Punta kaynak için mosfet bağlantısı nasıl olmalıdır?

Başlatan remzi, 02 Kasım 2014, 21:05:30

z

Onerdigimiz gibi yapilmamasinin tek bir sebebi olabilir.

Devrenin Gndsi negatif ve GND bir sekilde topraga bagli olabilir. Kaynatilacak nesne de topraga bagli bir sey olabilir. Bu durumda Source bacaginin GND de olmasi terslik olusturur.

Bu sorun ancak devreyi topraktan yalitmakla mumkun. Yada mos verilen semada oldugu gibi sourse ucundan cikis verecek sekilde baglanacak.

Bence bu sorundan dolayi boyle yapilmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Selam,

Gate'i Push-Pull transitör yapısı ile sürülen P kanal Mosfetler sanırım kayıpsız olur.
Hatta hızlı anahtarlama olmayacağı için Push-Pull yapısınada gerek yok,Gate'i bir dirençle
pullup yapılmış fet'i lojik seviye ile sürülecekse bir transistör(Tampon) ile şaseye çekmek işi görür sanırım.
Lojik seviye yoksa direkt şaseye çekilip fet'ler iletime sokulur.
P kanal fetler Low Side iletimde oldukları için Gate'i doyurma sıkıntısı olmaz diye düşünüyorum.

z

PMOSlar burada sikintili olur. Olmayacak varsa da cok pahali olur.

Cunku kaynak akimi yuzlerce amper. Bu akim icin direnci dusuk Pmos bulmak sikintili.

JOKERAS

Evet P kanal Mosfet bulmak sıkıntılı olabilir.
Şöyle yapılsa...
Bu şemada fetler Soruce  kullanılmış.
Sink kullanılsa  fetler daha iyi iletime sokulamazmı?

Capasitor ------------>Elektrod +

Fet  Drain ------------>Elektrod -

z

Bugun elimdeki malzemelerle islemci kullanmadan dogaclama bir devre yaptim. 6 adet paralel mosfetten (IRF250P)  3 tanesi daha ilk ateslemede kisa devre oldu.

25 adet 1000uF 50v kapasitoru 44v da doldurarak denedim.

Darbelerin frekansini ve toplam darbe suresi ayarlanabilir yaptim.

En buyuk hatam moslar icin tekrarlanabilir asiri akim suresi icin sistemde onlem almamis olmam.

Neyse devam edecegiz...

remzi

Benim yaptığım şemaya göre hiç arıza olmadı.
IRFP2907 tavsiye ederim.

z

remzi

z

remzi

Kapasitör daha öncede söylediğim gibi 1F'a paralel 15000uF ve 10000uF kondansatörler.
Voltaj 18V denedim...

OG

Şöyle bir ihtimal olabilir.

Sizin şemada R12, orjinal şemada R30 olarak görülen 1K lık direncin GND bağlantısını kesseniz (sonsuz direnç) veya diğer deyiş ile yüksek direnç değerlerine çekseniz MOSFET ani bir şekilde sağlıklı sürülemeyecek.

Siz böyle kopukluk gibi bir hata yapmadınız fakat zayıf tuttuğunuzu düşünüyorum ve o noktanın GND voltaj değeri gecen kaynak akımı sebebi ile diğer GND ler arasında istenen 0V farktan uzaklaşıyor ve mosfet linear bölgeye doğru kayıyor, bu da yüksek iç direnç yani düşük deşarj akımı demektir.

Önce şu 3 noktanın GND lerinin çok sağlam şekilde birbirine bağlı olduğundan emin olun, Bahsi geçen direncin GND si, PUNTA GND si, CAP GND si.

Sonra bunun esas devrenizin GND si ile çok sağlam irtibatlı olduğundan emin olun.

Veya farklı söyleyişle, bütün GND leri (Punta GND si, 1K GND si, devre GND si)  CAP GND'sinde sağlam bir şekilde Yıldız olarak birleştirin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.