyin.

Hic olmazsa matematiksel izahini yapin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Huuloogggg Elektronikci yokmu?

Kafa yorun gari.

Karamel

Semaniza gore iki kablo olmuyor ki. Gnd, +5v ve Out. Zaten normaldede cikislar boyle.  Sizin semaniza gore r1 ve r2 esit, r1 + r2 ise ledin on direnci kadar olursa ne olur?

sadogan

Soruyu yanış anlamışım

z

Alıntı yapılan: Karamel - 14 Temmuz 2014, 00:33:19
Semaniza gore iki kablo olmuyor ki. Gnd, +5v ve Out. Zaten normaldede cikislar boyle.  Sizin semaniza gore r1 ve r2 esit, r1 + r2 ise ledin on direnci kadar olursa ne olur?

R1 direncini ve 5v u unut. Geri kalan devreyi kucuk bir PCB'ye monte edersen bu PCB nin kac tane ucu olur? 3 tanemi? 2 tanemi?

Dikkat et 2 tane oldugunu goreceksin/

sadogan

Karamel

Alıntı yapılan: z - 14 Temmuz 2014, 01:00:39
R1 direncini ve 5v u unut. Geri kalan devreyi kucuk bir PCB'ye monte edersen bu PCB nin kac tane ucu olur? 3 tanemi? 2 tanemi?

Dikkat et 2 tane oldugunu goreceksin/

pardon telefondan bakinca normal led sandim. sensordeki ir led mis. buna 38khz kara dalga sinyal uygulamak gerekir.

serdararikan

bencede 2 ucu var.ama bu şkeilde bu devrenn çalışacağını sanmıyorum.

z

Uff Karamel.  38Khz nerden cikti simdi. Hic photo interrupter kullanmadin mi?

mesaj birleştirme:: 14 Temmuz 2014, 01:14:04

Alıntı yapılan: serdararikan - 14 Temmuz 2014, 01:11:05
bencede 2 ucu var.ama bu şkeilde bu devrenn çalışacağını sanmıyorum.

Calisir. Mesajimda da belirttigim gibi analog calisir.

Hatta denedim bile. 9V pille R1=1K  R2=680 ohm icin  sensor arasina parca sokup cikarttikca cikis voltaji 4.5v...5.3v araliginda degisiyor.

Karamel

Hayir kullanmadim ama optocoupler kullandim. Led ir alicida foto transistor olunca ir led alici verici sistemleri gibi calisacak sandim. eger sadece ledi yakmak gerekiyorsa asagidaki degerlerin calismasi lazim.

R1 = R2 = R

R = ( 5 - Led voltage ) / led current

R = ( 5 - 1,5) / 0,01

R = 450 ohm

Budami gol değil?

Karamel

.

z

Karamel bu soru harbiden cok guzel bir soru. Matematigi konusturmak lazim.

Cikis voltaji sensor arasina girip cikan nesneden dolayi degisecek. Bunda hem fikiriz.

Oyle bir R1 ve R2 kullanalim ki cikistaki voltaj degisimi cok buyuk olsun. (Daha dogrusu en buyuk olsun. Iste bu noktada sistem turev turev diye bagiriyor.)

R1=R2 kabulu yapacaksan bunun bir dayanagi olmasi lazim.

Karamel

Semada bir tutarsizlik var. oda su. konuyu iki kisimdan inceleyecegiz.

Senaryo 1: Sensor arasinda bir cisim var ve transistor kesimde. ic direnci cok buyuk. akim R1 uzerinden sola dogru donup R2 uzerinden ledi yakmayi basarabilecek. Vo ise  Vo = (Transistor ic drenci * 5 ) / transistor ic drenci + R1 kadar olur ki buda 5 v a yakin bir degerdir. yani buradan anlayacagimiz. araya cisim girerse cikis gerilimimiz beslemeye dogru gidecek.

Senaryo2: Sensor arasinda cisim yok. Led isildamiyorsa yukarida bahsettigim senaryo olur. Led isildayinca transistorun ic direnci cok kuculur. R2 ile R1 in dugum noktasi adeta saseye baglanmis olur. Bu durumda led in isildama sansi varmi? iste aklima tutarsizca gelen kisim bu.

z

Bak bu dusunce tarzini terk et. Bu elektronige yeni baslamis ve malzemeleri yeni taniyanlarin mantigi.

Eger illaki sozel anlatim istiyorsan;

Araya malzeme girdiginde transistor off olur ve cikis voltaji R1,R2 ve ledden olusan gerilim bolucude, led voltaji + R2 de dusen voltaj kadar olur.

Aradan mazleme cikartildiginda led isigi transistoru iletime sokar (!!!dikkat!!! doyuma demiyorum) ve transistor led akiminin bir kismini boler. Neticede oyle bir denge noktasi olusurki hem led yanar hem de transistor iletimde kalir.

Iste geriye denklem cozmek kaliyor.

Karamel

Ben elektronige yeni basladim sayilirki. lise4 ogrencisiyim. neyse simdi birazcicik brainstorming yapalim. transistor doyuma gitmiyorsa yani sadece iletime geciyorsa iletimde olusan ic direncini R1 kadar secerim. boylelikle iletime gecince R1-R2 dugumunde 2,5v olusur. yukarida yaptigim led hesabini 2,5v a gore yaparim ki buda 100ohm cikar. R1 i nasil sececegiz derseniz suanki bilgilerim bunu cevaplamaya yetmiyor.