dc motor sürücü ısı koruma

Başlatan cann, 26 Ekim 2014, 19:45:29

cann

mosfetleri aşırı ısınmaya karşı korumak için pratik yöntem nedir?
soğutucuya ısı sensörü monte etmek için nasıl bir sensör olabilir, (ntc, ptc olabilirmi); ısı soğutucuya yansıyana kadar da iş işden geçmiş olabilir mi?  veya devre elemanı aklıma geliyor ama devredeki yeri mesafesi çok deneme gerektiriyor. yani tam bir fikrim yok.

tecrübesi veya önerisi olanlar dan destek istiyorum.
Teşekkürler

polleme

Seri dirence bağlı akım sınırlaması bir yöntem. Soğutma (soğutucu ve/veya fan) da pasif bir önlem olarak kullanılabilir.

cann

biraz önce bir yazı okudum termal kontrol için, oradada bir seçenek olarak akım kontrolünden bahsediyor. bu yöntemi tam anlayamadım akımın ani yükselmelerini önlemek mosfetin ısınmasınıda önler, ama uzun süre normal akım limitlerinde çalışmadan kaynaklanan ısınmayıda önlermi? mosfet ısınınca akım karakteri değişiyor, yani 25 derecede verilen katolog değeri 150 derecede çok düşüyor. burayı tam anlayamadım.

z

Mosfetin ısınmasının sebebi üzerinden geçen akımdır. Mosfet iyi sürüldüğü halde ısınıyorsa daha düşük RdsOn değerine sahip MOS kullanmalısın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

anladım. benim demek istediğim ani akım yükselmeleri sonucu ısınmadan koruma değil. örneğin aralıksız uzun süre sıcak hava koşullarında çalıştı, bu ısınmayı artırmaz mı? akım normal limitlerde de olsa

r32mp

İster istemez artacak. 40 derece hava sıcaklığı olan bir yerde doğal olarak devre kavrulacak. Katalogda çalışma sıcaklıkları aralığı olur. Sıcaklık arttıkca malzemenin durumu da değişir. Sana düşen hem ortam sıcaklığını hemde fet sıcaklığını ölçüp ona göre soğutma yapmak.

Çok iyi hatırlıyorum. yaz mevsiminde Akü şarjı yapıyordum buz serisi fetlerdi. 2 a geçmesine rağmen sanki 20 a geçiyormuşcasına soğutucular ısınıyordu. Hava sıcaklığı doğal olarak etki eder. ama bu soğutma işlemi ile alakalı. ortam sıcaklığını alıp soğutuculara verdiğinde pek de etkili bir soğutma yapmış olmuyorsun.

Su soğutmalı bir sistem olduğunda hiç bir sorun kalmaycak. Ya da gaz soğutmalı. İşin büyüklüğüne göre değişir.

Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

z

Ortam ısınınca mosların sıcaklığı da artacak tabiki. Soğutucu kullanarak ısıyı uzaklaştıracaksın.

Ya küçük soğutucu ve çok düşük RdsOn değerli mos kullanacaksın.
Ya da mosfetleri değiştirmeden daha büyük soğutucu kullanacaksın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Isıyı uzaklaştırmada fan çok etkili bir yöntemdir, soğutucu ile birlikte kullanımı düşünülmeli.

hasankara

ben pcb üzerinde mosfetin tam arkasına denk gelecek şekilde mcp9700 sc-70 smd sensörünü yerleştirmiştim ve mosfetle gnd anahtarlıyordum direk mosfetin gnd pad inden via ile mcp9700 ın gnd padine bağlantı yapmıştım.

cann

benim sistemde aşırı akım koruma var ve sağlıklı çalışıyor. devre kapalı alüminyum kutuda olmak zorunda, fan kullanmak mümkün değil maalesef.

r32mp

Şu olabilir o zaman. ekran kartı modeli şu :Eax1650

Bu kartın üzerinde pompasız gaz soğutma sistemi var. hurdadan sırf soğutucusu için almıştım. böyle bir sistem işini görmez mi ? gaz ısındıkça dönüyor. Bilgisayar servislerinde bulunabilir. Yada eski laptopların işlemci soğutucuları da aynı.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

cann

mosfetleri katlıyorum pcb yüzeyine doğru, pcb ye değmesin diye araya ısıya dayanıklı ve ısıyı pcb ye aktarmayacak ne koyabilirim?