h-bridge inverter

Başlatan eem2015, 01 Kasım 2014, 17:08:29

eem2015

Merhaba arkadaşlar, tam köprü h-bridge inverter devresi tasarlayacağım.Minimum150w gücünde ve 220v 50hz çıkış olacak. Yardımcı olabilir misiniz?osilatör ve güç devresi olarak nasıl birşey yapabilirim??

r32mp

Kopya çekebilirsin mesela piyasa da satılan dandirik 50w lık çeviriciler var.Onların içini inceleyebilirsin.

Kabaca yapacağın iş:

bir tane pwm sürücü entegresi alırsın sg3524-3525 yada tl494 yada türevi. Bir sürü örnek proje var.
Ferit nüve kullanacaksan, yüksek frekanslarda çalışacaksın ve sana kolaylık olsun. Hurdacıya git eski bilgisayar güç kaynağı bul. İçerisinde ki ana nüve ie33 ya da benzeri onu zarar vermeden çıkar. 300 w a kadar alırsın. Hatta sürücü entegresini de güç kaynağından  dan alırsın tabi hasar görmemiş ise.

Basitçe devreni kurup test edeceksin.

Trafo çıkış voltajı 270- 300 v civarı olur. Bunu 220 v'a kıyman gerekir. 2 tane sürücü entegren olur. Biri trafo için diğeri de  kıyma işlemi için.

Normal sac nüve trafo kullanırsan kıyma işlemine gerek kalmaz. Doğrudan çıkış alabilirsin.Daha basittir. sg3524 ile yapılmış çokca örnek var. senin yapacağın H köprüsünü ilave etmek.

https://320volt.com/sg3524-dc-ac-inverter-projesi-250w-5000w/

Bunun 350 w versiyonunu yapmıştım gayet güzel çalışıyor. Bu devreyi inceleyerek başlayabilirsin. Geri beslemesi biraz dertli idi ama doğru trafo kullanılırsa sorunsuz çalışıyor. Bir başla gerisi gelir.

Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

eem2015

öncelikle tşk ederim. peki bu 3524 entegresinin 11 ve 14 nolu bacaklarına tam köprüyü nasıl bağlarım. kullanacağım direnç değerlerini nasıl seçmem gerekir.?saç nüve kullanırsam kaç waat seçmeliyim trafoyu??Bide trafo ne kadr güçlü olrsa o kadar fazla mı çıkış gücü alırım?Yada bu trafo gücünü fazla yüksek almadan devre çıkış gücü nasıl yükseltilir??

r32mp

Çıkış bacaklarını şöyle bağlarsın Örnek:

resimde ki direnleri 1 k al, 22 k ile de şaseye verdiğini düşün.

Aynı direnç değerleri ile çalışırsın.

Sac nüve kullanırsan, ne kadar güçlü olamsını istiyorsan o kadar güçlü bir trafo alacaksın. 150 w demişsin 150 w yada yakın değerlerde bir trafo bulsan işini görür. üstü de olabilir. Trafo ne kadar güçlü olursa o kadar fazla güç alınır ama ona göre de fet seçmen gerekir. 100 W trafodan 200 w almaya kalkarsan sargıları yakarsın. gücünün üzerinde çalıştıramassın. 100 w trafoya dah kalın sargılar sarıp daha fazla akım geçirsen, nüve doyuma ulaşır başlar cızırdamaya.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

z

Hic H bridge MOS grubu boyle surulurmu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

r32mp

Alıntı yapılan: z - 02 Kasım 2014, 12:06:57
Hic H bridge MOS grubu boyle surulurmu?

Daha önce de böyle çalıştırdım. 4 mos da N kanaldı. Sadece diyotları yerleştirmedim. İnverterler de de bu şekilde bağlantı yapılmış. Yannış mı bu bağlantı ?

Erol YILMAZ

High side Vgs için besleme +12v nereden geliyor???

r32mp

Alıntı yapılan: Allegro - 02 Kasım 2014, 14:21:42
High side Vgs için besleme +12v nereden geliyor???

Yapılırsa pwm sürücü entegresinden gelir. Ben örnek olsun diye koydum o şemayı. Entegrenin şu bacaklarına :

12,13. bacaklarına uygulanan voltaj 12 v demiş oldum yani. proteus'un demo versiyonunu kullanıyorum bu entegre kütüphanesinde yok.

Merak edip tekrar denedim bir motor sürdüm. Çalışıyor. irfz44n.Örnek böyle:

Normal de p-n kanal transistör yada fet ile yapılıyor. Bu konudan sonra biraz araştırdım. Ama bu şekilde de sürülüyor. tabi örnekler de motor sürülmüş.

eem2015

şimdi ben sg3524 entegrenin 11 ve 14 bacaklarına direk olarak h-köprü olarak mosfetleri bağlayıp trafoya verdiğimde yani örnek olarak 200w trafonun çıkışta da 200w güç alabilirim.Peki bu çıkışın tam sinüs olabilmesi nelere bağlı??Bu sebeple sordum kullanılacak dirençleri nasıl belirleyeceğimi??Ben istediğim kadar yüksek trafo kullansamda yine aynı dirençleri mi kullanacağım.Bunu nasıl belirleyeceğim??Benim için en önemli sey çıkışa 150w bir yük bağladığımda çıkış geriliminin sabit kalması??

Erol YILMAZ

r32mp hocam,

N kanal mosfet in sürülmesi için GATE gerilimi SOURCE geriliminden 8...14V arası yüksekte olmalı.
Mantıklı şekilde düşünelim.

+ taraftaki N kanal FET iletime geçtiğinde SOURCE unda kaç V olmalı ?

Bir anahtar gibi olacaksa +12V olur değil mi ?  Olur....
Peki GATE gerilimi ne olmalı  ?   12 + 8 = yani en az 20V olmalı !!!

Bu 3524 çipi tarafından üretilmiyor.
Bu çip te herhangi bir charge Pump yada Bootstrap durumu yok.

Bu durumda şema geçersiz oluyor...

Ayrıca konuyu açan arkadaşa,
SİNÜS üretmek için biraz araştırmak ve düşünmek lazım.

mesaj birleştirme:: 02 Kasım 2014, 16:54:33

İnvertor ve switch mode uzmani değilim.
Sinüs için öncelikle 310v DC elde edilir.
Sonra mos ile veya İgbt ile kurulmus h bridge devresinde
Belirli sureler ile pwm değeri değiştirilerek AC kiyim yapilir.
Frekans bence en az 20 kHz olmali ki bundan sonraki filtre islemi kolay olsun.

eem2015

Allegro arkadaşım bilgin için tşk edrim.Benim de öğrenmek istediğim şey h-köprü güç devresini nasıl kontrol edebilirim.Bunun için nasıl bir entegre kullanmak gerekir.Örneğin 200w çıkış için illaki mosfet veya ıgbt mi kullanmak gerek transistörle sürülebilir mi??Daha öncede belirttiğim gibi çıkış sinüs olmalı ve min.150w güç bağladığımda çıkış gerilim sabit kalmalı.Benim  istediğim hazır devre falan değil.Bu iş için hangi entegre kullanılacaksa bunun direnç değerleri nasıl belirleniyor ve çıkıştaki gerilim nasıl sinüse yakın bir şekilde ayarlanır.Yani işin ezberini istemiyorum tasarım yapmak istiyorum.İşin içinde olan veya daha önce tasarlamış ve iyi bir sonuç almış arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

r32mp

Alıntı yapılan: Allegro - 02 Kasım 2014, 16:00:46
r32mp hocam,

N kanal mosfet in sürülmesi için GATE gerilimi SOURCE geriliminden 8...14V arası yüksekte olmalı.
Mantıklı şekilde düşünelim.

+ taraftaki N kanal FET iletime geçtiğinde SOURCE unda kaç V olmalı ?

Bir anahtar gibi olacaksa +12V olur değil mi ?  Olur....
Peki GATE gerilimi ne olmalı  ?   12 + 8 = yani en az 20V olmalı !!!

Bu 3524 çipi tarafından üretilmiyor.
Bu çip te herhangi bir charge Pump yada Bootstrap durumu yok.

Bu durumda şema geçersiz oluyor...

Ayrıca konuyu açan arkadaşa,
SİNÜS üretmek için biraz araştırmak ve düşünmek lazım.

Çipin bacaklarından kasıtım, çipin içindeki transistörlerin kollektörlerine 12 v verilince alacağımız gate voltajı idi. Dediğiniz gibi çip üretmiyor.

peki bunun gerçek dünyada çalışması anormal değilmi ? Bu durumda çalışmaması gerekiyor ama çalışıyor. Bende ki malzemede mi bir anormallik var ?

Şöyle de bir örnek var. Ararken bulmuştum burada da n kanal 4 adet mosfet kullanılıyor.

N Channel Mosfet "H Bridge on Breadboard" Paul Wesley Lewis

mesaj birleştirme:: 02 Kasım 2014, 17:05:31

Alıntı yapılan: eem2015 - 02 Kasım 2014, 15:46:43
şimdi ben sg3524 entegrenin 11 ve 14 bacaklarına direk olarak h-köprü olarak mosfetleri bağlayıp trafoya verdiğimde yani örnek olarak 200w trafonun çıkışta da 200w güç alabilirim.Peki bu çıkışın tam sinüs olabilmesi nelere bağlı??Bu sebeple sordum kullanılacak dirençleri nasıl belirleyeceğimi??Ben istediğim kadar yüksek trafo kullansamda yine aynı dirençleri mi kullanacağım.Bunu nasıl belirleyeceğim??Benim için en önemli sey çıkışa 150w bir yük bağladığımda çıkış geriliminin sabit kalması??

Direk olarak değil. çipin datasheet ne bakarsan içerisinde iki adet transistör olduğunu görürsün. Transistörlerin kollektrörüne voltaj girip emiterinden fetlere gidecek.

Tam sinüs istiyorsan Allegro hocamın dediği gibi voltajı 270-310 v arasında çıkarıp 220 ye kıyacaksın. bunun için hazır modüller var. alıp kullanabilirsin. Tabi şu fetlere aklım ermedi şimdi.

Dirençerin görevi fetlerin tam sönümünü sağlamak için. Kullandığın malzemeye göre de değişir.

zipzip

Alıntı yapılan: r32mp - 02 Kasım 2014, 16:58:44
peki bunun gerçek dünyada çalışması anormal değilmi ? Bu durumda çalışmaması gerekiyor ama çalışıyor. Bende ki malzemede mi bir anormallik var ?
Çalışır görünür de aslında mosfetler tam switch olarak çalışmaz. Motor döndüğü için çalıştığını sanırsınız. Gerçekte olan ise üst taraftaki mosfetlerin gate'ine 12V uyguladığınızda aslında mosfet motoru belirli bir gerilime kadar sürebilir. Gate de en az 5V olması halinde motorun ucunda en fazla 7V olur. Gerçek değerler mosfet ve yüke göre değişir. Üst mosfet motora bir miktar akım geçişine izin verir, ancak bu switch olarak çalıştığı anlamına gelmez.

kralsam

eem2015

Öğrenmek istediğim h-köprü güç devresini nasıl kontrol edebilirim.Bunun için nasıl bir entegre kullanmak gerekir.Örneğin 200w çıkış için illaki mosfet veya ıgbt mi kullanmak gerek transistörle sürülebilir mi??Daha öncede belirttiğim gibi çıkış sinüs olmalı ve min.150w güç bağladığımda çıkış gerilim sabit kalmalı.Benim  istediğim hazır devre falan değil.Bu iş için hangi entegre kullanılacaksa bunun direnç değerleri nasıl belirleniyor ve çıkıştaki gerilim nasıl sinüse yakın bir şekilde ayarlanır.Yani işin ezberini istemiyorum tasarım yapmak istiyorum.İşin içinde olan veya daha önce tasarlamış ve iyi bir sonuç almış arkadaşların yardımlarını bekliyorum.