NPN MOSFET SÜRÜMÜ

Başlatan bggklp, 08 Ocak 2015, 10:38:11

bggklp

Arkadaşlar merhaba ;
Batarya uygulaması yapıyorum ama bi konu kafamı karıştırdı. Bu resimde görmüş olduğunuz mcu1 işlemciden 5v verdiğimiz zaman npn mosfet çalışır  mı  yoksa pillerin toplam geriliminden daha fazla mı gerilim vermek gerekir  ? teşekkürler

OG

Yapmak istediğin nedir, birde pil gerilimlerin nedir
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bggklp

battery ballance devresi yapıyorum hocam piller tek 3.6V  toplam gerilimi 70 volt olacak. gnd yerinde diğer piller var  ayrı ayrı mosfetleri çalıştırmak için tüm pillerin gerilimden daha fazla bi gerilim mi vermek lazım?

OG

Battery Balance ne demek bilmiyorum.

Bir mosfeti iletime geçirmek için Gate voltajı Source voltajından yaklaşık 4V gibi daha fazla pozitif (N kanal için) olmalı , Vgs max değerine kadar yolu var, ne kadar yuksek olursa o kadar fazla iletimde olur.

Bağlantıdaki şekli ile, referansı alttaki GND olan bir MCU ile en alttaki mosfet hariç diğerlerini MCU ile direk süremezsiniz.

Her bir mosfetin iletken olabilmesi için, sürme değerini dikkate alacağı referansı kendi SOURCE ucudur. Kendi gate i kendi source'undan o miktarda daha fazla olmalıdır ki iletime gecsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

@bggklp
Uygun mosfet kullanırsanız en alttaki çalışır, ama üsttekiler zor, hatta hiç açılmaz...(Mosfetlerdeki VGS kavramını bir incele.)

ambar7

bggklp

cevaplar için teşekkürler en temizi  başka bir yöntem kullanıyım