thermometre saat projesi şema dosya

Başlatan durubay, 05 Mayıs 2005, 00:38:30

durubay

linkte verdigim dosyada şema ve hex dosyası mevcut.
ozellikleri:
saat ayarı ve saat ile derece ne kadar sure gorulecek ayar yapılabiliyor
termometre eksi derecelerde göstermez bu hali ile
sadece artı dereceleri gosterir.
INDIR
Tuncay

Veli B.

Güzel şeyler yapabildiğiniz muhakkak fakat hex dosyası, bizlerin fikir edinmesi açısından katkısı olacak bir unsur değil.
Bilgi paylaşımı amacı ile veriyorsanız bu linki, şahsen, kaynak kodu görmek isterim. :?:

sezgin05

Web Page Name
burada Dual termometre  açık kodları var.AVR+LCD.

mustafacan

projenin proteusta çizimini yaptım ancak simüle edemedim. Sorun u çözemedim. ama hex den şüpheleniyorum. Başka deneyen varmı acaba
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

gosub

Mustafa arkadaşıma katılıyorum bende proteusta çizdim ama çalışmadı !
ELEKTROSERVİS                         TEKNİK                                    SERVİS                                               HİZMETLERİ

sezgin05

Arkadaşlar DS1820 için proteus lib ve mod.dosyam olmadığı için
ısıyı 00 okudum ama saat düzgün çalıştı
sorun yok ama KATANA'ya katılıyorum bu boardı diğerlerinden ayıran en önemli husus paylaşımcılığın önceliğidir.Açık kod alabilirsek çok daha faydalı olur.Bu haliyle bile paylaştığı için teşekkürler ustaya...

Ersin

proteusta OneWire destegi daha yok , ki ds1820 onewire.

mustafacan

Be devreyi proteusta çizdim. baskı devresini hazırladım. defalarca kontrol ettim. çizimimde bir hata yok. bastım yaptım. çalıştımak istedim çalıştı.elimde 5k1 olmadığı için 4.7 k kullandım. up down tuşlarına basınca ekran gidiyor sete basınca16f84 ölee ısınıyorki hemen fişi çektim  tam 4 tane 16f84a bozdum.  muhtemelen dirençelri gerçek değeri takınca herşey düzelir ama saat gayet iyi çalışıyor şaşma yok. bide 1820yi takmadım ısıyı 76 derece gösterdi. muhtemelen dirençleri değişip 1820yi takınca herşey düzelir umarım 1820 yarın elkimde dirençleride değişince sonucu yazarım. bide saat hep 12:34 den başlıyor. elimde bd139 yoktu bd 135 kullandım

yaptığım çizimleri veriyorum.

Dosyayı   http://finance.groups.yahoo.com/group/picprojeup5/files/MustafaCAN/    
adresine upload ettim.

ferhat397

ledlerle yaptığın displayin baskı devresi varsa ferhatdogan66@hotmail.com a yada foruma ekleyebilirmisin. Bide şu yahoo forumuna nasıl üye oluyoz

mustafacan

led displayın ares dosyası yukarda verdiğim linkinj içindedir kolay gelsin...

mustafacan

dirençleri 4,7k dasn 5 k ys çevirdim gösterge 00dereceye döndü ama 18b20 sensörü taktım ama ısıyı ölçmedi birde saat ayar düğmeleri çalışmıyor. reset atıyor ilerleme olursa yazarım.sorun var

durubay

Arkadaşlar şemadaki direncler için ozür dilerim ben tahmin edersiniz diye duzeletmemiştim.... butonları şaseye ceken direncleri 10K transisötlerin beyzine giden dirençlere ise 1k takarsanız iyi sonuc alırsınız.
5k 4k7 fark etmez digerleri...

Ayrıca transistorler bc237 v.s olabilir buyuk display kullanıyorsanız her segment içinde bir transistör (toplam 7 transistor) eklemeniz lazım.
mustafa can kardeşim emek vermişsin takıldıgın bir yer olursa mail atabilirsin. durubay@gmail.com
Tuncay

mustafacan

Alıntı yapılan: "durubay"Arkadaşlar şemadaki direncler için ozür dilerim ben tahmin edersiniz diye duzeletmemiştim.... butonları şaseye ceken direncleri 10K transisötlerin beyzine giden dirençlere ise 1k takarsanız iyi sonuc alırsınız.
5k 4k7 fark etmez digerleri...

Ayrıca transistorler bc237 v.s olabilir buyuk display kullanıyorsanız her segment içinde bir transistör (toplam 7 transistor) eklemeniz lazım.
mustafa can kardeşim emek vermişsin takıldıgın bir yer olursa mail atabilirsin. durubay@gmail.com

dirençleri değiştirdim saat ayarlanmaya  derece ve saatin ekranda kalma süreleride ayarlanmaya başladı. ancak u defada 18b20 sensörü ile ısıyı okuyamıyorum. ekranda hala oo derece yazıyor. elimde 4 tane sensor vardı. hepsiylede denedim.
Şu aşamada tek sorun kaldı. Sadece ısıyı okuyamıyoruz...

mustafacan

Sn Durubay  lütfen gmail mailinizi takip ediniz. ilginize teşekkür ederim.

ete

Arkadaşlar,

Hemen hemen tüm boardlarda en çok aranan ve istenen devre olarak saat+termometre devresini gördüm. Bunun sebebi galiba bir kısmı okul ödevi olarak yapılıyor bir kısmıda özel merak sonucu yapılıyor. Birde dışarıda benzer uygulama devreleri görüyorum. Bende bir tane yapayım istedim.
İki program ve devre hazırladım. Birisi LCD ile çalışıyor diğeri ise LED diplay'li.
Her iki programın açık kodlarınıda veriyorum. LCD li devreyi yaptım çalıştırıyorum. LED li devreyi ise yalnızca simule ettim. Sanırım oda çalışır.

Link aşağıdadır.

http://rapidshare.de/files/2559797/SAAT-TERMO.rar.html

Isis de simulasyon yapabilmek için, program içinden sensör okuma (Gosub Sensoroku) kısmını şimdilik kapatın. İsis de DS 18B20 model dosyası olmadığı için program o kısımda çok fazla bekliyor ve sanki çalışmıyormuş gibi davranıyor. Ayrıca LED display de Saniye kısmı kullanılmadığı için ekranın değişmesi 1 dakika sonra olmaktadır.

Sorularınız varsa beklerim.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com