ccs c enc28j60

Başlatan Emre MERMİ, 27 Ocak 2015, 21:47:04

stm

Recep METE

Bu uygulamayı farklı bilgisayara kurdum ancak çalıştıramadım.Proteusta şöyle uyarı mesajı görüyorum."Simulation is not running in real  time due to excessive CPU load."  Bu hatayı gidermek için acaba ne yapmalıyım.Yardımlarınızı bekliyorum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

Bu projede,  başka bilgisayar kullanarak ledleri açma-kapama yapmak istiyorum.Bunun için port açmam gerekiyor.Daha sonra neler yapmalıyım, yardımcı olur musunuz?
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Emre MERMİ

Port açtıktan sonra modeminizin IP adresini (whatismyip gibi sitelerden öğrenilebilir) o modem üzerinden internete bağlı olmayan bir bilgisayar/telefonun tarayıcısının adres satırı kısmına yazarsanız direk PIC üzerine kurduğunuz web sayfasına yönlendirilirsiniz.

baran123

Birde fazla port actiysaniz yani birden cok is varsa ip sonuna port yazin
orn. xx.xxx.xx.xx:port

Recep METE

Alıntı yapılan: Emre MERMİ - 20 Şubat 2015, 18:40:42
Port açtıktan sonra modeminizin IP adresini (whatismyip gibi sitelerden öğrenilebilir) o modem üzerinden internete bağlı olmayan bir bilgisayar/telefonun tarayıcısının adres satırı kısmına yazarsanız direk PIC üzerine kurduğunuz web sayfasına yönlendirilirsiniz.

Hocam port açarken porta bir ip verdik"192.168.2.111" gibi tekrar bahsettiğiniz "whatismyip" ten tekrar ip almamız gerekiyor mu? Teşekkürler.

baran123

evet zaten sen internet ip ni yazacaksın o ip nin sonuna porunu yazacaksın o porttan ip ye yönlendirecek seni o yüzden  port yönlendirme deniyor ona
http://whatismyipaddress.com/

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: Recep METE - 20 Şubat 2015, 19:37:09
Hocam port açarken porta bir ip verdik"192.168.2.111" gibi tekrar bahsettiğiniz "whatismyip" ten tekrar ip almamız gerekiyor mu? Teşekkürler.

Port açarken açtığın IP adresi PIC e attığın programdaki IP adresi olmalı.

stm

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 19 Şubat 2015, 22:11:18
ccs c de proje olusturken pıcı clıent olarak ayarlamayı dene olursa haber ver

hocam client olarak ayarladım ama hala webden veri çekemedim.
şimdi uğraşıyorum gelişme olursa yazarım.

Recep METE

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 20 Şubat 2015, 19:45:23
evet zaten sen internet ip ni yazacaksın o ip nin sonuna porunu yazacaksın o porttan ip ye yönlendirecek seni o yüzden  port yönlendirme deniyor ona
http://whatismyipaddress.com/

Alıntı yapılan: Emre MERMİ - 20 Şubat 2015, 20:26:29
Port açarken açtığın IP adresi PIC e attığın programdaki IP adresi olmalı.

Arkadaşlar herşeyi doğru yaptığıma eminim ama iki bilgisayarı farklı ağlar kullanılmasına rağmen haberleştiremedim.Yardımlarınızı bekliyorum.

baran123

team wiewer ile bakabilriim istersen

Emre MERMİ

Aynı ağdaki bilgisayardan pic ip sini yazarak bağlanabiliyor musun ?

Recep METE

Alıntı yapılan: Emre MERMİ - 21 Şubat 2015, 02:07:16
Aynı ağdaki bilgisayardan pic ip sini yazarak bağlanabiliyor musun ?

Evet bağlanabiliyorum.Kendi bilgisayarımdan proteusta led aç kapa yapabiliyorum.Amacım komşunun ağından ve bilgisayarından bağlanarak  kendi bilgisayarımda ki proteusta led aç kapa yapmak.

mesaj birleştirme:: 21 Şubat 2015, 23:58:48

Başka ağdan(komşunun ağından) bağlı laptopun explorer tarayıcının adres kısmına ip ve portu yazıyorum.örn:78.187.75.80:80,433  şeklinde yazıyorum ancak sayfa görüntülenemiyor yazısı ile karşılaşıyorum.
Yaptıklarım şunlardır; 1-ccs c deki  TCPIPConfig  ayarlarını 192.168.2.231 yaptım.
2-proteustaki enc28j60 elemanını çift tıklayıp açılan pencereye 192.168.2.231 şeklinde değiştirdim.
3-Proteus virtual network zaten kurulu.
4- Kendi bilgisayarımda web server açılıyor yani sayfada led yak söndür butonları görülüyor.Led yak söndür yapabiliyorum.
5-Amacım başka ağdan bilgisayarı yönetmek.Bunun için NAT dan port açtım.Kural adı verdim.
6-ip' yazılması gereken yere; 192.168.2.231 yazdım. port olarak webserver yazısını tıkladım.Otomatik olarak 80,443 portlarını yerleştirdi.
FTP ye tıkladım 20,21 olarak gözüktü(buna gerek var mı bilmiyorum.)

7- Başka ağa bağlı, Tablet veya xp yüklü başka bilgisayarın adres  kısmına ip no ve portu giriyorum(78.187.75.80:80,433)   ama olmuyor. Sayfa görüntülenemiyor yazıyor.Önerilerinizi bekliyorum.

baran123

2.Adımda bir hata mevcut gibi o ip nin ana ethernet'iniz IP si olması gerekiyor ki port üzerinden internet ipnize orada proteusun bagdastırıcısına gecebılırsınız.

Emre MERMİ

@recep METE

ilk olarak şunu söyleyeyim ben simülasyon yapmadım o yüzden simülasyon konusunda yardımcı olamayacağım devrenin çalıştırılmasını şöyle anlatayım

1- ccs c de pic in ip adresini 192.168.2.231 ayarladın. burada dikkat etmen gereken konu aynı ip adresinde ağda başka bir aygıt bulunmaması "çalıştır"  a "cmd" yazıp daha sonra çıkan pencereye ipconfig yazarak ağdaki makinelerin yerel ip adreslerini görebilirsin.

burada ip adresini verip veremediğini denetlemek için ethernet modülünü modeme bağlayıp yine komut satırına ipconfig yazarak ethernet modülüne bağlantıda sorun olup olmadığını görebilirsin. komut satırında 192.168.2.231 ip adresini görüyorsan devam edelim. Bu arada dikkat etmen gereken şey ethernet portunun ışıklarının yanması yani rj45 kablosunu taktığın yerdeki ışıkların bir tanesi sürekli yanmalı diğeri veri çekerken yanmalı. yanmıyorsa bağlantılarda bir sorun vardır veya modül bozuktur.

2- bağlantıları yaptıktan sonra aynı ağı kullanan bir bilgisayarda internet tarayıcısının adres satırına 192.168.2.231 yazarsan web server e bağlanması lazım.

3- şimdi farklı bir ağdan bağlanmaya çalışacağız. bunun için modemden port açman lazım. modeme port açarken ip kısmına 192.168.2.231 yazmalısın ve http server portu olan 80. portu seçmelisin. portu açıp açmadığını kontrol eden programlar var bunu googleye sorarsan sana yardımcı olur. Ben unuttum hangi programlar kullanıldığını.

4-  bilgisayarından http://whatismyipaddress.com/ sitesine girerek modemin ip adresini öğreniyorsun.

95.10.16.50 olsun.

5- farklı  bir ağa bağlı bilgisayarda internet tarayıcısının adres satırına 95.10.16.50 yazıyorsun, doğrudan kurulu olan webserver sayfası karşına çıkar.

simülasyon kullanmadığım için kendi adımlarımı anlattım inşallah yardımcı olur. proteus hiç kullanmadım ben bunları yaparken.  sende böyle yapmak istersen takıldığın yerlerde yardımcı olurum.

mesaj birleştirme:: 22 Şubat 2015, 13:57:00

bu arada dikkatimi çeken birşey eğer modemde tek port açılmışsa 95.10.16.50:80 yazmana gerek yok direk 95.10.16.50 yaz yeter ,433 ne onu bilmiyorum