Daire içinden geçen cismi algılama?

Başlatan Maxim, 23 Aralık 2014, 10:06:12

OG

Asansörlerin kapılarındaki algılayıcı sensörler nasıl çalışıyor bilmiyorum. Kapı boşluğunu dikdörtgen alan olarak düşünün, elinizi herhangi bir noktadan daldırın görüyor. Sanıyorum alanı tarıyor. O mantık ve sistem nedir araştırılabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mg1980

Maxim Hocam,
PIR sensörler cam arkasında olunca etkilenmiyor.Yapacağınız daireyi camla koruma altına alırsanız PIR dışardaki hareketlerden etkilenmez.

Maxim

OG nin de bahsettiği asansör kapılarında kullanılan sensörlerin 40cm olanları varmıdır acaba?
bu sensörü nereden temin edebilirim bilen varmı?
hangi firmalarda vardır?

Pyrodigy

Lazer diyot ile maliyet + hassasiyet + uygulama kolaylığı açısından mantıklı. Projeniz detaylandıkça / ilerledikçe yeni fikirler oluşur.
Aynaları çevirmek yerine 2-4 adet lazer kullanırsınız uygulaması daha pratik olur.
Persistance is the name of the game in this business....

mustafa_cmbz

Senin işini sanırım balık sayarlar görecek...

Bir araştır özellikle v kanal olanları var karşılıklık infared alıcı verici var o parmak koruma ışık perdelerindeki gibi.Balık kanalın içinden geçerken kaç adet sensörü kesiyorsa balığın çapını alıyor.İlk başlangıcı ile ilk bitişini de işin içine kattığında balığın boyu ortaya çıkıyor bi hesap kitap yapıyorlar geçen balık sayısı ve "KG" cinsinden ortalama bir değer çıkartıyorlar.

Daha önce çalıştığım yer bu iş üzerine baya bi kafa yormuştu.Hatta isveç malı 3d kameralı sistemler felan sistemler vardı çiftliklerden tamir için gelen pahalı diye bu yönteme başvurmuşlardı.

Maxim

Alıntı yapılan: Maxim - 09 Ocak 2015, 09:24:02
OG nin de bahsettiği asansör kapılarında kullanılan sensörlerin 40cm olanları varmıdır acaba?
bu sensörü nereden temin edebilirim bilen varmı?
hangi firmalarda vardır?

arkadaşlar asansör sensörlerini denemek istiyorum
tekrar sorayım

kudretuzuner

Merhaba,
Ben 30 cm çapında daire değil de 30x30 kare olarak düşündüm(Aynı şeydir hatta daha iyidir fark etmeyecek anlaşılması daha kolay olacaktır)10 adet IR diyot 10 adet foto transistor beşer beşer karşılıklı gelecek şekilde konumlandırılır.çapı 5 cm olan bir cisim her şartlarda yakalanır ve tetikleme yapılabilir.Acele değil ise ilk fırsatta isis şemasını da çizebilirim.Kolay gelsin.(Öneri proje uzun süredir başka bir işte halen kullanılmaktadır)
Amatör

Maxim

hocam şuna benzer bir alıcı modul ile deneme yaptım
verici olcak tv kumandasını kullandım
30 cm uzaktan tuttuğum zaman bile araya engel koyduğumda sağdan soldan mutlaka yakaladı
yani sinyalde kesilme olmadıki cisim geçtiğini fark edeyim.

sizin devredeki alıcı-verici elemanlar hangileridir?

mustafa_cmbz

Tam olarak halen ne amaçlı kullanacağını tam anlamış değilim.: bu sensörün içinden geçen cismin ne olduğunu mu anlamak istiyorsun boyutu falan yoksa belirlediğin bir cismi mi algılatmak istiyorsun çözemedim.

Ama sanırım her iki ihtimal için nasıl yaparım ile ilgili olarak "ARRAY SENSÖR" kelimesi sana senin işine yarayacak bilgiler sunacaktır.

Geçenlerde sick marka bu özellikle bir sensör kullandım.band konveyör üzerinde rengi ve ebatlı değişen bir cismi algılamakta kullandım.Ezberletiyorsun ve hayatta şaşamıyor.Işık perdesi gibi mantığı var.Reflektörlü çalışıyor ama gayet güzel.

sensörün çalışma mantığını bende şimdi ARRAY SENSÖR diye aratınca anladım.Sanırım senin işini görecek bilgiler mevcut..

Maxim

mustafacım çok komplike düşünme öyle değil
yerden taş aldın attın
birşey algılandı diye anlayacak sadece
taş, 4cm çapında, ağırlığı 112gr, altıgen, rengi kahverengi gibi değil :)

OG

Akıllı tahtaların usulu sağ ve sola IR ledler dizilir.
Bir taraftakiler verici diğer taraftakiler alıcıdır.
Ledler bir hole içinde geriye doğru cektirilip açıları daraltılır. Bu tip led yuvaları var.
Hızlı bir şekilde sıra ile verici led sürülür onun karşısındaki alıcı ledde çıkış varmı bakılır. Alıcı led çıkış vermedi ise onu kesilmiştir.
Bu işlem tum ledleri sıra ile tarama yaptırılarak gerçekleştirilir.

Bu sistem akıllı tahtalarda mouse amaçlı kullanılıyor. Hoca tahtaya el yaklaştırırsa o nokta yatayda ve dikeyde tespit ediliyor. Yanlızca VAR/YOK bilgisine ihtiyac olduğundan yatay ve dikeye gerek yok, yanlızca birisi yeterli.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Ulrtrasonic sesden neden vazgeçtin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibocakir

@maxim ben de bitirme projemde tsop2238 kullanmıştım dediğiniz sorunu ben de yaşadım. sağdan soldan her yerden alıyordu.

Daha sonra verici lede makaron taktım ve ledi sürdüğüm direnci biraz artırdım.(Yani mesafeyi kısaltmaya çalıştım) O şekilde işimi görmüştü. Kumandaların verici ledinin mesafesi oldukça fazla sanırım duvardan sekiyor.

Hemen vazgeçme bence.

Ersin