STM32F407VG arm işlemcinin pinlerinden en fazla kaç mA akım çekilebilir?

Başlatan fthsev, 04 Eylül 2014, 23:26:36

fthsev

Datasheet te elektriksel karakteristik bölümünde 8mA ve 20mA(with a relaxed VOL/VOH) den bahsediyor. Burada parantez içindeki şart nedir ve bu pinlerden 8mA üzerinde çıkış alabiliyor muyuz?

Mucit23

Stabil Sink ve Source akımlarından bahsediyor olması gerekir. Yani düzenli Lojik 1'de akacak akım ve Lojik 0'da akacak akım.

Fakat Manual sayfa 58'de tablo 8'e bakarsak I/O lar için bu akımlar 25ma diye belirtilmiş. Bende öyle biliyorum.

fthsev

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Eylül 2014, 23:44:21
Stabil Sink ve Source akımlarından bahsediyor olması gerekir. Yani düzenli Lojik 1'de akacak akım ve Lojik 0'da akacak akım.

Fakat Manual sayfa 58'de tablo 8'e bakarsak I/O lar için bu akımlar 25ma diye belirtilmiş. Bende öyle biliyorum.

Bendeki reference manuel de sayfa 58 de Tablo 8 yok. Hangi konu başlığında söyleyebilir misin?

fthsev

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Eylül 2014, 00:12:47
Pardon başka bir pdf ile karıştırdım.
http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/DM00037051.pdf
Sayfa 77'de tablo 8 var.

Evet bu tablo datasheette de vardı. Ama bu değerler maximum rating, yanlış bilmiyorsam kısa bir süreliğine bu değerlere çıkabiliyoruz. Mesela bir pini çıkış olarak verdim ve bir opto sürdüm. Optonun If akımı 10 mA bu akımı sürekli çekebilecek miyim? Bu gün bir tane işlemci yaktım onun için sorun çıkış akımında mı bulmak için bir işlemci daha yakmak istemiyorum :) ama datasheette de ardığımı bulamadım malesef..

LukeSkywalker

Sink ve source akımları için kısa süreliğine diye bir şey belirtilmemiş. Eğer öyle olsaydı peak diye belirtirdi. Yani siz 10mA akımı rahatlıkla çekebilirsiniz pinden. Eğer öyle olmasa led bile yakamaz bu mcu.

Karamel

Hocam bu benimde merak ettigim bir konuydu. her pinden 10mA cekebiliyorsak 100 pine led baglayip yakarsak mcu + 1A akim cekmesi gerekir. mcu nun besleme pinleri ve kendi icersindeki besleme kismi buna dayanabilirmi? Bu arada buradaki led ornekti. Tabiki kimse 100 tane ledi yakip sondurmek icin direkt olarak baglamaz mcu ya ama devrede led yerine baska akim ceken devre elemanlari baglayabiliriz farkinda olmadan. Yani akim ceken 100 pine farkinda olmadan ulasabiliriz? hatali tasarimlar yapiyor olabiliriz?

LukeSkywalker

fthsev

Alıntı yapılan: Karamel - 05 Eylül 2014, 08:35:44
Hocam bu benimde merak ettigim bir konuydu. her pinden 10mA cekebiliyorsak 100 pine led baglayip yakarsak mcu + 1A akim cekmesi gerekir. mcu nun besleme pinleri ve kendi icersindeki besleme kismi buna dayanabilirmi? Bu arada buradaki led ornekti. Tabiki kimse 100 tane ledi yakip sondurmek icin direkt olarak baglamaz mcu ya ama devrede led yerine baska akim ceken devre elemanlari baglayabiliriz farkinda olmadan. Yani akim ceken 100 pine farkinda olmadan ulasabiliriz? hatali tasarimlar yapiyor olabiliriz?

Datasheette elektriksel karakteristik bölümünde Idd akımının max 150 mA olacağını söylemiş.
Yani işlemcinin kendi harcadığı güç ki ortalama 168MHz de 50 60 mA civarı artı input output
akımları toplamı max 150 mA olmalıdır diyor.

mesaj birleştirme:: 05 Eylül 2014, 09:08:49

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 05 Eylül 2014, 08:11:23
Sink ve source akımları için kısa süreliğine diye bir şey belirtilmemiş. Eğer öyle olsaydı peak diye belirtirdi. Yani siz 10mA akımı rahatlıkla çekebilirsiniz pinden. Eğer öyle olmasa led bile yakamaz bu mcu.

İlk mesajında şöyle bir şey söylemiştim

Alıntı yapılan: fthsev - 04 Eylül 2014, 23:26:36
Datasheet te elektriksel karakteristik bölümünde 8mA ve 20mA(with a relaxed VOL/VOH) den bahsediyor. Burada parantez içindeki şart nedir ve bu pinlerden 8mA üzerinde çıkış alabiliyor muyuz?

Burada 20 mA çekebileceği parantez içindeki şarta bağlamış.  Bu şartı anlayamadım. Absolutely maximum rating tablosunda 25 mA demiş ama sonra output driver current bölümünde 8mA ve 20mA(with a relaxed VOL/VOH) demiş.

sfiber

Erhan YILMAZ

Sen bence ne yapmaya çalıştığını anlat. İşlemci akım vermek için değil işlem yapmak içindir. Verse verse en fazla 25 mA verir denetleyiciler. Denetleyici ile motor sürmeye mi çalışıyorsun? PWM çıkışlarını direk motora mı bağladın?

fthsev

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 05 Eylül 2014, 22:20:11
Sen bence ne yapmaya çalıştığını anlat. İşlemci akım vermek için değil işlem yapmak içindir. Verse verse en fazla 25 mA verir denetleyiciler. Denetleyici ile motor sürmeye mi çalışıyorsun? PWM çıkışlarını direk motora mı bağladın?

Bir pcb kartın üzerine stm32f4 kiti için header koyarak kartı monte ettim ve bu kart üzerinde 7 adet opto ve 16 adet transitör sürmek istedim. Optolar 10 mA toplamda 70 mA transitörlerde 1 mA civarı toplamda 16 mA ve işlemcinin kendisi de 40 mA çekiyor(Idd jumperından ölçtüm) toplamda 130 mA ediyor. Kitin güç beslemesi 7805 üzerinden. Kartı sadece bir opto sürmek için programlayıp taktığımda yaklaşık 7 8 saniye sonra işlemci yandı. Optonun 10 mA çektiğinden eminim ölçtüm bunun üzerine, acaba 10 mA bir pin için fazla mı diyerek konuyu açtım. Ama bu gün yaptığım ölçümlerde kart üzerinde kit olmadığında güç beslemesini verince kısa devre olmuyor. Aynı şekilde Idd jumperını çıkarıp kiti taktığımda gene kısa devre olmuyor ama jumperı  takınca kısa devre oluyor. Aklıma gelen mesela C portunu clock unu aktif ediyorum ama denemek için bir pin kullanıyorum diğer pinlere bir şey tanımlanmadığım için bir sıkıntı oluyor olabilir mi? Sizler kullanmadığınız pinleri nasıl tanımlıyor veya bağlıyorsunuz?

Mucit23

MCU'nun harcadığı enerjiden çok çevre donanımlarının harcadığı enerjiye odaklan. En basitinden opto için 10ma çok fazla bir değer. Optonun içerisindeki led için 1-2ma akım yeterli. Yetmiyorsa eğer optoyu darlington bağlantı ile sür. Kullanmadığın pinleri lojik sıfırda beklet. Aslında hç karışmasan default olarak zaten float konumda bekleyecekler.

Hatta kart olmadan tüm optoları devreye sok. bu şekilde bir süre çalıştır gerekli ölçümlerini testlerini yap ondan sonra kartı tak.

Yazıktır mcu'lar bir dünya para. 

RaMu

Optoyu nasıl bağladın,
hazırladığın devrenin fotosunu, şemasını koysana rahat rahat bakalım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fthsev

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Eylül 2014, 00:14:24
MCU'nun harcadığı enerjiden çok çevre donanımlarının harcadığı enerjiye odaklan. En basitinden opto için 10ma çok fazla bir değer. Optonun içerisindeki led için 1-2ma akım yeterli. Yetmiyorsa eğer optoyu darlington bağlantı ile sür. Kullanmadığın pinleri lojik sıfırda beklet. Aslında hç karışmasan default olarak zaten float konumda bekleyecekler.

Hatta kart olmadan tüm optoları devreye sok. bu şekilde bir süre çalıştır gerekli ölçümlerini testlerini yap ondan sonra kartı tak.

Yazıktır mcu'lar bir dünya para. 

Evet 10 mA çok fazla 5 mA e çekeceğim akımı. Pinleri aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi sadece c6 pinini out olarak ayarlıyorum diğer pinlere bir şey vermedim

Alıntı yapılan: RaMu - 06 Eylül 2014, 00:15:42
Optoyu nasıl bağladın,
hazırladığın devrenin fotosunu, şemasını koysana rahat rahat bakalım.
Bir optonun bağlantısı resimdeki gibi ama problem opto kısmında değil. Dediğim gibi kiti takıp Idd jumperı takmadan kısa devre olmuyor. Ne zaman jumperı takarsam kısa devre oluyor. Kullanılmayan pinler buna neden olur mu çünkü bu pinler sonuçta bir yerlere bağlı.