STM32F429 Discovery Linux kurulumu

Başlatan Mucit23, 22 Eylül 2014, 00:37:36

Mucit23

Burada Discovery için Linux kurulumu anlatılmış.

http://www.emcraft.com/products/343

Daha önce hiç bu yönde çalışma yapan oldumu?

ArifAhmet

Hocam bu STM32F429 için özelleştirilmişmi yoksa STM32f4 Discovery ile çalışırmı? Pek ingilizceye hakim değilim. Zaten yazılımın boyutu 2MB. Stm32f4 discovery'de 1MB hafıza var diye biliyorum.
Yaşasın Open Source!

Mucit23

Linux hakkında benimde fazla bilgim yok.

STM32f429 için yazılmış. Nasıl kurulacağı konusunda epeyce ayrıntılı bir açıklama yapılmış. Ama ücretli olarak satılıyor. 33$ fiyatı var.

Biraz uğraşmak lazım Yapanlar var.
uClinux on STM32F429I-DISCO

(Hatta yukarıdaki videoyu Tayfun Karan diye bir arkadaş hazırlamış. Belki Aramızdadır :))

memo333

emcraft aynı zamanda kinetis işlemci üzerinde qt uygulaması çalıştırmıştı..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

oyaz

bu nasıl oluyor ki, STM32F429 içerisinde MMU ünitesi var mı ?
Become a learning machine...

minicihazlar

Alıntı Yapbu nasıl oluyor ki, STM32F429 içerisinde MMU ünitesi var mı ?

uclinux mmu olmayan işlemciler/mikroişlemciler için olan linux versiyonu.

Mucit23

Biraz çalışmak lazım üzerinde. Linüx olmasa bile en azından STM32F429 Discovery tarzı bir karttı EmWin Tarzı bir gui ile ilerlemek şart oluyor.

Karamel

Hocam uclinux ile neler yapabiliriz? nette baktim ama aklimda birsey canlanmadi. linux nedir tam olarak?

ArifAhmet

Büyük ihtimalle portlara gerçek zamanlı erişim vs. şeylerdir.
Yaşasın Open Source!

yldzelektronik

Linux bir işletim sistemedir. Tıpkı windows gibi.uClinux mikrodenetleyiciler için düzenlenmiş çekirdeği olan bir işletim sistemi.Rtos değil bildiğim kadarıyla.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Karamel - 22 Eylül 2014, 16:32:06
Hocam uclinux ile neler yapabiliriz? nette baktim ama aklimda birsey canlanmadi. linux nedir tam olarak?
Linux bir işletim sistemi, işlemciye makina kodu atmak yerine, işletim sisteminin anlayacağı programları yükleyebilirsiniz. İşletim sisteminin desteklediği herşeyi kullanabilirsiniz.
Alıntı yapılan: ArifAhmet - 22 Eylül 2014, 16:37:19
Büyük ihtimalle portlara gerçek zamanlı erişim vs. şeylerdir.
Gerçek zamanlılıkla hiç bir alakası yok. Bu işlemcilerin içinde zaten RTC(real time clock) var, olmasa bile harici bir RTC çipi takılarak gerçek zamanlı yapılabilir. RTOS ile de karıştırmamak lazım, çünkü amaç gerçek zaman değil.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Karamel

hocam benim kafamda halen birsey canlanmadi. simdi uclinux u stm32f429 deney kartina  yukleyince ekrana iconlar baslat cubugu gibi linux cubugu vs mi cikiyor? mesela pdf vs acip okuyabiliyormuyuz ekranda?

mesaj birleştirme:: 22 Eylül 2014, 20:41:32

birde hocam tipki windowsa program yazar gibi uclinuxa nesne tabanli programlami yapiyoruz?

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Karamel - 22 Eylül 2014, 20:40:34
hocam benim kafamda halen birsey canlanmadi. simdi uclinux u stm32f429 deney kartina  yukleyince ekrana iconlar baslat cubugu gibi linux cubugu vs mi cikiyor? mesela pdf vs acip okuyabiliyormuyuz ekranda?
Hafıza kartında pdf dosya varsa, PDF okuma programı yüklüyse/yüklediysen okunabilir. 

Alıntı yapılan: Karamel - 22 Eylül 2014, 20:40:34
birde hocam tipki windowsa program yazar gibi uclinuxa nesne tabanli programlami yapiyoruz?
Nesneye dayalı programlama, windowsla linuxla alakalı birşey değil, bu bir programlama tekniğidir sadece.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Karamel

surada uClinux on STM32F429I-DISCO tayfun hocam isi cozmus. hocam cok heyecanlandim. umarim burada bir hocam deney kartina bu isletim sistemini kurup birseyler yapabilir.