Punta kaynak için mosfet bağlantısı nasıl olmalıdır?

Başlatan remzi, 02 Kasım 2014, 21:05:30

remzi

Kapasitif deşarj yöntemi ile Punta yapmayı düşünüyorum. 2 Farad kapasitör aldım.(Kapasitöün üzerinde 2F yazıyor ama zannerdersem 2F değil) Bunun LM317T ile istenilen gerilime kadar şarj ediyorum. 4 adet irfp2907'yi paralel bağladım. kapasitörün enerjisini mosfetler üzerinden punta ucuna aktarıyorum ama punta akımı çok zayıf kalıyor.

Mosfeti doğru mu sürüyorum?
Atladığım bir nokta var ama bulamadım.

Kabil ATICI

tristör dene.
Direnç üreten fabrikada staj yaparken, direcin bacaklarını kaynak yapan makinede tristör   kullanılıyordu.
Kondansatör üzerindeki gerilim bitip akım kesilince otomatik olarak susar
ambar7

remzi

Ama benim punta yapma sürem var. 5ms-15msn civarında tristör işimi görmez.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ankyra

Alıntı yapılan: remzi - 02 Kasım 2014, 21:43:57
Ama benim punta yapma sürem var. 5ms-15msn civarında tristör işimi görmez.

ne kadarlik bir punta akimi gecireceksiniz? iletkenleriniz yeterince kalin mi?

remzi

Kondansatör voltajı 16.4V. (Değiştirilebilir.)
Tahmini puntalama süresi 10msn civarı.
mosfet iç direnci 4.5m ohm.
puntalamak istediğim metalde aşağı yuları 1 mm kalınlığında...

z

Bu ise uygun kondansatorleri buldunmu? Siradan elektrolitiklerle olmaz bu is.

ankyra

ben de kapasitor kullanarak punta yapmistim, ancak tristor kullandim. akimi punta elektrodlarina tasiyan iletkeni 6 mm2 yapmistim sanirim. daha incesi randiman vermemisti. kapasiteyi direk punta yapacagin saca bosaltinca kayniyor mu? denedin mi? tristor kullansan da puntalama suren 10 ms civari olacaktir. T=RxC vs...

HexfeT

Mosfetlerin sürülme şekli yanlış değil mi? Kapasitör voltajını Drain den girip punta için Source ve GND kullanıyorsunuz galiba. Sonuçta bu şekilde punta uçları birleşince moslar iletime geçer ama pek kararlı olmaz gibi. Mosfetlerin Source uçlarını GND ye bağlayıp punta için +Vcap ve Drain kullanarak deneyin. İletim direncinin mümkün olan en düşük seviyede olması için Vgs voltajının min. 10v olduğundan emin olun.

remzi

Alıntı yapılan: z - 02 Kasım 2014, 22:46:27

Arabalarda kullanılan kapasitörlerden aldım 2F. İşimi görmezmi?

Alıntı yapılan: ankyra - 02 Kasım 2014, 22:48:26
ben de kapasitor kullanarak punta yapmistim, ancak tristor kullandim. akimi punta elektrodlarina tasiyan iletkeni 6 mm2 yapmistim sanirim. daha incesi randiman vermemisti. kapasiteyi direk punta yapacagin saca bosaltinca kayniyor mu? denedin mi? tristor kullansan da puntalama suren 10 ms civari olacaktir. T=RxC vs...

Tristör işimi görmüyor maalesef...

mesaj birleştirme:: 03 Kasım 2014, 09:18:39

Alıntı yapılan: HexfeT - 03 Kasım 2014, 01:36:10
Mosfetlerin sürülme şekli yanlış değil mi? Kapasitör voltajını Drain den girip punta için Source ve GND kullanıyorsunuz galiba. Sonuçta bu şekilde punta uçları birleşince moslar iletime geçer ama pek kararlı olmaz gibi. Mosfetlerin Source uçlarını GND ye bağlayıp punta için +Vcap ve Drain kullanarak deneyin. İletim direncinin mümkün olan en düşük seviyede olması için Vgs voltajının min. 10v olduğundan emin olun.

Aslında mosfetler şekildeki gibi bağlayınca çalışıyor. Ama punta akımı zayıf

ilhan_mkp

gerilimi yüksetmen gerekir.
tristör aslinda daha uygun.

fbkaya

remzi

Alıntı yapılan: fbkaya - 03 Kasım 2014, 12:40:04
Kapasitörü nerden, nekadara aldınız ?
79TL'ye internetten aldım...

mesaj birleştirme:: 03 Kasım 2014, 16:01:17

Alıntı yapılan: z - 02 Kasım 2014, 22:46:27

Z hocam hangi tip kondansatör kullanmak gerekiyor punta için?

z

Flash uygulamalari icin uretilen kondansatorleri bulmak lazim. Siradan kapasitorler kisa sure icinde performans kaybina neden olur.

remzi

Alıntı yapılan: z - 03 Kasım 2014, 16:32:36
Flash uygulamalari icin uretilen kondansatorleri bulmak lazim. Siradan kapasitorler kisa sure icinde performans kaybina neden olur.
İsmi varmı bu kapasitörlerin?
Satıcıdan ne olarak istiycez?