Thermocouple paralel bağlantı

Başlatan frederic, 04 Aralık 2014, 17:23:46

frederic

Dostlar merhaba, 2 adet farklı pid sıcaklık cihazına tek bir s tipi termokupl'dan gelen sinyali paralel bağlayıp sıcaklık değerini doğru olarak ölçebilirmiyim?

Kabil ATICI

Şimdi o iki cihaz birbirine etkilemeyecek mi? Herhalde giriş dirençleri sonsuz değil.
ambar7

frederic

Evet bende onu merak ediyorum tam olarak, şu an reelde deneme şansım olmadığı için kafamdaki soruya burada cevap bulmak istedim.

Kabil ATICI

Benimde deneme şansım olmadı. Normalde başkası denemiş bile olsa hangi şartlar altında veya ortamda denediğini bilemediğim için illede kendim denemem gerektiğini düşünenlerdenim.

Sizin konununzda ise, ölçüm yapabilmek için tüm cihazlar bir miktar akım ihtiyacı var. Termocouple tek cihazın istediği akımı karşılayabilir, en azından cihazlar bunu tolere edecek şekilde tasarlanıyor, ikinci bir cihaz eklendiğinde termocouple bunu karşılayabilir veya karşılayamaz ama yinede cihazlardaki kaçak akımların bir şekilde birbirlerini etkileyeceklerini düşünüyorum.
Ki cihazların bir bölümünün referans gerilimi içerdiklerini düşünürsek... Farklı referans gerilimi içeren ve ölçüm tekniği kullanan cihazlar zaten baştan problem olur.

Tabii sadece teorik bir yaklaşım...
ambar7

Klein

Eğer cihazda ciddi bir tasarım sorunu yoksa, cihazlar birbirini etkilemeyecektir.  Isılçiftlerin empedansları yeterince düşük. Sıfıra yakın. Ölçüm yapan cihazın empedansından kaynaklanan sapmalar önemsiz düzeyde olacaktır. 

Ekleme:
Burada düşünülmesi gereken nokta , ısılçiftin gerekli akımı karşılamasından ziyade,
klemenslerle birleşme noktasında oluşan  cold junction geriliminin nasıl bir etki yapacağıdır.