5 kW BLDC Motor Kontrolü

Başlatan makinacitu, 14 Temmuz 2014, 00:38:08

makinacitu

Merhaba arkadaşlar, şuanda üzerine uğraştığım bir projede 5 kW BLDC Hall sensörlü motora sürücü yapmam lazım. Tabi ki çok geniş bir soru oldu fakat eğer uğraşmış arkadaşlar varsa bilgilerini aktararak yardım edebilirse çok iyi olur. Şimdiden çok teşekkür ederim. 

bulutay

FxDev

Akım gerilim değerleri belirte bilir misin?
Tek yön mü çift yön mü? 4 bölge çalışma olacak mı? Regen. frenleme vs.? Akü mü var?
Line'dan mı çalışacak, aküden mi? Nerede kullanılacak? Devir mi Tork kontrol mü?

144V/300A yapmıştım.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

bulutay

benim tasarladıgım sürücü kartında  devir kontrollü yokuşlara geldiginde akım kontrollü idi. 144 volt 300 amper demişsiniz. 12 akü kullanmışsınız anladıgım kadarı ile. frenleme kısmına gelince bldc motorlarda  bu durum çok basit şekilde yapılabiliyor. ama kademeli yapmak zorundasınız. mosfet olarak ne kullandınız acaba. üst ve alt mosfetleri aynı mosfet lerden kullandıgınız zaman bir çok sorun ortadan kalkıyor. mosfet polarlamasında da p kanal olarak kullanılan mosfetler yanlış hatırlamıyorsam 16 volt n kanallar da da 10ohmluk direnc kullanmıştım. ama mutlaka snubber kullanmak zorundasın.

FxDev

Alıntı yapılan: bulutay - 10 Ağustos 2014, 19:12:50
benim tasarladıgım sürücü kartında  devir kontrollü yokuşlara geldiginde akım kontrollü idi. 144 volt 300 amper demişsiniz. 12 akü kullanmışsınız anladıgım kadarı ile. frenleme kısmına gelince bldc motorlarda  bu durum çok basit şekilde yapılabiliyor. ama kademeli yapmak zorundasınız. mosfet olarak ne kullandınız acaba. üst ve alt mosfetleri aynı mosfet lerden kullandıgınız zaman bir çok sorun ortadan kalkıyor. mosfet polarlamasında da p kanal olarak kullanılan mosfetler yanlış hatırlamıyorsam 16 volt n kanallar da da 10ohmluk direnc kullanmıştım. ama mutlaka snubber kullanmak zorundasın.

Soru bana mı geldi anlamadım?

- Frenleme kısmı basit yapılıyor derken, kullandığınız kademeli frenleme metodunu açabilir misiniz? Bir de zorundasınız demeniz ilginç, bu kısmı merak ettim.
- P kanal mosfet mi kullandınız? Hem de bu akım değerlerinde!? Bana kullandığınız mosfeti söyleyebilir misiniz?
- Üst ve alt mosfetleri neden aynı kullanırsak bir çok problem kalkıyor, örneğin bu problemlerden biri nedir?
- Son cümlenizi anlamadım, polarlama ne demektir? O kısmı da açabilir misiniz?

Amacım sorgulamak değil, bilmediğim bir şey varsa ben de öğreneyim istiyorum :)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

bulutay

ani frenleme yaparsanız oluşan moment yüzünden araca taktıgınızı farz ediyorum. koltuktan fırlarsınız. masanın üzerinde çalıştırıyorsanız motor fırlar gider. polarlama tetikleme çalıştırma mosfetleri . aynı mosfeti kullanmaya gelince mosfetin biri 100 watt digeri 110 watt olur. yani musluk gibi. giren ve çıkan musluklar aynı olursa .

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2014, 19:32:31

telefonum 0530227 3908 ararsanız yardımcı daha iyi olur