Punta kaynak için mosfet bağlantısı nasıl olmalıdır?

Başlatan remzi, 02 Kasım 2014, 21:05:30

bocek

Şurdaki arkadaş
http://ultrakeet.com.au/write-ups/cdWelder
arabalarda kullanılan hi-fi audio kapasitörlerden kullanmış. dsPIC kullanmış elimde bu vardı demiş.

Şurda bulabilirsiniz:
http://www.sahibinden.com/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning?pagingSize=0&query_text=kapasit%C3%B6r

Burdaki arkadaş ta
http://www.pittnerovi.com/jiri/hobby/electronics/welder/index.html
yukardakinden esinlenmiş ama 20 tane 47000uF/35V kapasitör kullanmış. Enerji aktarımı daha güzel filan demiş. Hem de Atmel ile yapmış.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

z

Alıntı yapılan: remzi - 03 Kasım 2014, 18:04:08
İsmi varmı bu kapasitörlerin?
Satıcıdan ne olarak istiycez?

Zamanında 150 kw gücünde flash lamba ile çalışmıştım. Flash kapasitörlerden bu proje sayesinde haberdar  oldum.

Elime geçen elektrolitik kapasitör kataloğunda flash uygulamaları için irtibata geçiniz şeklinde dip not vardı. İsim vs bilmiyorum. Klasik elcolarla projeyi yaptım. Flash uygulaması için üretilmemiş kapasitörler çok hızlı yaşlanıyor bunu biliyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Alıntı yapılan: bocek - 03 Kasım 2014, 18:34:53
Şurdaki arkadaş
http://ultrakeet.com.au/write-ups/cdWelder
arabalarda kullanılan hi-fi audio kapasitörlerden kullanmış. dsPIC kullanmış elimde bu vardı demiş.

Şurda bulabilirsiniz:
http://www.sahibinden.com/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning?pagingSize=0&query_text=kapasit%C3%B6r

Burdaki arkadaş ta
http://www.pittnerovi.com/jiri/hobby/electronics/welder/index.html
yukardakinden esinlenmiş ama 20 tane 47000uF/35V kapasitör kullanmış. Enerji aktarımı daha güzel filan demiş. Hem de Atmel ile yapmış.

Bende ilk verdiğiniz linkteki projeyi yaptım.
dspic yerine 18f452 taktım. kodunu felan yazdık. ama punta akımı düşük.

Alıntı yapılan: z - 03 Kasım 2014, 19:10:14
Zamanında 150 kw gücünde flash lamba ile çalışmıştım. Flash kapasitörlerden bu proje sayesinde haberdar  oldum.

Elime geçen elektrolitik kapasitör kataloğunda flash uygulamaları için irtibata geçiniz şeklinde dip not vardı. İsim vs bilmiyorum. Klasik elcolarla projeyi yaptım. Flash uygulaması için üretilmemiş kapasitörler çok hızlı yaşlanıyor bunu biliyorum.

Z hocam flash kapasitörlerini yaşlanmadan başka bize başka dez avantajları olurmu?
Punta olarak yine aynı puntayı yapması lazım değil mi?

z

Deşarj devresindeki toplam direnci gözönüne alalım.

Kapasitörlerin ESR değeri + Mosfetin Rdson değeri + Kabloların ve elektrodların direnci + kaynatılacak parçanın direnci.

Bu dirençlerin her birisinde gerilim düşümü olur ve güç kaybı yaşanır. En büyük güç kaybının kaynatılacak parça üzerinde olmasını isteriz.

Bu nedenle ESR değerimizin çok düşük olması ve zamanla artmaması istenir.

Proje benim de çok hoşuma gitti.

remzi

Peki hocam elimdeki kapasitör gerçekten 2farad'mı diye nasıl ölçebilirim?
Elimde LCR metre var ama ölçemiyor fıkara.
I=Cxdv/dt  'den I/C=dv/dt  formulundan aşağı yukarı bir değer yakalayayım diyorum ama çok küçük bir kapasite çıkıyor. 2Farad'la hiç alakası yok...

Erol YILMAZ

To= R . C
Formülünden yola cikarak 10 ohm bi dirençle kapasiteyi sarj ederken sinyali dijital skopla okuyarak C değerini bulabilirsin diye düşünüyorum.
Not: direncin wattli olması gerekebilir.

r32mp

Mosfet yerine yüksek akım kontaktörü kulansanız daha iyi değilmi ? 4.5 ohm dirençten kurtulursunuz ?
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

remzi

Alıntı yapılan: r32mp - 03 Kasım 2014, 22:21:54
Mosfet yerine yüksek akım kontaktörü kulansanız daha iyi değilmi ? 4.5 ohm dirençten kurtulursunuz ?
mosfet iç direnci bir tanesinin 4.5mohm(4.5 ohm değil.)
Kontaktör ile olmaz çünkü punta süresini oynayabilmem gerekiyor.
3-10msn arasında ayar yapmam gerekiyor...

z

Kontaktör nasıl olacak orda? Daha ilk harekette kontaklar yapışır zaten.

ipek

10mS kontaktor yoktur bence ,yay ataleti yetişmez.

piyasada gördüğüm punta aparatları hep tristörlü,sürücü trafosu ile ateşleniyor.

z

Alıntı yapılan: remzi - 02 Kasım 2014, 21:05:30

Bu sekilde surmek yerine Source bacagi GND de olsa. Kaynak elektrodlari Vcap ile Drainden ciksa. Gate ucuna 15v gibi sinyal versen olmuyormu?

Voltaji dusuk tutmak yerine cok yuksek tutsan kapasitorun degerini dusursen olmaz mi?

Buyuk kapasitor dusuk voltaj kullanmak yerine kucuk kapasitor yuksek voltaj kullansan olmuyormu?

ilhan_mkp

deşarj kaynağının mantığı kondansatörler tristör ile  doldurulur.
gerilim izlenip belli seviyede şarj kesilir.
deşarj tristörüyle iş parçası  üzerine boşaltılır.
kaynak kalitesini iş parçasındaki basinç çok etkiler.
çıkşın 1:1 oranlı trafoyla izole edilmesinde fayda var.

HexfeT

Alıntı yapılan: z - 05 Kasım 2014, 23:43:53
Bu sekilde surmek yerine Source bacagi GND de olsa. Kaynak elektrodlari Vcap ile Drainden ciksa. Gate ucuna 15v gibi sinyal versen olmuyormu?

Ben söyledim ama pek dikkate alınmadı. "Aslında mosfetler şekildeki gibi bağlayınca çalışıyor. Ama punta akımı zayıf" dedi arkadaş, ama zaten çözmeye çalıştığımız bu.

Mosfetleri usulüne uygun şekilde bağlayıp sürmedikten sonra punta akımının zayıf olmasının birincil sebebini başka bir yerde aramaya gerek var mı? İstediğin kapasitörü kullan, istersen milyon joule enerji depola, o mosfetleri olması gerektiği gibi süremezsen bu iş zaten olmaz. "Mosfetin iletime geçmesi" çok iyi anlaşılması gereken önemli bir mevzu. Parmağımla dokunarakta iletime sokarım ama istediğim işi yapar mı?

Önemli birkaç nokta daha var. Kapasitörler depoladıkları enerjinin neredeyse kısa devreye yakın bir yük ile aniden boşaltılmasından pek hoşlanmazlar, konuda belirtildiği gibi bunu kaldırabilecek, kısa sürede sukoyvermeyecek tipte bir kapasitör kullanmak lazım.

İletim direncinin düşük olması istenen bu tip bir uygulamada tristörün mosfete bir üstünlüğü var mı? Ucuz olduğu için mi tercih ediliyor?

Tristörlü tasarımda tristör durdurulup kaynak akımının süresi sınırlandırılıyor mu? Yoksa kapasitör boşalana kadar iletimde mi kalıyor?

z

Verilen semanin orjinaline (verilen linklerden birisinde vardi) bakinca Gate voltajinin Vcap degerinden daha yuksek oldugunu goreceksin. Dolayisi ile sorun yok aslinda.

Belki arkadas bu voltaji yuksek vermedi.

Fakat bahsettigimiz gibi surulurse is basitlesecek. Daha dogrusu gate icin yuksek voltaj kaynagina gerek kalmayacak.

HexfeT

Bu şekilde bekleneni yapıyor olsa bile Gate voltajının gnd'sini kaynaklama noktası üzerinden dolandırmak hiç mantıklı bir hareket değil.

Her biri 200Amper 5miliohm 4 paralel mosfetin olması gerektiği gibi sürüldüğünde yeterli kaynak akımını sağlayamaması pek olası değil.

Yapılacaklar basit,

Kapasitörün uygun olup yeterli enerjiyi depoladığından emin olmak. Bunun için fetleri aradan çıkarıp doğrudan kaynaklama denemesi yapılabilir.
Fetlerin doğru sürüldüğünden emin olmak. Devrenin dediğimiz gibi revize edilip 10-15v gate voltajı aldıklarını görmek.
Akımı taşıyan iletken çaplarının yeterli olduğundan emin olmak.
Kaynaklama noktasında kullanılan "elektrot" diye tabir edebileceğimiz kısmın iletkenliğinden emin olmak.