TPIC6B595 bağlantı şeması

Başlatan biteker, 11 Haziran 2005, 17:06:29

biteker

arkadaşlar TPIC6B595 i yukardaki gibi bağladım ve aşağıdaki kodları yazdım ama bir türlü çıkış alamadım 74hc595 i bağladığımda ise çıkışalabiliyorum sizce sorun neden kaynaklanıyor bağlantılardamı bir yanlışlık var acaba?

define osc 40

data var portb.0
clock var portb.1
strobe var portb.2

trisb=0

high strobe
shiftout data,clock,1,[2]
low strobe

dipnot : strobe bacağını + 'ya yada toprağa bağladığımda da veri çıkışı olmuyor

bigbey

strobe=0
OE=0
CLR=1
olursa data ve clock durumuna göre çıkış alabilirsin.Hatta data'yı da (1) yap ve clock ver out'lar da bilgi göreceksin eğer chip sağlam ise.
TA6R

biteker

sevgili bigbey,

baglantıları dediğin gibi yaptım ama gene çıkış alamadım ve datayı (1) yaparak da denediğimde de herhangi bir çıkış alamadım herhalde dediğin gibi entegre bozlmuş yenisini alıp bir daha denemem lazım

ayban

register clear in  +Vcc ye baglanmasi gerekiyor ayrica bu chipin cikislari"open drain"yani acik savak(kollektör) oldugu icin yükün +Vcc ile cikis arasina baglanmasi gerekir aksi halde dogrudan bisey göremezsiniz."
"Tek kitap okuyandan kork!"

biteker

sevgili ayban,
çözüm önerin için teşekkürler sabaha deneyeceğim

Veli B.

Regclear' ın pull-down olması durumunda sürekli register silinir ve data yüklemesi, çıkış aktif edildiğinde görünmez gibi geldi bana.Datasheeti incelemedim ama, buradan gördüğüm kadarı ile yorum yapıyorum.@Ayban haklı. Hoş @Bigbey de zaten belirtmiş.

biteker

arkadaşlar çözüm önerilerinizi dikkate alarak tpic i yukarda ki şekilde bağladım ama gene çıkış alamadım entegrenin bozuk olma ihtimaline karşılık yenisi ile değiştirdim ama sonuç değişmedi

elektromer

Alıntı yapılan: "biteker"
define osc 40

data var portb.0
clock var portb.1
strobe var portb.2

trisb=0

high strobe
low strobe

dipnot : strobe bacağını + 'ya yada toprağa bağladığımda da veri çıkışı olmuyor

Merhaba biteker,
Yukarıdaki program PicBasic'de yazılmış sanırım. PicBasic'i pek bilmemekle beraber hata yazılımından kaynaklanıyor.
yazdığın kodlardaki, high strobe satırını 1 alta alırsan,

Yani ;
define osc 40

data var portb.0
clock var portb.1
strobe var portb.2

trisb=0

high strobe
low strobe

şeklinde değiştirisen çıkış alacağını sanıyorum.

Önemli Not:
Seri giriş / Paralel çıkışlarda ; Strobe (Latch veya Tutma) işlemi Data ve Clock uygulaması bittikten sonra uygulanır.
Örnek :
1. Data'yı ayarla.
2. Clock'u uygula.
3. Daha Data varsa 1. maddeye git.
4. Yoksa Strobe set (1) et ve sil (0). (Bu entegre için.)

şeklinde kullanılır.

Paralel giriş / Seri çıkışlarda ; Strobe (Latch veya Tutma) işlemi Clock ve Data okunmasından önce uygulanır.
Örnek :
1. Strobe set (1) et ve sil (0).
2. Clock'u uygula.
3. Data'yı oku.
4. Daha Data varsa 2. maddeye git.

şeklinde kullanılır.

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

biteker

cevap veren tüm arkadaşlara ve ek bilgileri için elektromer 'e ayrıcana teşekkür ederim sorunu çözdüm arkadaşlar sorun 1k lık direncin büyük gelmesindenmiş 22 ohm luk direnç takınca düzeldi birde kafamın karışmasına sebeb olan %101 gönderdiğimde %010 çıkmasıymış kodlardan veriyi xor layınca düzeldi
bu arada bir düzeltme daha yapmak istiyorum

high strobe 
low strobe

yerine

low strobe 
high strobe 

yada elektromer in dediği gibi

low strobe 
high strobe

yapmak gerekiyormuş

vatandas30

bu entegrenin bağlantısı nasıl oluyor. yukarıdaki resim açılmıyorda. bende yaptığım bir yazıda 74hc595 yerine kullanmak istiyorum.

sagamen

arkadaslar size tpic6b595 ile yapilmis mesaj panosu için çizdiim bir devre var isterseniz mail atabilirim  protel ile çizilmis
herkEse kolay gelsin

vatandas30

resim formatında gönderebilirsen çok memnun olurum. şu an bende kurulu değil. sadece bağlantısını görmek açısından.

sagamen

herkEse kolay gelsin