Filtre Devrem İçin Yorum Yap.

Başlatan veliusta, 05 Ocak 2015, 15:19:44

veliusta

Led lamba yapacağım olmuş mu?
Akımı 18mA'ya Sınırlamak Mümkün mü?

JKramer

ferit06

z

Elektronik havai fişek yapmışsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

Hocam sen 220V ile ledi sürmek istiyorsun. Bu tür uygulamalarda seri bağlı led sayısı belli bir adedi aşmalıdır. Bunu siz minimum 20 civarı düşünebilirsiniz.
Bunun nedeni ise hesaplamalar sonucunda çıkacak olan seri bağlı kutupsuz kondansatörün değeridir.
Eğer az sayıda led kullanırsanız Xc = 1 / 2*pi*f*c den dolayı Xc nin üzerine düşmesi gereken gerilimin fazla olmasını sağlamanız gerekir. Bunu nasıl sağlarsınız? Xc yi arttırarak, Xc nasıl artar? C değeri azalarak. (f = 50hz, pi  sabit). Bu da şu manaya gelir piyasada o kadar düşük değerlikli gerilimi yüksek bir kondansatör bulmanız oldukça zorlaşır.

veliusta

Yaw görmüyormusunuz 6pcs yazmışım. 50V-60V arası çalışan 6 adet seri Led bağlamışım.

mir_as82

Hocam doğrusu şöyle:
Tepe değeri 311VAc sinüs sinyalinin efektif değeri 220V olarak ele alınır.
Şimdi ledlerinizin özelliğini bilmiyorum ama DC gerilim de led ler genelde akım sınırlama dirençleri ile sürülür.
50V led ten 6 tane varsa 300 V yapar. Ve sizin lambalarınız yanmaz. Yansa bile yanar : ).

ferit06

şemanın yanına 50 60 Volt yazacağınıza kullanacağınız led renk ve adedini yazıp ledleri seri bağlı gösteme yerine ... ile bağlasaydınız daha doğru bir gösterim olurdu....

polleme

Bir HV9910 alıp onunla tasarım yapın, güvenle kullanın.

veliusta

@mir_as82 evet hocam şimdi farkettim. Hesabımı yanlış yaptım. Ben tepe değeri olarak düşünmüştüm.
O zaman 5 adet seri bağlamam gerekecek. Biraz düşük ışıkta yanacak ama şimdilik olsun.

Korkutuğum kısım 1uF Kapasitörü devreye doğrumu bağlamışım. Paralel bağlantıda bir sıkıntı yapar mı?
Devreyi 17mA Nasıl sınırlayabilirim?

mir_as82

Hocam bu tarz devreleri ben hiç 50-60V led ile kullanmadım. Genelde 3V led ile kullandım.
Kullanırken şebekeye seri olarak kondansatör bağlanır. Ama bu kondansatörün amacı sadece ledlere gelen gerilimi sınırlamaktır.
(220V - (50V * 6)) / Z =17ma
Z yaklaşık olarak Xc ye eşit olur . Z i yukarıdaki satırdaki formülde bul.
Z = 1 / (2 * 3.14 * 50 * C) formülünden ise C değerini bul.
Ama bu kondansatör KUTUPSUZ olur. ve gerilimi minimum 400 V seçmelisin.

veliusta

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

fbkaya

remzi

led ampul yapmak istiyorsan bir tane led ampul al. içindeki basit doğrultucuyu yap. led'leri bağla düzgün birşey olsun.
Tersine mühendislik daha kolay.