h-bridge inverter

Başlatan eem2015, 01 Kasım 2014, 17:08:29

r32mp

Alıntı yapılan: eem2015 - 02 Kasım 2014, 19:57:08
Öğrenmek istediğim h-köprü güç devresini nasıl kontrol edebilirim.Bunun için nasıl bir entegre kullanmak gerekir.Örneğin 200w çıkış için illaki mosfet veya ıgbt mi kullanmak gerek transistörle sürülebilir mi??Daha öncede belirttiğim gibi çıkış sinüs olmalı ve min.150w güç bağladığımda çıkış gerilim sabit kalmalı.Benim  istediğim hazır devre falan değil.Bu iş için hangi entegre kullanılacaksa bunun direnç değerleri nasıl belirleniyor ve çıkıştaki gerilim nasıl sinüse yakın bir şekilde ayarlanır.Yani işin ezberini istemiyorum tasarım yapmak istiyorum.İşin içinde olan veya daha önce tasarlamış ve iyi bir sonuç almış arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Ezber istemiyorsan, Öncelikle ne kadar güç elektroniği ile alakadarsın ona bir bak, sana kimse baştan aşşağı sistem tasarlayıp vermez. Yukarıda ki yazılar sana bir fikir vermiş olmalı aslında. gene diyorum git 50 w bir inverter al çalışmasını incele ne arıyorsan onun içinde var zaten.

Transistörle de sürersin verdiğim linek bakmış olsaydın anlardın. n kanal fetler ile oluyor verdiğim n kanal şema çalışıyor. Sana düşen ilk önce trafoyu pp sürüp sonra kıymak yada doğrudan f-b sürüp çıkışı filtre etmek. Sinüs istiyorsan mecburen kıyıcı devreside olacak.  Google amcaya diyeceksin ki "h type mosfet inverter" yada "Full Bridge inverter" İngilizce kaynaklar sana anlatacak.

Tam sinüs istiyorsan kendi işine uygun mcu yada modül yahut sinüs çıkış veren sinyal üreteci ic bulacaksın google amca da çok var. alacaksın, pwm çıkışını filtre edip bir opamp üzerinden geçirip kıyma işlemi gerçekleştireceksin. öncesinde ise push-pull sürebilirsin.

Zaten bu işlemleri yaptığında çıkışın sabit olacak. Bu devrelerde geri besleme olayı vardır. Resmini verdiğim 3524'un "error amp" yazan 1. bacağı geri besleme girişidir. Yani yük bindiğinde voltaj düşümü olur. Çipin içinde ki opamp okur ve duty genliği değişir.

Modifiye sinüsü biraz daha sinüs yapabilirsin filtre ile. Defalarca bu tip devreler yaptım ve çalıştırdım bir tanesi de tam sinüs idi sinüs çıkış vereni kendim tasarlamıştım .

Kolay gelsin.

Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

eem2015

r32mp arkadaşım, ben sana anlatamadım hala derdimi ona yanıyorum.Son olarak özet geçeceğim.Ben devrede hangi malzemeleri kullanacağımı biliyorum.Fakat dirençler neye göre konuyor.Hesabı olması gerek bunun onu bilen bir arkadaştan yardım istiyorum.Bütün devrelerde aynı direnç değerleri kullanılıyor gibi konuşmussun.Hazır devreler olduğunu ben zaten biliyorum araştırdım.Fakat örnek veriyorum SG3524 kullanmış devrede bunun bacak çıkışlarına direnç ve kondansaörler gelmiş.Güç bölümüne yine aynı şekilde işte bunlar neye göre hesap ediliyoda konuyor ben bunu öğrenmek istiyorum.Umarım beni anlayan ve bu işi bilen bir arkadaş çıkar.