ev için yüksek-düşük şebeke koruma için uygun kesici röle

Başlatan FUNKY, 03 Eylül 2014, 21:11:15

FUNKY

merhabalar. ülkemizde yaşayan her elektronikcinin yapması gereken  devreyi  birsürü cihazım ve  defalarca elektrikten yandıktan sona yapmaya karar verdim .. :(  dün gece 310 volt geldi bizim sokak her evden yanıklar var yani  bildik hikaye.
ben  giriş voltajı sezgilemeyi gerek pic gerekse komparatörle yaparım  asıl  sormak istediğim kesici olarak  elimde olan  12 veya 24 v 20A röleleri paralel bağlayarak gerekli akımı sağlamak ...ikinciside  sanayii tipi kontaktör kullanmak aklıma gelen bunlar tavsiyeniz ne olur?
ev ana şalterim 63A..

Kabil ATICI

Aslında bu iş için uygun cihaz regülatör denen bir şey.

Elektriğin düzensiz olduğu dönemlerde evdeki  cihazları korumak üzere kullanılan çok uçlu ve uçları değişebilen trasformatör.

Gerçi günümüzde bu olay elektronik sistemlerle sağlanıyor..
ambar7

Mucit23

Geçenlerde bizdede trafodan gelen hatta direklerin bir tanesinde nötr hattı kopmuş. Evdeki prizde Faz nötr arası 400V ölçüyordum. Bayağı sıkıntı yaşadık.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Eylül 2014, 21:43:18
Geçenlerde bizdede trafodan gelen hatta direklerin bir tanesinde nötr hattı kopmuş. Evdeki prizde Faz nötr arası 400V ölçüyordum. Bayağı sıkıntı yaşadık.

sizin nötr'ü başka faz'a bağlamışlar anlaşılan :D

pedalist

piyasada bu amaç için hazır roleler var.alt ve üst sınırları role üzerinden ayarlanabiliyor.role çıkışına çekilen maksimum akıma uygun kontaktör bağlanarak amaçladığınız işlem yapılabilir.

Maxim

bu gayet faydalı bir şey
direk link verebilirmisiniz hazır ürünlere?

Mucit23

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 04 Eylül 2014, 06:58:23
sizin nötr'ü başka faz'a bağlamışlar anlaşılan :D

Hocam yok ondan değil aslında, Nötr kopunca trafodan en uzaktaki direkteki topraklamadan nötr alıyordu. En sondaki direkte nötr hattını topraklıyorlar. Topraklamada zayıf olunca nötr'e doğru faz kayması yaşanmıştı.

Andromeda

Voltaj sorunu ile röle kullanmak arasında bağlantı kuramadım, ayrıca röle kontaklarını paralel bağlarken dikkatli olmak lazım..yüksek akım varsa..
eğer şunu kasdediyorsanız;
voltaj gelince elektriği elle açmak için kontaktör devresi kullanılabilir ama kontaktör devamlı enerji altında olması lazım
start-stop devresi gibi birşey..
voltajı hızlı olarak algıladınız ama kontaktör aynı hızla cevap veremez ise cihazlar yanar..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

bmutlu

Gerilim Kontrol rölesi kullan ayarladiğin alt ve üst gerilim değerlerini geçince ayarlanan süre içinde gerilimi keser ama gerilimler normal ise gerilimi verir bunun nötürlüsünü al..

pedalist

Entes GKRCM2.    bu roleyi incelemenizi öneririm.saygılar

FUNKY

Alıntı yapılan: pedalist - 04 Eylül 2014, 17:45:37
Entes GKRCM2.    bu roleyi incelemenizi öneririm.saygılar

evet bu işimizi görür ..fiatı 60.4tl .ürünün  pdf sinde yanılmıyorsam 2000VA  yazar   yeterli mi? bir yerde okudum bu ürüne kontaktör bağlayıp  akımı arttırmışlar .
http://www.bilio.com/gerilim-koruma-rolesi-c6176/entes/gkrc-m2-gerilim-koruma-rolesi-p136335595/#tab=spec

smyomekatronik

Yüksek voltaj için trimbox diye bir cihaz var, yıldırımda bile işe yaradığını söylüyorlar. Fiyatı biraz tuzlu.

http://www.trimbox.com.tr/

pedalist

role tek başına mümkün değildir. kullanacağın gücün biraz üzerinde kontaktör kullanman lazım mutlaka.

sezgin05

Bu Trimbox cihazdan kullanan varmı arkadaşlar.Merak ettim işe yarıyormu.

MT

Bu da aklınızda bulunsun hocam ENDA EPVR02. Ürün pek çok yerde denendi geri dönüşler ve  fiyat performans olumlu.