Daire içinden geçen cismi algılama?

Başlatan Maxim, 23 Aralık 2014, 10:06:12

Maxim

şöyle bir şey yapılabilirmi sizce? yada nasıl olabilir? ne tip bir yapı-sensör iş görür?

30cm çapında bir çember düşünün
içerisinden yaklaşık 5cm çapında "herhangi birşey" geçtiğini anlamamız lazım
bu bir taş olabilir, tenis topu olabilir, hatta cep telefonumu atsam bile tespit etmesi lazım

ne dersiniz?

Kabil ATICI

Uygunsa piezzo sensör ile hassas hale getirilebilir,
atılan cisim yeterli ağırlığı sağlayabilirse sınır swetch olabilir,
etrafına kızılaltı ışık bariyer oluşturulabilir,
ben görüntü işleme işide iyiyim dersen, kamerandan görüntü alınabilir ve işlenebilir,
laserli tarama bariyerler var onlar olabilir,
ses ile algılama yapan sistemler diyeceğim ama onların tepki süresi yavaş kalabilir,
basınca duyarlı iletken süngerlerden algılama yüzeyi oluşturulabilir.
ambar7

ferdem

Herhangi ye şeffaf olmayan şartı ekleyerek şöyle bir önerim var:

Laser+yansıtıcı aynalar, 30cm/5cm... kaç ayna nasıl yerleştirilir başka bir soru. O da güzel bir soru :)

Maxim

hımm 1 verici laser ışığı çemberin en altında
sonra bir sürü karşılıklı aynalar (açısı ayarlanabilir)
en yukarıda sonda 1 tanede alıcı laser gözü

mantıklı duruyor

ercan_t

Maxim

PIR ile olmaz bence
çünkü onun belli bir açısı ve mesafesi var
yani dairenin 2 metre uzağından geçen cismi bile algılayabilir

tekosis

ayna ile ilgili olan projeyi daha önce okulumuzda denemiştik. birbirine karşılıklı 40 cm mesafede 10 ayna ile yansıtma işini yaptık, aynaların yönlerini ayarladık, sensörü tam görür şekilde bıraktık. sabah geldik aynaların ayarı kaymış. problem şu 10 ayna her birisi arasında 40 cm mesafe bu da lazerin 4mt yol gitmesi anlamına geliyor. sistemin monte edildiği zemindeki sıcaklık farkından kaynaklanan en ufak esneme, gerilme, kayma 4mt sonunda ciddi sapmalara sebep oluyordu. sistemi kararlı hale getiremedik.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

mufitsozen

Alıntı yapılan: ercan_t - 23 Aralık 2014, 10:44:17
merhaba,
PIR detektörle olmaz mı?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Olmaz!

PIR adi ustunde sicaklik farkindan tetiklenir. :Bu yuzden oda icindeki esintilerden bile etkilenir. Ev alarmlari ile ugrasanlar bilir PIRlara %100 guvenilmez, cok fazla gercek olmayan alarm verirler.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Ultrasonik sensor çok çözüm olur gibi görünüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

ultrasonic sensöre bir örnek, ürün linki verebilirmisiniz?

z

Hırsız alarm sistemleri diye ararsan bir şeyler çıkar. Zor bir şey değil. Ultrasonik alıcı ve vericiler satılıyor. Çemberin içinden sinek geçse algılayabilirsin. Hassasiyet senin elinde. Verdiğim ipuçları ile ara bulamazsan birlikte arayalım.

Dur ya aklıma fıkra geldi onu anlatayım.

Adamın birisi büyük bir markette fıldır fıldır dolaşıyor bir şeyler arıyormuş.
Bu adam kendi gibi fıldır fıldır dolaşan bir başka adamı görünce hayırdır bir şey mi arıyorsun demiş. Evet karımı kaybettim onu arıyorum. Yapma yahu ben de karımı kaybettim ben de onu arıyorum. O zaman senin hanımı tarif et beimkini ararken onu görürsem bilgi vereyim demiş. Tamam demiş sen de senin karını tarif et ben de görürsem söylerim demiş.

Adam başlamış anlatmaya.

1.80 boyunda büyük kalçaları var. Göğüsler iri sarışın yeşil gözlü ....

Peki senin karın nasıl sen tarif et demiş.

Öteki boş ver benimkini seninkini beraber arayalım demiş...

Neyse bu kadar yazıdan sonra seninkini arayalım.

https://www.google.com.tr/search?q=ultrasonic+burglar+detector&safe=active&client=safari&rls=en&biw=1324&bih=696&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=9UWZVK_DK6n9ygODr4GgCw&ved=0CAYQ_AUoAQ
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kayatech

Geçtiğini dediğiniz için hareket olarak düşünüyorum. microwave sensor kullanabilirsiniz. Belirli bir elips yada dairesel tarama yapar.
Otomatik kapılarda kullanılan yada elektrikcilerde alçıpan altından çalışan sensör diyede bulabilirsiniz.

Otomatik Kapı için olanlar 30$ dan
Lamba için olan alçıpan altı sensör diye satılanlar ise 30 Tl den başlıyor.

Hassasiyet ayarı ve açı ayarını aluminyum folyo ile kısıtlayabilirsiniz.

Denizccan

4 adet  HC-SR04 mesafe sensörlerinden oluşan bu şekilde bir yapı oluşturulsa sensörlerin ilk okudukları değerler sabit olacak içlerine cisim girdiğinde değerer değişecek cisim algılanmış olur birde dairemizim çapı belli olduğundan dolayı iki sensörden alınan veri ile içine giren cismin çapıda ortalama bir değer olarak alınabilir diye düşündüm bilmiyorum uygulamada ne kadar düzgün sonuç verir.

CaFFeiNe

Maliyet problem değilse emniyet bariyerleri var parmak koruma sınıfı olanlar işini görür ama pahalıdır

abstruse

En kolayı photodiode ve infrared led  5 cm ciddi bir büyüklük bunu her türlü yakalayabiliriz.