Tek faz işletme için Kompanzasyon Yapımı

Başlatan fotocell, 03 Aralık 2014, 00:01:38

fotocell

Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım işyerine aylık yaklaşık 750 TL fatura geliyor. İşyerindeki makinaların hemen hemen hepsi endüktif yük (motor) kategorisine giriyor. İş yeri; Tek faz, şehir elektriğiyle besleniyor. Bu yüzden işyerine bir kompanzasyon düzeneği kurmak istiyorum. Elimde bir adet "pic kit3" var. Öncelikle pic ile çalışan bir reaktif güç kontrol rölesi yapmak istiyorum. İnterneti taradığımda yüzeysel bilginin dışında, ayrıntılı bir anlatımla karşılaşmadım. Baştan sona kompanzasyon yapımıyla ilgli elinde döküman olan arkadaşlar varsa paylaşabilir mi?

Teşekkürler, iyi çalışmalar..

mert53

1 fazli sayaclarda enduktif ve kapasitif ayrimi yoktur.. Sadece aktif guc harcamasini yazarlar faturalandirirlar. Yapacaginiz kompanzasyon sistemi hattinizin kayiplarini azaltacaktir ancak faturaniza etkisi olmayacaktir. Dikkatli bakarsaniz faturanizda ceza olarak enduktif harcama gorunmez. Pic ile devre yapmanizdan ugrasmanizdan cok uygun guc belirlenip yapilacak hesaplarla en uygun ucuz reaktif guc kontrol rolesi kontaktor sigorta ve kapasitorler ile sistemin tasarlanmasi olacaktir.
5388110116 [email]mertsubasili@hotmail.com[/email] / ABB Control Builder AC500. ABB HMI Scada. Siemens Wincc Scada. Zenon Scada. OPC Haberlesme. Picbasic. Ares - Isis