thermometre saat projesi şema dosya

Başlatan durubay, 05 Mayıs 2005, 00:38:30

CaFFeiNe

neden bazı arkadaşlar ödevleri veya yakınlarının ödevleri için şema, dosya, program vs. arıyorlar anlamış değilim hazır bir şeyin onlara ne faydası olacak? aksine zararı olacak, hem birşey öğrenemeyecekler hemde kendilerine güveni gelmeyecek hazırcı olacaklar

bence ordan burdan bulup güzel bir saat, sayıcı vs yapmaktan ziyade (ki yaptığı şeyin çalışmasından bihaber olacak) en basit bir yürüyen ışık yapıp nasıl çalıştığına vakıf olabilmek daha güzel değilmi?

sonuçta bir zamanlar bizde öğrenciydik ve öğrencilik zamanlarımda gerek lise gerek yüksekokulda yapıpta tam olarak çalıştıramadığım birkaç devreden 100 puan aldığımı bilirim büyük ihtimallede aldığım o puanları azim ve elektroniğe olan sevgimden dolayı almışımdır. Örneğin yüksekokul günlerimde 95-97 yıllarında arkadaşlarım ödev olarak flip-flop, anfi filan yaparlarken ben kalkıp Z80 ile şifreli kilit yapmaya kalkışmıştım (okulda bir dönem mikroişlemci 6502 dersi görmüştük Z80 le alakamız olmamış ama piyasada bi tek onu bulabilmiştim) elimde ne programlayıcı var ne program oturup deftere asm ile kod yazdım yurtta kalıyordum sabah 4 lere kadar opcode lara bakarak elle kod derlemiştim zarzor bir yerde eproma aktarmıştım tabiiki devrem çalışmamıştı, haliyle ilk seferindede çalışmaması normal ama başka şansımızda yok o haliyle devremi göstermiştim hocada azmime ve gayretime bakarak olmalı tam not vermişti (board üzerinde Z80 + Eprom +Ram + displayleride görünce etkilendi belki :)
neyse sonuçta birşey yapacaksanız iyide olsa kötüde, en iyisi sizin elinizden çıkmasıdır belki Z80 li devremi çalıştıramamıştım ama hiç üzülmedim eğer hazır bir şemayı yapıp çalıştıramasaydım kendimi daha kötü hatta beceriksiz hissederdim sonuçta çalışan bir devreyi çalıştıramamış olurdum

biraz gereksiz laf kalabalığı yapmış olabilirim kusura bakmayın

elektromer

Alıntı yapılan: "PicProje"sayın ipek

..... ve ikinci bir şans verip vermeyeceyım beni ilgilendirir.
Teşekkur ederım yardımın için.
Ayrıca tarih değil dersimiz elektronik ve ucretsiz paylaşımı bol olan cinsinden bunu yapan arkadaşların dikkatine sizin yüzünüzden bu boardda özel mesajları kapatacagım bu sefer nereden satmaya calısacaksınız bakalım .....

Merhaba PicProje,

Yukarıdaki mesajını maalesef şaşkınlıkla okudum ve üzüldüğümü belirtmek isterim. Böyle bir siteyi kurmakla ne kadar güzel bir iş yaptığını ve burayı ayakta tutmak için ne kadar emek ve zaman (vede para) harcadığını da tüm arkadaşlar olmasada müdavimlerin çoğu biliyor ve takdir ediyoru(z)m.

İpek arkadaşıma katılıyorum. Her insan 2, 3 ve sabrımıza göre daha fazla şansı hakeder diye düşünüyorum. Foruma gelen insanları azarlayarak, cezalandırarak, burası benim yerim istediğimi yaparım gibi yasakçı mantık beni çok rahatsız etti...

Bu noktada MEVLANA'nın yedi öğüdünü yazmadan geçemiyeceğim.
Alıntı yapılan: "MEVLANA"
* Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
* Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
* Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
* Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
* Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak bibi ol.
* Hoşgörürlükte deniz gibi ol.
* Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol.

Ben şu ana kadar bu sitenin bir parçasıyım. Burası benimde sitem, koruyup, güzelleştirmek, geliştirip seviyesini korumak benim görevim diye düşünüyordum.

Ama mesajından böyle olmadığını anlıyorum ve seni bu tavrından dolayı kınıyorum....

Not: Merak eden arkadaşlara; projeyi ücretli satmak isteyen kişi ben değilim ve bu tür yaklaşımları da doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum...

Bütün bu yazdıklarımında Mevlananın 3. öğüdüne ters düştüğününde farkındayım. Bununiçinde özür diliyorum.

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

PicProje

@ elektromer

Burası benim değil burası bizim. Senin sabrını 1, 2 veya 3 kere zorlamış olabilirler fakat bu boardın kurucusu olarak bu engel olmak istediğimiz 1 numaralı kural bu kadar insan emeği uzerinden para kazanmaya çalışan uyanıklar, benim sabrımı belkide birmilyonuncu kez zorluyorlar yani sadece kendi başına gelenlerle yada boarda yansıyanlarla tartmak hata olur. onun için ben sözlerimi yineliyor ve bu gibi olaylarda bu şahısları rapor etmezseniz database den bunları tespit edeceğim bu istediğim bir olay değil fakat onlara hoşgoru ile yaklaşmak ekmeklerine sürülmüş tereyağı.

sonunda başa çıkamaz isek özel mesajları kapatacağım.....

Ve son olarak bu site seninde dediğin gibi korunmalı tum sevenleri tarafından burada benim harcadıgım mesainin haddi hesabı yok bunun için bir tek kelime duydunuzmu benden
kınamak oyle kolayki bende kınıyorum onu bunu sunu bu bir şey sağlamaz onemli olan işlevler yapılan işler şimdiye kadar banlanan ip sayısı şimdiye kadar ticaret yapan ve inanın okadar çok insanı kandırdılarki biraz zor bulunan hex leri bazı program fifrelerini sattılar bunu kına ama buna bir çözüm bulmak için fikir üret mevlanayı bende severim ama yeri değil......

hepinize iyi çalışmalar işlerinizde ödevlerinizde kısacası hayatınızda başarılar diliyorum .
.................................
GENEL

BU SİTEDE HİÇBİR PARALI ÜRÜN PROGRAM VE EMEK YOKTUR BU BÖYLE KALICAKTIR. EGER BİR URUN SATMAK İSTİYORSAN UCRETSİZ BİR SİTE AÇ VE MUŞTERİNİ BEKLE

BU KONUNUN DAHA FAZLA UZAMAMASI DİLEKLERİMLE HOŞCAKALIN...
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

elektromer

Merhaba Picproje,

Söylediklerinde haklılık payın var. Hem de çok fazla...

PC yazılım deneyimim yok ama bu tür sorunları engellemenin yolu Özel mesajları yasaklamak yerine,

Forum yazılımı buna olanak veriyorsa, mesajları okumak için üye olmak gerekmesin.. Böylece geçerken uğradım tarzı üyeler katılmamış olur. Sadece mesaj yazabilmek için üye olunursa sanıyorum bilgi paylaşımını maksimum düzeye çıkarır düşüncesindeyim.

Olayın bir diğer boyutuda, ticaret yapmak isteyen kişiler olursa da (Ki benim öyle bir düşüncem yoktur.) bunlar için ayrı bir başlık açılsın ve ne yapacalarsa orada yapsınlar...  Buna rağmen özel mesajlar ile bu işi yapmaya çalışanlar olursa, bununla karşılaşan arkadaşlar moderatörlere iletsin. Sonra gereken ne ise yapılsın.   Nasılsa yasaklayarak ve banlayarak çözüm olmadığı senin mesajından da anlaşılıyor.

Ayrıca zaman zaman bazı arkadaşlar proje yaptırmak için tekliflerde bulunuyorlar. Bunun sonucunda 2 tarafta anlaşmaya varır sa işi yapıyorlar... Bu da ticaret değil mi? Bunu söylememdeki amacım arkadaşları eleştirmek değil elbette, bence olmasıda gerekir.

Yani göz önünde olan, gizli saklı yapılandan iyidir..

Tabi sonuç olarak buna karar verecek kişide sensin...

Bu yazdıklarımı sadece bir öneri olarak kabul etmeni de rica ediyorum...

Amacım polemik yapmak değil..

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

balkes10

ete beyin vermiş olduğu devreyi yaptım güzel bir devre. bilen arkadaşlar varsa 74hc595 entegresi örneğin bir segmenti 5 ledden oluşan bir displeyi sürmeye yeterli mi . ben entegreye dışarıdan 5 volt verdim verim alamadım 78l08 ile 8 volt verdim biraz iyileşti 12 volt verdiğimde çok güzel oldu ancak entegre aşırı ısındı ve biraz sapıtmaya başladı tekrar 9 volta düşürdüm ve 30 dakika çalıştırdım ısınma var fakat problem çıkartmadı bu normal midir yoksa riskli midir?
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

mustafacan

arkadaşım 74hc595lerin çıkışına istersen her segmente bir transistor ekle çıkışı güçlendir. ister npn ekle anot yap ister npnin peşine birde pnp tak ve katot daiplay yap kullan.
ama sana tavsiyem emek açısından her595in devamına bir uln2003/2803 kullan ben anlattığım her 3 sistemide yaptım ve çalıştırdım.hatta benim devremde 1 segment 24ledden oluşuyor ve bd135 ile sürüyordum şimdi uln2003e döndüm. malzeme ve emek açısından ULNler tavsiyemdir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

balkes10

sayın mustafacan bey termo2 adlı dosyadaki devreyi kurdum ancak bas dosyasını gerçek devrede çalışabilecek şekilde bir türlü compile edemedim bu satır silinecek diyor siliyorum hata veriyor bana bu dosyanın hexini gönderir misiniz...
chernobil@mynet.com

mustafacan

Denenmiş ve Çalışan Hex dosyası aşagıdaki linktedir.

ETE ustanın Saat-Termo Hex Dosyası

Şifre:   www.picproje.org
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

kalman

@mustafacan

proje1 Gerçekten büyük ve güzel olmuş Ledleri nasıl sürdün  :roll:

Acaba bunun şemasını verebilirmisin?? :lol:

herkese başarılar

ete

@Kalman,

Normal ledlerin sürülmesine örnek aşağıdadır.
Ledlerin + beslemesine dikkat et. Bir segmente yani bir sıraya bağlayacağın ledlerin toplam voltajı kadar bir voltaj vermelisin.
Örnek , her biri 2 V olan ledlerden 6 tane bağlamış isen buraya yaklaşık 12-13 V vermelisin. Bunu ya sabit regülatörler ile yada 1 Amperlik LM317 ile yapabilirsin. Bu durumda bir display'i oluşturan toplam led sayısının çektiği akım şayet 1A'i aşmaz ise tek display için 1 adet LM317 kullanabilirsin.

http://rapidshare.de/files/6772399/SAAT-ISI-LED_2_.rar.html

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

balkes10

mustafacan bey hex dosyasının saat-ısı-term2 olanını yaptım diğeri bunda çalışmadı rica etsem 2. devrenin çalışan hex dosyası varsa gönderebilir misiniz teşekkürler

ete

@balkes10,

Bekledim, Mustafacan cevaplasın diye ama galiba meşgul. Bu yüzden ben istediğin dosyaları gönderebilirim. Ancak anlamadım hangi dosyayı istiyorsun. 2 devre dediğin hangisidir acaba. Dosya adını söylersen yardımcı olurum.

ETE

balkes10

SAAT-ISI-LED(3).HEX dosyası ete bey sevinirim...

balkes10

devrelerdeki pic16f628 4. 5. ve 14. bacağına neler bağlanacak ayrıca hc595 lerin 8.15.16. ayaklarına neler bağlanacak söyleyebili misiniz?

ete

@Balkes10,
Her şeyden önce entegrelerin besleme bacaklarını sormaman gerekir. Biraz araştırıcı ol. Lütfen.
Pic in 4 nolu Bacağı MCLR bacağı olup bu projede boş bırakılacaktır. Şayet istersen 4Ky ile +5V'a bağlayabilirsin.

Pic'in 5 nolu bacağı pic'n şase bacağı olup GND ye bağlanacaktır.

Pic'in 14 Nolu bacağı +5V'a bağlanan besleme bacağıdır.

595'in 8 nolu bacağı GND bacağıdır.
595'in 16 Nolu bacağı +5V besleme bacağıdır.
595'in 15 nolu bacağı QA çıkışı olup display'in (a) segment ucuna bağlanacaktır.

Kolay Gelsin
ETE