em::blocks kod yükleme ve debug hatası(stm32)

Başlatan Gökhan BEKEN, 16 Ağustos 2014, 17:45:19

Gökhan BEKEN

kodları stlink ile yükleyebiliyorum ama ide'nin kendi yükleme seçeneği yok galiba, ya da ben bulamadım.
Debug tuşuna basarım o şekilde yüklerim diye düşündüm, ama şu hatayı verdi:
"Debug server is closed/terminated, debug session will stop"
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

M_B

Merhabalar;
Elimde DM-STF4BB modul kit mevcut. Keille yazılmıs Lcd uygulamasını Em::blocks uyarlamaya calıştığımda Build Log kısmında aşağıdaki gibi hata mesajı alıyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim.
Basit uygulamaları derlerken sorun yasamıyorum.

Not: Komple projeyide  yükleyebilirim.

Compiling: src\stm32f4_discovery_lcd.c
Compiling: src\system_stm32f4xx.c
Linking executable: bin\Debug\TFT_uygulama.elf
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.rodata.ASCII16x24_Table+0x0): multiple definition of `ASCII16x24_Table'
obj\debug\src\fonts.o:(.rodata.ASCII16x24_Table+0x0): first defined here
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.rodata.ASCII12x12_Table+0x0): multiple definition of `ASCII12x12_Table'
obj\debug\src\fonts.o:(.rodata.ASCII12x12_Table+0x0): first defined here
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.rodata.ASCII8x12_Table+0x0): multiple definition of `ASCII8x12_Table'
obj\debug\src\fonts.o:(.rodata.ASCII8x12_Table+0x0): first defined here
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.rodata.ASCII8x8_Table+0x0): multiple definition of `ASCII8x8_Table'
obj\debug\src\fonts.o:(.rodata.ASCII8x8_Table+0x0): first defined here
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.data.Font16x24+0x0): multiple definition of `Font16x24'
obj\debug\src\fonts.o:(.data.Font16x24+0x0): first defined here
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.data.Font12x12+0x0): multiple definition of `Font12x12'
obj\debug\src\fonts.o:(.data.Font12x12+0x0): first defined here
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.data.Font8x12+0x0): multiple definition of `Font8x12'
obj\debug\src\fonts.o:(.data.Font8x12+0x0): first defined here
obj\debug\src\stm32f4_discovery_lcd.o:(.data.Font8x8+0x0): multiple definition of `Font8x8'
obj\debug\src\fonts.o:(.data.Font8x8+0x0): first defined here
collect2.exe: error: ld returned 1 exit status
Process terminated with status 1 (0 minutes, 10 seconds)
0 errors, 0 warnings (0 minutes, 10 seconds)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

MrDarK

Çoklu tanımlama görmüş gibi. Eğer Emblocks projesi şeklinde buraya eklersen açıp derlemeye çalışırım ;)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

M_B

Alıntı yapılan: MrDarK - 07 Ağustos 2015, 09:55:26
Çoklu tanımlama görmüş gibi. Eğer Emblocks projesi şeklinde buraya eklersen açıp derlemeye çalışırım ;)
Buyrun Hocam;
http://s6.dosya.tc/server/nz8zvt/TFT.rar.html

Tesekkurler.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

MrDarK

Arm Gcc Compiler ile derledim. Herhangi bir değişiklik yapmadım projende. Fakat benim derleme ayarlarımda fark olabilir.

M_B

@MrDarK Hocam; 
stm32f4_discovery_lcd.c 
dosyasındaki
#include "stm32f4xx.h"
#include "stm32f4_discovery.h"
#include "stm32f4_discovery_lcd.h"
#include "fonts.c"

kısımda sadece fonts.c yi  fonts.h olarak değiştirince düzeldi.   
Sagolsun @AsHeS hocam yol gösterdi. Burdan kendisine tekrar teşekkür ederim.

İlginc bir durum vardır bir mantığı.
Not: Yalnız aynı sekilde keil de derleme yapıyor.

MrDarK

Sorununun çözülmesine sevindim. Bende herhangi bir uyarı vermeden projen derlendi bu arada. Kullandığın Emblocks versionu eski olabilir. Güncelle istersen :)

M_B

en son bugun 2.30 indirip kurdum.
@AsHeS  Hocamdan acıklama
Alıntı Yap
Keil gereğinden fazla akıllı :) Derleme bittikten sonra değişkenleri hafıza ile ilişkilendirirken (linking) aynı isimli değişkenlerin olduğunu söylüyor derleyici ve neyi nereye ilişkilendireceğini bilemiyor. Keil'ın MDK-ARM derleyicisinin linkerı, gcc nin linkerından akıllı davranarak bu durumu engelliyor. Fakat bu kod derleyicilerin çoğunda aynı ya da benzer hatayı verir.

Teşekkürler.