Çiçek sulama robotu - diziler - arrays

Başlatan mechanicalengine, 07 Ağustos 2014, 13:19:47

mechanicalengine

Merhaba arkadaşlar;

Çiçek sulama robotu yapmaya çalışıyorum. Bu robot saksı sıraları boyunca hareket ediyor ve her sırada değişken sayıda saksı var. Robot üzerinde de gübreli ve gübresiz olmak üzere iki çeşit su var.

Saksı sayısını programın ilk başında "n" değişkeni ile belirliyorum. Daha sonra yapmak istediğim bu "n" değişkenine bağlı program içerisinde sıra içerisindeki saksı sayılarını ve hangi çeşit suyu kullanacaklarını belirlemek.

Aşağıdaki gibi bir başlangıç yapmaya çalıştım fakat program hata verdi. CCS C de ayrı bir derleme yöntemi mi var tam olarak anlayamadım.

int saksi_sayisi [n][2]

for(int i=0; i<n; i++)
{
printf("%d. saksi sayisi  :, i+1; scanf("%s", saksi_sayisi);
}

Burada [n] saksı sırası sayısı;
            [2] robot üzerinde bulunan gübreli ve gübresiz su çeşidi.

yukarıdaki dizide ilk önce her sıradaki saksi sayınısı belirlersem her sırada 1 mi yoksa 2 nolu suyun kullanılacağını nasıl belirleyebilirim.

Saksı sırasını ilk başta belirliyorum buraya kadar sorun yok.

Her sırada 1 nolu su mu 2 nolu su mu kullanılacak onu seçmem gerekiyor.

Daha sonra her sırada kaç adet saksı var onu seçmem gerekiyor.

Diziler konusunda çok yeniyim o yüzden mantıklı bir çıkış bulamıyorum. Nasıl bir dizi belirlemem  gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler.

mir_as82

Bence bir struct değişken tanimla. Saksi adinda. İçinde tutmani istediğin verileri oluştur. Daha sonra bu türden 2 boyutlu bir dizi yap. Benim aklima simdilik bu geldi. Bu sayede her bir saksin dizi elemaninin bir öğesi olur. Sen 3. Sira 4 saksi dediğinde onun tüm verilerine ulaşabilir ve içeriğini degistirebilirsin.