Osiloskop tavsiyesi

Başlatan ibo1973, 08 Eylül 2014, 14:48:53

ibo1973

Merhaba uzun süredir elektronikle uğraşan birisi olarak hiç osiloskop kulanmadım aslında çok ihtiyaçta duymadım neden duymadıysam sanırım bi şekilde işdare ediyordum ohmetre ile yanlız son 1-2 senedir laptop anakart tamirlerine başladım ve bu arızaları tesbit etmek zaman ve bilgi olrak beni çok zorluyor hatta yapamadıklarım oluyor daha doğrusu 2 gün kafa patlatıp sıkılıp bıraktıklarım oluyor bu işlerimi kolaylaştırmasını umduğum osiloskop almayı planlıyorum ancak osiloskoplardan hiç anlamam ne alıcağımıda bilmiyorum osiloskoptan anlayan kulanan arkadaşlar bana tavsiye edebilirsiniz fıyatları çok uçuk olmayan cihazlar varmıdır ?

Mnemonic

Merhaba;
reklam gibi olmasın ama kendi 2. osiloskobumu satıyorum belki ilginizi çeker
https://www.picproje.org/index.php/topic,53750.0.html
saygılar

ArifAhmet

Merhabalar,
Bu konuda en iyilerden biri RIGOL'dur. Fakat rakamlar biraz uçuk. Fakat tektronix osiloskopları sizin için daha uygun olur diye düşünüyorum.
Yaşasın Open Source!

Saruman

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 08 Eylül 2014, 18:51:01
Merhabalar,
Bu konuda en iyilerden biri RIGOL'dur. Fakat rakamlar biraz uçuk. Fakat tektronix osiloskopları sizin için daha uygun olur diye düşünüyorum.

Sanırım tam tersini yazacaktınız.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: Saruman - 08 Eylül 2014, 18:56:34
Sanırım tam tersini yazacaktınız.
Siz daha iyi bilirsiniz fakat benim gördüğüm kadarıyla böyle. Daha önce tektronix marka bir osiloskop kullanmıştım, ucuz ve gayet güzeldi. Fakat şu ana akdar ucuz RIGOL görmedim.
Yaşasın Open Source!

sfiber

Rigol kullanıyorum 1500 lira fiyatı var ama tektronixlerin osiloskopları 250000 dolara kadar çıkıyor.yani tam tersi

Mnemonic

rigolunde oldukça güzel skopları var ama hiç biri tektronix yada agilentin yerini tutamaz.
mesela bu ik imarka dışında benim bildiğim isole skop malesef yok. kendi imkanlarımızla skop izolasyonu yapıyoruz.
gerçi bende bu ve diğer dijital skobumu satıp 2gs mso sınıfı bir rigol alacağım

sfiber

Saruman

Alıntı yapılan: Mnemonic - 08 Eylül 2014, 21:24:49
rigolunde oldukça güzel skopları var ama hiç biri tektronix yada agilentin yerini tutamaz.
mesela bu ik imarka dışında benim bildiğim isole skop malesef yok. kendi imkanlarımızla skop izolasyonu yapıyoruz.
gerçi bende bu ve diğer dijital skobumu satıp 2gs mso sınıfı bir rigol alacağım

Agilent'in sinyal jeneratörü de içinde olan 70 MHz güzel skopları var

trinity

Ben 750TL fiyata Owon 30mhz osiloskop almıştım, düğmeleri biraz kalitesiz ama iyi kötü işimi görüyor, şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım. Ama bütçeniz uygunsa tektronix almanızı tavsiye ederim.

parda

Alıntı yapılan: sfiber - 08 Eylül 2014, 21:39:32
birde rohde schwarz diye bir marka varmış.

http://www.rohde-schwarz.com/en/product/probes-powerslave_63491-11049.html
Dünyanın en iyi test aletleri markasıdır desek kimse yalan demez. İnanılmaz paradır. Zaten her yerde göremezsiniz.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

polleme

Osiloskop seçiminde alacağınız cihazın kaç MHz'lik olduğu fiyatları çok derinden etkiliyor. Size kaç MHz'lik bir cihaz lazım? Ben yıllarca önce 60 MHz Rigol almıştım, kullandığım süre içinde memnun kaldım, sonar vericilerle uğraşmaya başlayınca 200 MHz'lik Tektronix'e geçtim. Bu, kıyaslanamayacak kadar güzel bir cihaz.

ibo1973

yorum ve tavsiyede bulunan herkeze teşşekür ederim Rigol DS1102E 100 Mhz 2 Kanal Osiloskop aldım siparişini geçtim cihazın gelmesini bekliyorum.

polleme

Şimdiden hayırlı olsun. O cihaz da yaygın kullanılan ve güzel bir cihazdır.

learner