Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

besleme problemi..?

Başlatan hakozz, 16 Nisan 2005, 23:30:24

hakozz

iyi akşamlar arkadaşlar,

üzerinde iki adet 16f84 pic bulunan bir harekete duyarlı alarm devresi yaptım genel olarak güzel çalışıyor ancak buzdolabı çalıştıgı zaman benim alarm da aktif hale geçiyor (sanki hareket algılamış gibi),  kaliteli bir güç kaynagı kullanıyorum ama neden oldugunu anlamadım, bu konu hakkında bana yardımcı olursanız cok sevinirim..

şimdiden teşekkurler...
hakozz

aster

Sorun sadece buzdolabı çalıştığında oluşuyorsa,
ekovat motorunun amortisör yaylarını kontrol ettiriniz ( yaylar kırıksa sarsıntı yanında ses de yapar )
veya alet çok hassas olmuş ?

Erol YILMAZ

Hareket sensoru bilgi mi gonderiyor yoksa pic in giris pininde bir etkilesim mi oluyor, onu cozmeniz lazim. ilk once...

SpeedyX

ne şekilde hareket algılıyor?
mesela PIR lar var ısı değişimlerine göre, yada ir alıcı verici şeklinde sinyalin çarpma, geri dönmesiyle algılama yapanlar var, sizinki nasıl yapıyor bu işi?

hakozz

benim kullandığım sensorler PIR hareket algılayıcı sensorlerden, 10 metre uzunlugunda bir kablosu var ben bu kablonun üzerinde bir gürültü sinyalinin oluşmasından şüpheleniyorum aslında ancak bunu nasıl önlerim bilemiyorum?

teşekkürler..
hakozz

SpeedyX

[fade]olay gürültüden ise, şok bobinine dolarsan belki sorun olmaz.[/fade]

tnr

Benim bildiğim PIR dedektörleri hareket algıladıkları zaman çıkışlarındaki kontağı açıyorlar. (Yanlışım varsa düzeltin) Eğer bu şekilde çalışıyorlarsa gürültü sinyallerinin PIR çıkışını etkilemesi zor gibi görünüyor. PIR'ın çıkış gerilimi nedir?

teknisyen

dostum pır dedektörler sadece hareket algıladıkları zaman çalışırlar
1= öncelikle buzdolabının bulundugu yerdemi pır dedektörün eger ordaysa önce pır dedektorunu buz dolabını goremıyecek sekılde kor noktaya koy ve dene  eger hala sorunun gıtmedıyse ozaman pır dedektorunu ordan kaldır dene  sorunun cozuldu ise ozaman buzdolabının sarsıntısından yapıyo demektir devren çok hassas olmuş tur
2=yukardakılareıne ragmen  sorunun hala çözülemediyse ozman sorunun beslemende cihazı pirizden çıkart (ac kes) akuden besle sorunun cozulduyse elektirik tesisasatını kontrol et yada besleme unıtenı beslemeyı güzel absorve  et muhtemelen elektirik tesisatında çıkacaktır

aster

Olaya senin anlatımınla yaklaşırsak, dolap çalıştığında diyorsun !..

1- her şey normal sadece dolap çalıştığında hissediyor
demekki soruna dolap neden oluyor ?
(şu sensörü neden dolabın olmadığı başka yerde denemezsin )

2- beslemem normal ve kaliteli, parazit almasından şüpeleniyorum
ortada hiç bir şey yokken dolap çalışması hariç sorun oluyormu ?
oluyorsa beslemeni bir incele

3- acaba hassasiyet fazlamı geliyor ?
olabilir biraz kısıp da denesen diyorum
bende böyle bir şey yapıp denemiştim içeriye dişi sinek girse bağırırdı

Şimdi sen çözüm için neler yaptın ?

hakozz

arkadaşlar öncelikle ilginize çok teşekkür ederim,

Bu devrede iki tane sensör kullanıyorum ilk öce ben bu buzdolabına yakın olan sensörü içinden kısa devre yaparak (yani hareketi algılamayacak duruma getirerek) iptal edip denedim ve sorun devam etti, daha sonra aynı şeyi diğer sensör için yaptım sorun yine devam etti ve ikisini birden iptal edince de devam etti:(

besleme geriliminden etkileneceğinden şüphelenerek buzdolabı çalıştığında şebeke gerilimini ölçtüm 220 v da oynama 1-2 voltu geçmedi ki benim devrede kullandığım güç kaynağı bu kadar oynamadan etkilenmeyecek kadar kaliteli..

yalnız ben pır sensorden hareket algılamadığı zaman GND gönderiyorum algılayınca bunu açıyor ve pic'in bacağına 5 V geliyor (pull up gibi) acaba sensor kablosu üzerinde bir gürültü oluşturma ihtilabi olabilir mi? sensor kablosu 8m'lik..

çok teşekkürler..
hakozz

SpeedyX

Alıntı yapılan: "SpeedyX"[fade]olay gürültüden ise, şok bobinine dolarsan belki sorun olmaz.[/fade]

oziant

picin beslemesi önemli

ayrıca portların dışarıya direkt olarak taşınması bence iyi değil

blendajlı kablo kullanmayı deneyebilirsin
ayrıca opto kuplör  ilavesi de yapman gerekebilir

bendede benzer bir problem olmuştu
blendajlı kablo kullanınca sorun cözüldü
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

yusuf51

merhaba bende aynı konu üzerine calışıyorum eger PIR ı 7808 ile 8v la beslersen parazitten pek etkilenmez ben pırı 8v la besliyorum iyi çalışmalar

stlg

Sevgili hakozz
Öncelikle sana pırların calısma mantıgından anladıgım kadarıyla soz edeyim
pırlar ısıdan kaynaklanan ışımaları algılar yani insanın vucut ısısı cevreye
bir ısık yayar sensorde bu ısıkla aktive olur harekete duyarlı değildirler
karsısında bir cansız varlık hareket ettirilse  onu algılamazlar belki buzdolabın calısmasıyla olusan soguk hava sensoru etkiliyor olabilir
bir ara boyle bir sistemi bir işyerine kurmuştum zaman zaman sistem
kendikendine aktif olmuştu işyeri yola yakındı hızla gecen buyuk aracların motor sıcaklıkları kapının altından giriyor ve sensorleri harekete geciriyordu uzun ugraslardan sonra bunu anlayabildim sensorlerin yerlerini degistirdim hassasiyetlerini azaltarak sonuca gidebildim
sensorleri iptal edincede sistem calısmıyor diyorsun ozaman akla kabloların geliyor sensorlerin kablolarını direk olarak pice girmemelisin hatta pırları ayrı bir beslemeden besle ve optokuplor aracılıgıyla pice veriyi ilet opto pice yakın olmalı sensor optonun ledini yakmalı optonun led uclarınada 100nf baglayabilirsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.