Journal Kayan Yazı Hexleri veya asmsi...

Başlatan mustafacan, 17 Mayıs 2005, 12:40:26

sezgin05

Maalesef verdiğiniz dosya da yine çalıştırmadı.Diğer dosyalardan farkı pic'in program dosyası ile dahili eeprom dosyasının ayrı ayrı olması. eeprom.bin dosyasını notepad ile açarsanız demostrasyon versiyon yazısını okuyacaksınız. Ha gayret arkadaşlar inşallah birşeyler çıkaracaz....

demirkan1

Merhaba arkadaşlar,

konuyu takip ediyorum ancak yogun işlerim nedeni ile dosyalarımı yeni bulabildim ben bu projeyi yaptım ve çalıştırdım tek sorunum türkçe karakter tanımamasıydı ve bir kenara bıraktım umarım sizlerde türkçe karakter eklemesi yaparsınız.aşagıda verdiğim linkdeki dosyalar içinde 2 adet hex var ancak hangisini kullandım tam hatırlamıyorum siz ikisinide deneyin eeproma gelince linkde yine eeprom klasörünün içinde
jrl uzantılı dosyayı incelerseniz benim yazmış oldugum kısa mesajları göreceksiniz içinde değişiklik yaparak jrl.exe programını çalıştırın ve jrl uzantılı dosyanın adında bin uzantılı olarak yeni bir dosya oluşturacak bunu eeproma yükleyin ancak bu dosyalar aynı klasör içinde olacak ve command.com'da olacak ve projeye hyperterminal ile bağlanmanız gerekiyor (umarım bunuda çözersiniz)  başla komutu vermeniz lazım yoksa yazı ekrandan geçmiyor yine linkde hyterm dosyası içinde kullanım
komutları var bunları bir deneyin olmaz ise ben birde kendi aldıgım notlarımı bulmaya çalışırım
Saygılarımla.kolay gelsin.

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP15/files/demirkan1/

sezgin05

Arkadaşlara teşekkürler.Verdiğiniz hex dosyaların hepside birbirinden farklı değil sadece tarihleri farklı.ICProgda incelediğm zaman hepsininde içinde aynı yazıyı okuyorum.Fakat demirkan1'in yazısından şunu anladım: yazılan yazıları :Yükleme programı ile değilde Hyper Terminal ile yüklemek gerekiyor.Çünkü  animasyon hazırlama ve yükleme programı ile ne XP de nede Win98 de EEPROM ile bağlantı kuramadım.Fakat bu program EEPROM a yüklenecek BIN dosyasını hazırlayabiliyor.JRL.EXE programına ihtiyaç yok gibi görünüyor.
Yinede hala eksik olan bir şeyler var.Simülasyonda EEPROM takılsada takılmasada bir şey farketmiyor.Hatta EEPROM a giden CLK ve DATA bacaklarında hiç hareket yok.
Demirka1 in verdiği HEX dosyalarınıda inceledim.birbirinin aynı.sadece 96 yazan dosyanın içeriği değiştirilmiş.Böylece simülasyonda Journal Demonstarasyon yerine demirkan1'in işyeri reklamı çıkıyor.
@demirkan1:
Acaba siz picin içindeki düzeltilmiş yazıyımı ekranda kaydırdınız yoksa EEPROM dakinimi......

demirkan1

ben istediğim yazıyı yazabiliyordum.istersem hypterm den veya jrl uzantılı dosyanın içindeki mesajları değiştirerek tekrar bin dosyası elde edip eeproma kapyalıyordum hatta hypter den değişik animasyonları bile yaptırdım

demirkan1

yazmayı unuttum hyperterm başla komutu vermesseniz eepromdaki mesaj ekrana gelmez yanlızca pic in hafızasındakiler demo olarak çıkar siz verdiğim linkdeki hyterm.txt dosyasını inceleyin işi çözersiniz
kolay gelsin

peko

şuan ki en son durum ne ?
Uygulamayı yapan arkadaşlardan bilgi rica ediyoruz..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

arssg

Son kez yazıyorum. Ben verdiğim dosyadaki hex'i pic'e yükledim. Eeprom'a hiç birşey yüklemedim.  Devreyi çalıştırdığımda pic içerisinde kayıtlı olan yazılar ekranda görüldü. Daha sonra Setup_Journal_2GO_162s isimli programı kurdum. Programı çalıştırınca COM1 üzerinden Eeprom'a istediğim yazıları gönderdim. Devreyi yeniden çalıştırınca Pic'de kayıtlı olan yazının bir kez geçtiğini, Eeprom'a kaydettiklerimin sürekli ekrandan geçtiğini gördüm. Hyper terminal'i hiç kullanmadım. Setup_Journal_2GO_162s programı ile istediğiniz şekilde yazı yazdırabiliyorsunuz.soldan sağa, yukarıdan aşağıya , aşağıdan yukarı gibi. Ayrıca saati de göstereriyor. Ama devreyi bilgisayardan ayırıp sonra tekrar çalıştırdığımda saat 00:00::00 dan başlıyor ve ayarlanamıyor. Bir de  Türkçe karakterleri yazdıramadım.

sezgin05

Bütün arkadaşlara paylaşımlarından dolayı teşekkürler. Hata bende de olabilir ama her şey normal gibi görünüyor.Henüz Hyper denemedim.Devreye enerji verdiğimde ledlerden birisi sürekli yanıp sönüyor.Diğeri ise yükleme programı çalıştırıldığında yanıp sönmeye beşlıyor.Charger veya Trabsfer düğmesine basıldığındada 2. led tepkiler veriyor.Belliki program ile pice ulaşılıyor ama bu düğmelere basıldıktan bir süre sonra hata mesajı veriyor:  "Il y a eu des erreurs pendant le transfert.Veuillez reessayer!" Ve eepromu süküp okuyorum hala boş. Bu olay 98 yada XP de aynı şekilde oluyor.
Acaba pic kristali 24 Mhz olmayacakmı?Geriye sadece krital şüphesi kaldı .

tevfik_kadi

Arkadaşlar niye kasıyoruz ki biz kendi kayan yazımızı yapalım. Madem bu kadar taktınız bu olaya bizim hazırladığım birşeyler vardı. Elmizde yaptığımız ne varsa paylaşalım.
Bilgisayar ara yüzünü bizim bir arkadaş yazdı geliştirilmesi gerekebilir (C builder ile yazıldı ) biz devrede sadece ekstra eprom kullanmadık onu devreye bir türlü ekleyebiliriz 16f877A kullandık ama devreyi daha kuramadık proteus ile sorunsuz çalışıyor gibi. Ara yüzü devre ile kurup denedik biraz ekleme yaptıktan sonra isterseniz burda bir makale gibi sunabilirim belki ama biraz zaman gerekiyor sınavlar ( finaller ) den kendimizi kurtaramadık daha. Kaynak paylaşmak (bizim proje dağınık olduğu için ben daha birşeyler upload etmedim) için  "gmail drive" ile "killware@gmail.com" şifre "elohab" olan alanı kullanabilirsiniz orda picproje diye bir klasör açıyorum
herkeze kolay gelsin başarılar dilerim....

kalman

@ tevfik_kadi

Aslında tevfik_kadi doğru Söylüyor

Bu kayan yazı meselesinde herkes bir şeyler yazıyor yabancı boardlardan
Linkler ve kodları verilip yardım edilmeye çalışmak bence doğru değil

Bizim ustalar bu kodları teker teker bir Makale şeklinde açıklasalar herkese büyük faydası olur kanatindeyim :roll:  :roll:

Ilk aklıma gelen...  @Aster Hoca bu konu ellerini öper :oops:  :oops:

Bunun C üzerinde olması akla daha yatkın bu Fransızın projesi bu konuda
bence güzel bir örnek :P  :P

Saygılarımla

cozturk

Ben de Antraktaki devrenin 16f877li versiyonuu yapıyorum. Bu sayede daha fazla karakter yazabilecek. Demosunu yayınlayabilirim belki. ama reklam olur diyen bir arkadaş yapıp da bizlerle payleşsa çok makbule geçer :D

aster

Tamam ben varım, hadi bakalım kolları sıvayalım

biteker

arkadaşlar benimde bu projeye benzer çalışmalarım oldu azda olsa bilgi ve deneyimlerim war bunları sizlerle paylaşıp özgün bir proje geliştirmek için elimden geldiğince destek olabilirim

tevfik_kadi

Gmail drive a bizim yazdığımız bir dosyayı atıyorum proteus simulasyonu ile birlikte bakalım hoşunuza gidecek mi :)

CCS 3.222 kullandım
simulasyon için proteus 6.7 sp3

kullanıcı adi killware
şifre elohab

picproje/kayan_yazi.rar (winrar 3.51b ile sıkıştırılmıştır. isteyen winrar 3.51b yi yine aynı diskte /programs kısmında bulabilir. )

tevfik_kadi

Aslında devre de hazır ledleri sürmek için seri reülatörler kullandık bc237 ve bd138 devre şemasını da bir ara atarım şu sıralar finaller olduğu için pek uğraşamıyorum devre satır tarama yöntemi ile çalışıyor. Sütunları shift registerlar ve bc237'ler ile sürüyoruz

Neler yapabiliriz beraber bakalım.