Elektroniği Vikipedia'dan öğrenmek ?

Başlatan unknownperson, 19 Ağustos 2014, 11:38:10

unknownperson

Elektronik bilgim biraz zayıf sadece elemanları bilirim ki saten teknik ders daha almadım bu nedenden ötürüdür.
Elimde Boylestad - Electronic Devices and Circuit Theory kitabının ingilizcesi var.
Bugün kitaptan ilk konu olan "İdeal Diodes" kısmını okudum anlayabildiğim kadarını anlamaya çalıştım.
Üstüne bir de Vikipedia'dan Diotları şöyle bir araştırayım belki daha açıklayıcı daha net anlarım diye fakat sizce Vikipedia ne kadar doğru Elektronik çalışmak için ?

LukeSkywalker

megep modüllerini de kullanabilirsiniz.

kimlenbu

megep dökümanları oldukça anlaşılır ve özet bilgi içeriyor ben de onu tavsiye ederim. Ayrıca temel elektronik laboratuvar ile desteklenmediğinde bir işe yaramaz bence.

Hangi elemanın karakteristiği nedir ne değildir deney yaparak pekiştirince daha rahat anlaşılıyor.

unknownperson

Evet şuan da göz gezdirdim Analog Devre Elemanları modülünde mevcutmuş sadece gidişat farklı 4. ünitede yarıiletkenlere geçilmiş.Bu arada bir sorum olacak mesela yarıiletkenlerde silikon ya da germanyum kullanılması ve bunların yapısı çok önemli mi ? Biraz kimya bilgisi gibi geldi ama mesela siz bir devre tasarladığınızda şu kısım daha iletken olsun diye düşünüp silikon diyot vs. kullanılsın mı diyorsunuz yoksa bunlar işin fazla ayrıntısına kaçılmış hali bil yeter gibisinden mi ?
Alıntı yapılan: kimlenbu - 19 Ağustos 2014, 11:54:04
Ayrıca temel elektronik laboratuvar ile desteklenmediğinde bir işe yaramaz bence.

Hangi elemanın karakteristiği nedir ne değildir deney yaparak pekiştirince daha rahat anlaşılıyor.
Sanırım demek istediğiniz board'a devre kurup diyot,transistör vs. hareketlerini inceleyip görmeden pekişmiyor demek istiyorsunuz.Kitapta deney olarak bir bilgi mevcut değil kendim devreler kurup incelemekle sizce bu laboratuvar işini halletmiş olur muyum ?

kudretuzuner

Merhaba,
Elektroniği ne amaç için öğreneceksiniz?
a-Amatör-hobi için bilgiler
b-Belli bir uygulamaya yönelik bilgiler
c-Profesyonel hayat için bilgiler.
Mesleğinizi bilmiyorum ama 212 ileti yazmanız ve de bu forumda kıdemli olmanız belli bir elektronik bilginiz olduğunu gösteriyor.Ben amatörüm,merak ettiğim bir konuyu seçerim tabiri caiz ise inciğini cinciğini öğreninceye kadar uğraşırım.Hiçbir açık bırakmadan öğrenirim.Pil ile basit bir led yak söndür devresinin analizini yapabiliyorsanız ilk adımı atmış olursunuz.Ledin datasına bakarak uygulanacak direnci hesaplamak güç kaynağının akımı,voltajı gözönüne alınarak bir devre hazırlanması bence ilk adımdır.(Ohm kanunları uygulaması) daha sonra ledi transistor ile sürüp hangi transistorün hangi beyz akım ve voltajı ile sürülebileceğini bulmak silisyum veya germanyum taransistorlarının özelliklerini de hesaba katarak devreyi çalıştırmak.Led ten sonra aynı işlemleri basit röle uygulamaları yapmak
hesaplarını yapabilmek diğer adımlardır.Özetle matematik hesaplamalar ve de kullandığınız elemanların data kağıtları elinizin altında olmadan devre tasarlamanız hep havada kalacaktır.Aklıma gelen şimdilik bunlar daha doğrusu benim çalışma yöntemim budur.
Amatör

Tesla.25

Giriş aşamasında, temelleri öğrenmek için yeteri kadar Türkçe kitap var. Bence ilk bunlardan başlayın.
Başarılar.

RaMu

Bence senin problemin neler yapman gerektiğini anladıktan sonra
bunları verimli bir şekilde yapmaman, sadece birşeyler yap yeter.
Senden çok sonra başlayanlar karambole birşeyler yaparak senden daha ileri gittiler.

Bu sene ingilizceyi iyice sökmüşsündür,
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/200TrCcts.html
bu örneklerden yapabildiğin kadarını yap dene,
teorisine fazla kafa yorma mantığını biraz anla yeter
zaten derslerinde teorisini detaylıca öğreneceksin.
Sana daha fazla tavsiye vermek istemiyorum çünkü uygulamıyorsun,
uygulama yap, takıldığın yerleri sor,
yapabildiysende bakın bunu yaptım bu böyle böyleymiş de.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html